Katarina ušla u top 50

Katarina ušla u top 50

Nastavnica računarstva i informatike u Prvoj kragujevačkoj Gimanziji ušla je u Top 50 finalista, od kojih će, krajem marta naredne godine u Dubaiu, biti izabrano deset najboljih i proglašen pobednik koji će dobiti nagradu od milion dolara, a taj novac biće upotrebljen za nove projekte u našem obrazovanju

Kada je „Varkey” Fondacija 13. decembra objavila listu Top 50 finalista za prestižnu nagradu Global Teacher Prize, na njoj se nalazilo i ime naše Katarine Veljković, nastavnice računarstva i informatike u Prvoj kragujevačkoj Gimnaziji. Katarina se plasirala među 50 najboljih nastavnika sveta, a priznanje stečeno na ovom takmičenju najprestižnije je svetsko priznanje za prosvetne radnike.
Sredinom februara 2019. godine od 50 najboljih biće izabrano top 10 nastavnika, od kojih će u Dubaiu 24. marta biti proglašen pobednik koji će dobiti nagradu od milion dolara. Oni koji uđu u top 10 imaće veću medijsku propraćenost na svetskom nivou i direktne pozive „Varkey” Fondacije za razne projekte, a jedan od najvećih benefita je što imaju mogućnost umrežavanja sa ostalim nastavnicima, kao i podršku za učešće sa projektima van granica Srbije. Svi nastavnici koji su u top 50 postali su i ambasadori „Varkey” Fondacije i imaju mogućnost da se uključe u njen rad u smislu organizovanja seminara, radionica i slično.
Nastavnik koji osvoji milion dolara dobija taj novac u periodu od deset godina i treba da ga uloži u obrazovanje u svojoj zemlji, za razne projekte u dogovoru sa „Varkey” Fondacijom.

Osećala sam se počastvovano

U ovogodišnjem takmičenju učestvovalo je 179 zemalja i preko 10.000 nastavnika, a Katarina je bila jedna od tri kandidata iz Srbije. Osim nje, našu zemlju su predstavljali Tatjana Marković Topalović, profesor fizike iz Šapca i Dragan Kuveljić, učitelj iz Prijepolja.
-    Kada sam saznala da sam u Top 50 osećala sam se neverovatno i počastvovano. Iskreno, nisam očekivala da ću se naći među 50 najboljih, ali na sreću, način na koji radim je prepoznat od strane žirija (nastavnika, stručnjaka, novinara, preduzetnika, ....). Izbor u Top 50 mi daje vetar u leđa da i dalje nastavim da radim na način na koji unapređujem nastavničku praksu menjajući paradigmu obrazovnog sistema, kaže Katarina.
Kriterijumi koje su kandidati morali da ispune, a koje propisuje organizator Global Teacher Prize za ovu godinu, bili su - upotreba efektivnih nastavnih praksi koje utiču na kvalitet obrazovanja na globalnom nivou, upotreba inovativnog nastavnog programa koji je inspirisan metodama koje rešavaju nove izazove u budućnosti, lična postignuća, uticaj na zajednicu, razvijanje učenika kao građanina sveta, prepoznavanje njihovog rada od strane zajednice.
-    Jako je važno da je ovo prilika da Srbija osvoji milion dolara koje može da uloži u obrazovanje. Još jednom zahvaljujem Udruženju „Živojin Mišić” koje me je nominovalo za ovu prestižnu nagradu i što ću predstavljati Srbiju na ovom takmičenju. Pored toga, zahvaljujem se svojim kolegama koje me podržavaju i svojoj porodici koja ima razumevanja za ono što radim. I pre svega svojim učenicima, bez kojih ne bih bila ovo što jesam, jer su oni ti koji me inspirišu i motivišu da budem što bolja, naglašava naša sagovornica.
Podsticanje kreativnosti učenika
Katarina je naročito ponosna što kao nastavnik ima priliku da učestvuje u oblikovanju nove generacije, da ih ohrabri i pomogne im da ostvare svoje mogućnosti. Kroz nastavu na njenim časovima, učenici stiču znanja i veštine koje su neophodne za nastavak školovanja i uključivanje u svakodnevne životne aktivnosti.
U svom radu neprestano je posvećena istraživanju i koristi inovativne metode učenja i savremene informacione tehnologije (robot, mobilni telefoni, virtuelne svetove), kojima motiviše svoje učenike i podstiče njihovu kreativnost u rešavanju najrazličitijih problema. Koristi kvizove, aplikacije, interaktivne radionice, projektne zadatke i slično, gde učenici imaju aktivnu ulogu i tako pokazuju svoja znanja i veštine koje su stekli na časovima.
Takođe, zainteresovana je, kaže, i za planiranje i organizovanje radionica za decu predškolskog uzrasta i decu sa posebnim potrebama kako bi se upoznali sa programiranjem robota. Ne koristi tehnologiju kao alat, već kao novi koncept učenja. NJena stručnost se ogleda u sposobnosti da bude dobar planer i organizator nastavnog procesa, da bude mentor svojim učenicima, ali i da bude povezana sa roditeljima i drugim nastavnicima. Uz dobro poznavanje sadržaja, kreira aktivnosti koje će učenike voditi kroz temu (sadržaj) i pomaže im da sami prate svoj napredak i uspeh.
Treba podsetiti da već dve godine Udruženje „Živojin Mišić”, nacionalni partner  Varkey Fondacije, bira predstavnike Srbije za prestižno takmičenje Global Teacher Prize, koje na ovaj način želi da pohvali, nagradi i ohrabri izuzetne nastavnike u Srbiji i da im pruži mogućnost da se nađu na jednom od najvećih svetskih takmičenja u sferi obrazovanja.
Udruženje postoji od 2013. godine i ulaže sopstvena sredstva u projekte izbora Najboljeg edukatore Srbije i Global Teacher Prize. Udruženje bira Najbolje edukatore Srbije od 2014. godine, i za sada (sa petom generacijom) ima ukupno 69 nagrađenih nastavnika u zemlji.