(Ne)moć KG Saveza

(Ne)moć KG Saveza

Početkom nedelje u Kragujevcu je formiran opozicioni blok Savez za Srbiju, po receptu kako je to već urađeno u Beogradu. Sporazum o saradnji potpisali su predstavnici gradskih odbora Demokratske i Narodne stranke, pokreta „Dveri”, lokalnog udruženja „Za naš grad” i sindikata „Sloga”.
Ovom događaju, da bi dobio na značaju, prisustvovali su Vuk Jeremić, Boško Obradović, Borko Stefanović iz Pokreta levice, potpredsednik DS Dejan Nikolić i iz „Sloge” Željko Veselinović.
Svi, naravno, imaju optimistička očekivanja od ove saradnje i svoju buduću ulogu vide u sadejstvu sa građanima koji već nedeljama protestvuju, a Kragujevac je po masovnosti među vodećim gradovima u Srbiji.
„Sve ono što se godinama akumuliralo i taložilo počinje da izlazi na površinu i danas u Srbiji, na ulicama, imamo probuđenu energiju građana”, rekao je Vuk Jeremić. Ta energija nadilazi okvire bilo koje političke organizacije, pa i koalicionog saveza, uključujući i „Savez za Srbiju”, ocenio je Jeremić, ali on vidi moućnost dobrog „savezništva” građana i političkih organizacija.
„Od pre nekoliko dana postoji most između te probuđene energije i artikulisane političke ideje i političkih planova koji će dovesti do promena. Taj most, ta spona, zove se - Sporazum sa narodom”, objasnio je Vuk Jeremić.
Uočljivo je, međutim, da je u kragujevački Savez za Srbiju ušao samo deo opozicionih snaga. Nema Zajedno za Kragujevac, Srpskog pokreta obnove, LDP-a... Nezvanično se priča da oni imaju neke druge zajedničke planove, ali da se manemo nagađanja.
Potpisnik sporazuma nije ni Šumadijska regija, koja je kolektivni član Pokreta slobodnih građana i u Kragujevcu parlamentarna organizacija. To je preslikana situacija iz Beograda – PSG podržava proteste građana, potpisnik je i „Sporazuma s narodom”, ali nije u Savezu za Srbiju.
Iz ovih činjenica samo se potvrđuje ono što je ranije vidljivo, a to je da je opozicija u Kragujevcu usitnjena i razdrobljena i, što je po nju još gore - nejedinstvena. Čak i više od toga – među sobom posvađana. To joj, naravno, umanjuje šanse u daljoj političkoj borbi, bez obzira koliko i druga, vladajuća strana nema neki sjajan rejting, jer joj se ne vide rezultati u upravljanju gradom, koji je u evidentnoj stagnaciji u svakom pogledu.
Zbog svega je i novoformirani Savez za Kragujevac realno male snage, ne samo zato što ga čini tek pet „subjekata”, već zato što je njihova trenutna pojedinačna moć minorna, pa kad se malo s malim i sastavi nikako ne može da se dobije nešto veliko.
Recimo, Demokratska stranka u Kragujevcu prethodnih godina je ozbiljno urušena, napustili su je mnogi viđeni članovi - koji nisu mogli da odole slasti vlasti, makar ona bila i sa naprednjacima, a u Skupštini grada ostala je i bez odborničke grupe i spala na samo dvoje samostalnih odbornika.
Narodna stranka Vuka Jeremića i „Dveri” u Kragujevcu još nisu prolazili izborni test kod građana i sada je teško pretpostavljati kakav rejting imaju. Pokret „Za naš grad” ima solidnu i aktivnu odborničku grupu u Skupštini, ali teško je očekivati da on može da animira ozbiljan procenat Kragujevčana.
Ako se, na kraju, jedno naspram drugog stavi silina i masovnost građanskih protesta, s jedne, i sposobnost organizacija koje bi eventualno politički mogle da artikulišu energiju narodnog nezadovoljstva, s druge strane, disbalans je očigledno veliki. Još nije poznato da li će i u Kragujevcu biti ponuđeno potpisivanje „Sporazuma s narodom” koji je sačinio Savez za Srbiju, a ako toga i bude, ne treba očekivati veliki odziv građana „ugovarača”