Kroz nišan revizora

Kroz nišan revizora

Nedavno su objavljeni izveštaji Državne revizorske institucije (DRI) o „češljanju” finansijskih knjiga tačno stotinu raznih firmi. Među njima se našla i kragujevačka „Zastava oružje”, a revizor je napisao da u ovoj fabrici
„finansijski izveštaji u ranijem periodu nisu bili predmet revizije od strane DRI”.
Za 2019. godinu revizor je sastavio „knjigu” od cele 92 strane. Ima tu svačega, što dosad uglavnom nije bilo dostupno javnosti, a ovom prilikom izdvajamo tek manji broj podataka koji mogu biti simptomatični za rad Fabrike oružja.
Prvo, nešto iz tekuće produkcije. Prihodi od prodaje proizvoda na domaćem i stranom tržištu bili su oko 3,5 milijardi dinara, što je veliki pad u odnosu na 2018, kada je zarađeno 5,6 milijardi. Zalihe nedovršenih proizvoda 2019. godine bile su vredne oko 3,6 milijardi, 900 miliona više nego 2018, a zalihe gotovih proizvoda 2,2 milijarde, stotinak miliona više nego prethodne godine.
Fabrika je na kraju 2019. „ iskazala gubitak iznad visine kapitala” u ukupnom iznosu od skoro 2,6 milijardi dinara, međutim toj cifri treba pridodati i 15,2 milijarde manjka iz ranijih godina.
Uz to, kratkoročne finansijske obaveze za kredite i zajmove dostigle su 2,8 milijardi dinara, dok su obaveze na osnovu kamata za neizmirene javne prihode (pare pozajmljene od države) od 2007. do 2019. dostigle 6,2 milijarde dinara.
Idemo dalje: obaveze „Zastava oružja” prema dobavljačima prošle godine dostigle su 2,12 milijardi dinara, a najveći dug bio je prema kragujevačkoj „Energetici” – 1,63 milijarde.
Pod stavkom „ostale kratkoročne oabveze” piše da one iznose 9,8 milijardi dinara, najviše za poreze i doprinose na zarade zaposlenih, oko 3,5 milijardi, dok se šest i kusur milijardi vodi kao „druge obaveze”, ali ih revizor u izveštaju ne konkretizuje.
Fabrika duguje i gradu Kragujevcu. Osim što u gradsku kasu nije ušao proporcionalni deo od neplaćenih poreza na zarade, izostali su i direktni prihodi. Naime, samo za 2019. godinu „Zastava oružje” nije platila 257 miliona dinara za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta i 190 miliona poreza na imovinu.
Evo i nekoliko podataka koji se odnose na izvoz, koji uglavnom ide preko posrednika, ili komisionara – kako ih zovu revizori. Od 4,5 milijardi dinara ostvarenih na ovaj način, najviše su prodale privatne firme: „Beotronic supply” (660 miliona), „Konfideks” (269 miliona) „Partizan tek” (257 miliona), tu su čuveni GIM, „Vektura trans”, a najmanje je izvezeno preko državnog Jugoinporta SDPR - za nepunih 19 miliona dinara.
Međutim, revizor konstatuje: „ Nisu iskazani prihodi od izvoza gotovih proizvoda preko komisionara „Vektura trans” i „Partizan tek” – u vrednosti 410 miliona dinara”.
Takođe, komisionari nakon prodaje robe nisu dostavljali dokumenta o obračunu svoje prodaje – ugovore sa ino-kupcima, fakture, papire u vezi sa naplatom, troškovima prevoza, carina, osiguranja, a kod nekih prodavaca postoji razlika između prodajne vrednosti strancima i fakturisanih vrednosti od strane fabrike prema komisionarima, zaključio je revizor.
Podsetimo, „Zastava oružje” je sto posto državno preduzeće. I šta sada?