Skrasili se u „Zastavinom” servisu

Skrasili se u „Zastavinom” servisu

 Posle mnogo lutanja Tehnički centar biće pod zakupom smešten u bivšem „Zastavinom” servisu kod Jezera „Bubanj”, a cena kirije nije saopštena. I ovaj trošak, kao i prethodni zakup u prostorijama u Dragobraći, posledica je činjenice da namenski objekat u Industrijskoj zoni za ovaj pogon nije završen

 Konačno se zna odluka koja je dugo očekivana i vagana u poslovodstvu kragujevačkog „Vodovoda” i u nadležnim upravama gradske vlasti. Za sredu, 2. novembar, bilo je zakazano zvanično potpisivanje ugovora o zakupu poslovnog prostora bivšeg „Zastavinog” servisa kod Jezera „Bubanj”, a za potrebe preseljenja Operativno tehničkog centra „Vodovoda” iz Stanova.
 Ugovor je potpisan sa vlasnikom ovog objekta, „Univerzal bankom” i preseljenje Centra će uslediti odmah ovih dana. Po rečima direktora „Vodovoda” Nebojše Jakovljevića, ugovor se potpisuje pod izuzetno povoljnim uslovima i po ceni koja je ispod svake tržišne, ali cenu nije hteo da nam saopšti, sa obrazloženjem da će se deo zaposlenih, koji podatke o preseljenju i zakupima dostavlja medijima, i ovog puta potruditi da prava cifra stigne do medija.
 Ovo negodovanje direktora zapravo je reakcija na pismo koje je grupa zaposlenih dostavila medijima, pa i našim novinama, a u kome se navodi kakva su sve lutanja i nedoumice, pa i neracionalni potezi, pratili nastojanje da se nađe adekvatan prostor za preseljenje Centra. Taj objekat u Stanovu morao je odavno da bude srušen i napušten jer je plac pre nekoliko godina kupila austrijska firma „Super nova” za gradnju tržnog centra.
 Rokovi su prolazili, a Centar nije preseljen najviše zbog toga što nije završen namenski objekat za ovaj pogon čija je gradnja započela u Industrijskoj zoni u Ilićevu. Nova gradska vlast je odustala od završetka tog objekta sa obješnjenjem da je on megalomanski planiran, iako je u budžetu za propšlu godinu za te namene bilo predviđeno celih 170 miliona dinara.

 

DŽaba kirija

 

 Direktor Nebojša Jakovljević kaže da su tokom cele godine nadležni u „Vodovodu” i gradskoj vlasti tražili adekvatan prostor za preseljenje tehničkog centra koji je sa 220 zaposlenih najveća celina preduzeća. U razmatranje su uzeti mnogi objekti, počev od sada zakupljenog bivšeg „Zastavinog servisa” u vlasniptvu „Univerzal banke”, potom stovarišta bivše veleprodaje pića „Žunje” u Dragobraći, sada u vlasništvu „AIK banke”, preko slobodnih industrijskih hala bivših delova „Zastave”, kao što su „21. oktobar”, „Zastava rezervni delovi”, „Zastava procesna oprema”, ali su se te hale pokazale kao zapuštene i neuslovne.
 Pažnju gradske javnosti posebno je skrenula informacija, koja se pojavljuje i u pismu zaposlenih, da je u jednom momentu bila doneta odluka da se uzme u zakup servis privatne firme „Jezero lejk”. Međutim, direktor Jakovljević tvrdi da nikada nikakav ugovor o zakupu te firme nije potpisao niko iz preduzeća ili iz gradske vlasti, iako je ta opcija bila razmatrana.
 Takođe, kako tvrdi, zbog kašnjenja sa preseljenjem Centra preduzeće nije plaćalo penale vlasniku placa „Super novi”, niti mu je poznato da je bilo kakvu odštetu plaćala bilo koja gradska uprava po tom osnovu.
Ipak, u traženju lokacije za selidbu došlo je do nepotrebnog rasipanja para ovog preduzeća, i to celih 6,6 miliona dinara, kako je navedeno u pismu zaposlenih.U martu je „Vodovod” sa „AIK bankom” potpisao ugovor o iznajmljivanju poslovnog prostora bivšeg stovarišta pića firme „Žunje” u Dragobraći uz mesečnu kiriju od 1,1 miliona dinara. Ipak, Centar tamo nije preseljen i taj prostor je zvrjao prazan, iako je šest meseci uredno isporučivana kirija, sve dok nakon šest meseci ugovor nije raskinut.
-    Taj prostor je iznajmljen jer je u tom trenutku procenjeno da je najadekvatniji za nas od onih koji su nuđeni. Ipak, on nije mogao da zadovolji potrebe „Vodovoda” dok se ne obave značajne rekonstrukcije i adaptacije prostora. Do tih radova nije došlo, a kirija je plaćana i naši čuvari su obezbeđivali objekat. Ništa od opreme Centra tamo nije preseljeno zato što smo taj objekat držali kao rezervu u slučaju da „Super nova” zatraži prinudno preseljenje, što oni nisu uradili, kaže direktor Jakovljević.

 

Zakup će platiti grad

 

 I taj zakup, koji se pokazao promašenim, i budući kod novog davaoca prostora, „Univerzal banke”, neće ići na teret „Vodovoda”, već će Skupština grada ova sredstva refundirati u skladu sa svojim mogućnostima i raspolođživim sredstvima u budžetu, o čemu će biti popitsani odgovarajući akti, kaže Jakovljević.
 Ovo zbog toga što je novac od prodatog placa Operativno tehničkog centra u Stanovu naplatio grad Kragujevac, kao osnivač JKP „Vodovod”, pa se sada sve aktivnosti vezane za preseljenja odvijaju u tesnoj saradnji sa gradskim vlastima. Ipak, da se u traženju lokacije za preseljenje lutalo i tumaralo i da nije sve kordinirani kako treba govori podatak da je pre par meseci praktično započelo rušenje objekata Operativno tehničkog centra u Stanovu, iako se nije znalo gde će se oprema i ljudi seliti. Kako je krov na objektima sklonjen, zakomplikovan je rad zaposlenih, jer je lice zaduženo za bezbednost na radu u firmi, Jelena Bekonja Milošević, rešenjem iz marta ove godine naložila da se u otkrivenim objektima isključi struja i zaposleni udalje sa rizičnih radnih mesta.
 Zapravo, uklanjanjem kosih krovova sa objekata ostao je ravan krov koji prokišnjava, pa su elektrilne instalacije postale nebezbedne. Rešenje o isključenju struje nije primenjeno potpuno, već se isključuje nakon završetka radnog vremena, u popodnevnim i noćnim satima. Radnici su se u pismu žalili da nemaju gde da borave kad je struja iskljčena, pa dežurstvo provede u vozilima.
-    Kosi krov je skinut i odvezen na pogon u Gruži, gde će biti upotrebljen i doneti uštedu od 20 do 25 miliona dinara. Ravan krov prokišnjava, ali bezbednoist nije ugrožena jer se sve drži pod kontrolom. Kada je struja isključena radnici na dežurstvu vreme provode u jednom objektu koji je pod krovom u baždarnici i greju se. U tom delu pismo nije objektivno, a sastavili su ga oni zaposleni koji radno vreme provode po kafićima, dok njihove kolege vredno rade, kaže Jakovljević.
 Ipak, sa protraženih 6,6 miliona dinara za zakup i kroz buduće kirije kod novog „gazde” račun za smeštaj OTC  „Vodovoda” iz meseca u mesec će rasti, pa ako potraje dve tri godine, biće to ozbiljna cifra, možda priblizna ulaganjima kojima bi započeta nova zgrada Centra u Ilićevu, ako ne bila završena, onda svakako mogla da bude upodobljena da se Centar u nju preseli.
 Direktor Jakovljević kaže da o svim varijantama ulaganja u konačni završetak namenski započete zgrade, ili njene adaptacije, brinu nadležni u upravama Skupštine grada i da je taj deo posla njihov. Svakako, napominje, nije plan da Centar unedogled ostane podstanar i da se planira da započeta zgrada Centra bude završena i stavljena u pogon, a kada će to biti treba pitati nadleđne u Skupštini grada.

 


POSLOVANJE NIJE UGROŽENO

„Vodovod” radi bez zastoja

 

 Nebojša Jakovljević, direktor JKP „Vodovoda”, ističe da kod svih analiza i komentara povodom preseljenja OTC „Vodovoda”  treba imati u vodu da ova firma ni jednog trenutka nije ugrozila osnovnu delatnost, a to je redovna isporuka ispravne pijaće vode Kragujevcu.
 Iako se voda doprema sa dva sistema udaljena po 25 kilometra od grada, što otežava posao, i sistem poseduje Centar za prečišćavanje otpadnih voda u Cvetojevcu, koji nema ni jedan od većih gradova u Srbiji, većih prekida u snabdevanju nema, napominje Jakovljević, uz opasku da Kragujevac ima cenu vode po kojoj je na 39. mestu u Srbiji, za 47 odsto jeftiniju od Beograda i 38 posto od Novog Sada.
-    I kod preseljenja OTC-a nama je na prvom mestu da se obezbedi prostor u kome preduzeće može efikasno da fukcioniše i odgovori svojim zahtevima, jer je ovo najveće gradsko javno komunalno preduzeće koje je po svojim prihodima veće od zbira prihoda svih ostalih preduzeća, a broj zaposlenih veći od zbira radnika svih ostalih, zaključuje Jakovljević.