Dug je dobar drug

Dug je dobar drug

Novinski naslovi prethodnih nedelja bavili su se apsurdnom sutuacijom u Kragujevcu i svodili se otprilike na to da prezadužen grad rešava stvar tako što uzima nove kredite. Podiže lestvicu zaduženosti još više, da se sve manje vidi dokle bi ona mogla da stigne, a da se ne pređe tačka pucanja, odnosno bankrota.
Neko ko bi bacio pogled sa strane na našu situaciju, ili, što bi se reklo, sa distance i nepristrasno, mogao bi da se zapita kako to da je Kragujevac i dalje prezadužen, kada je aktuelna gradska vlast pre četiri i po godine, preuzimajući kormilo upravo zbog velikih dugovanja, najavila da to radi kako bi grad spasila od bankrota i sanirala i konsolidovala stanje u gradskoj kasi, što je shvaćeno tako da će se dug smanjiti i obaveze redovno plaćati.
Sada smo, dakle, opet gde smo bili, prezaduženi i to do guše, a gradska vlast uzima nove kredite, iako je to u kampanji za preuzimanje vlasti kod Napredne stranke 2014. godine bila reč sa najgorom konotacijom, tako reći neprijatelj grada broj jedan.
Tada je vladala parola da je „dug zao drug”, a sada nakon četiri godine na vlasti ona se preokrenula u slogan da je „dug dobar drug”, i te kako poželjan instrument da se u gradu rešavaju aktuelni problemi, pa i nešto novo izgradi.
Odbornici opozicije krajem prošle godine, kada se usvajao budžet, upozoravali su da se sa uzimanjem kredita preteralo i da će to još kako da se oseti početkom ove godine kada ističe grejs period od dve godine za veći deo uzetih pozajmica. Govorili su da mesečna rata može da pređe i 60 miliona dinara, što bi bilo više od mesečne rate redovnih transfera koje grad dobija od Republike, ali to nije nikoga pogodilo.
Da su opozicionari bili u pravu potvrdilo se već krajem januara kada je, prema informaciji iz gradske uprave koju je objavio portal „Pressek”, istekao grejs period za nekoliko kredita uzetih u prethodnom periodu i da na dan 26. januara mesečna rata za vraćanje pozajmica iznosi 32 miliona dinara.
No, krediti na naplatu stižu jedan po jedan tako da u aprilu dospeva kredit od Unikredit banke od oko sedam miliona evra, pa će mesečna otplata sigurno da se približi onoj kritičnoj granici od 60 miliona mesečno. Zato kragujevački opozicionari strahuju da nam je bankrot izvestan ako država ove godine ne dodeli gradu vanrednu pomoć iz budžetske rezerve od bar milijardu dinara.
Inače, država je do sada bila izdašna pa je gradu za četiri godine vladavine naprednjaka dodelila vanrednu pomoć, koja je bespovratna, dakle poklon, od 20 miliona evra. Za onu nekadašnju vlast takve pomoći nije bilo.
No, kao da sve ovo nije bilo dovoljno, gradska vlast sa Radomirom Nikolićem na čelu, koji je sada i član Gradskog veća za finansije, ulazi u nove kredite. Tako je doneta odluka da se uzme kredit od 250 miliona dinara za likvidnost koji je kratkoročni i mora da se vrati do kraja godine, kao i da se povuče kredit od Evropske banke za obnovu i razvoj od 7,5 miliona evra, za investicije.
Ima li kraja? Nema, jer je doneta odluka da novo javno komunalno preduzeće „Šumadija” uzme kredit od 13 miliona evra, opet za investicije. Kad sve ovo dođe na naplatu biće teško izračunati ratu i naročito platiti je, ako dobra država opet ne pomogne. A, šta ako vlast promeni ćurak i zapita se - dokle više da sipamo pare u bure bez dna, kada se to u gradu nigde ne vidi.