Komunalci sa profitom

Komunalci sa profitom

Vest koja zvuči lepo i optimistično osvanula je ovih dana i kaže da je Gradsko veće razmatralo rezultate poslovanja javnih komunalnih preduzeća. Sva ta preduzeća, koja su sada objedinjena u JKP „Šumadija”, prošlu godinu završila su sa profitom, izuzev „Zelenila”.
Dakle i „Groblja” i „Tržnice” i „Parking servis” i „Čistoća”, sve je to bilo profitabilno. Najzad i to da se desi, reći će građani, ali, nažalost, samo neupućeni. Jer, nisu prošle ni dve nedelje otkako je Državna revizorska institucija (DRI) javno na prezentaciji u Kragujevcu detaljno objasnila odakle ovakvi profiti.
Radi se o tome da kragujevačka gradska vlast, ali i lokalne vlasti u još sedam velikih gradova, daju ogromne subvencije javnim komunalnim preduzećima, i to za tekuću likvidnost, za plate i vraćanje dugova, a ne za ulaganje u opremu ili proširenje delatnosti.
Direktor DRI Duško Pajević istakao je posebno Kragujevac po tome što je u gradu za posmatrane tri godine, od 2015. do 2017., iznos subvencija, umesto da se smanjuje, rastao i to sa 400 miliona dinara u 2015. na oko milijardu dinara u 2017. godini.
Otuda i profit u ovim komunalnim preduzećima, od masnih subvencija koje nisu dobro odmerene, već je dato više nego što treba da se pokriju gubici, pa umesto gubitaša, ni krivi ni dužni, ispadoše dobitaši. Pošto se rezultati odnose na prošlu godinu, iako ona nije obuhvaćena analizom DRI, očigledno je, a i poznato je, da je i lane bilo izdašnih subvencija, pa ona nije izuzetak od preplaćivanja budžetskih davanja.
Da se subvencije daju nesvrsishodno konstatovao je u Kragujevcu na prezentaciji i Duško Pejović i upravo pomenuo, ne apostrofirajući Kragujevac, da ima gradova gde se čak daje više subvencija nego što treba, pa na kraju godine oni ispadnu profitabilni.
Gradonačelniku Radomiru Nikoliću nije baš bilo pravo što je njegova uprava na tapetu sa još sedam gradova, i to kao najlošiji primer, i što ispada da treba da se oseća krivim, pa mu je zbog toga krivo, kako je rekao, jer je Kragujevac morao da pomaže iz budžeta ova preduzeća pošto su nasledili ogromne dugove od prethodne vlasti. Ali je sada stvar sređena, preduzeća su stala na svoje noge i više neće dobijati subvencije, pa za tekuću 2019. godinu za te namene nisu predviđena davanja.
Još je poučio DRI kako treba ubuduće da se ponaša - da ne sastavlja izveštaje tako da se gradovi plaše i strepe od kazne, nego da više bude savetodavno telo i usmerava lokalne uprave kako da rade. To je zapravo školski primer kako naprednjački kadrovi doživljavaju državna regulatorna tela - ona treba da budu neutralna instanca koja pomaže i koja im je naklonjena, a ne neka nezavisna instanca koja kažnjava ako ih uhvati u kršenju zakona.
Neko od odbornika Skupštine grada koji duže pamte sećaju se da je kao opozicionar Nikolić vrlo oštro kritikovao kada su prethodne vlasti davale subvencije javnim komunalnim preduzećima jer su ona uvek kuburila sa gubicima. Sad, druga je stvar što te subvencije nisu bile tolike kao sada.
Otvara se i pitanje javnosti rada Gradskog veća. Jer to najviše telo izvršne vlasti nije saopštilo koliko iznose profiti ovih JKP i da li će višak biti vraćen budžetu. Bilo kako bilo, ostaje zabeleženo da je lokalna vlast iz gradskog budžeta koji grca u besparici dala komunalcima više para nego što im je trebalo.