Pravda na strani imućnijih komsija

Pravda na strani imućnijih komsija

 Porodica Stefanović tvrdila je da između starog i novog katastarskog premera postoji razlika od bar pola metra na njihovu štetu, ali iako su utvrđena „manja odstupanja”, što i piše u jednom od akata, nisu uspeli ništa da promene u Katastru nepokretnosti

 Dragica Stefanović iz Skerlićeve ulice 17 obratila se našoj redakciji s pričom da ni posle 12 godina sudovanja i preganjanja sa Katastrom nepokretnosti u Kragujevcu nije uspela da izvojuje pravdu i dokaže da joj je komšija ušao u posed sa 0,75 metara celom dužinom placa, uprkos tome što je međaizmeđu njihovih parcelastara više od jednog veka.
 Ona tvrdi da među nije pogrešio ni premer, ni avion prilikom avio-snimanja, nego ljudska ruka i ističe da ima sva dokumenta o tome. Tražila je samo da se međa vrati u pređašnje stanje. Isto tako,tvrdi da jedrugi investitor koji je kupio javnu površinu od „Srbijavoda” za igradnju stambene zgrade skinuo njenu ogradu i podigao objekat na samoj međi i uz to okrenuo prozore ka njenom i komšijskom dvorištu - i nikom ništa. Kaže da nema kome se nije obraćala od zvaničnih institucija.I ne samo ona nego i njen sada već pokojni muž Miloš Stefanović, ali uspeh je izostao. Ona je nastavila dalje da traži pravdu nakon ostavinske rasprave, mada je i pre toga bila uključena u sve, ali bez vidnog uspeha, jer je, po njenim rečima, pravda na strani imućnijih protivnika.
NJen sledeći problem je što su komšiji dodelili još ari po placa, čime ju je dodatno zatvorio tako da je izgubila službeni prolaz, iako se, naglašava, ona graniči sa javnom površinom, a ne on.  

 

Avionski premer

- Moj imovinski problem traje već 12 godina. U moj posed je ušao komšija Miroslav Stanojević širinom 0,75 metara celom dužinom placa. Kada sam pitala komšiju, kada smo kupili kuću 1987. godine, zašto je napravio kuću na međnoj liniji, on je kazao da je pitao čika Draga, bivšeg vlasnikai on mu je to dozvolio. I sada se vidida se naslonio na našu staru kućicu. Pošto je njegova kuća već bila ozidana, smatrala sam da treba da ostane tako. Međutim, on se nije zadovoljio time, nego reže posle još tih mojih 75 santimetra od placa. I tako je krenulo. Ja sam napisala prigovor 2006. godine. To je skrivano tri godine u Katastru.Tadašnji direktor Katastra Tomica Milivojević, nažalost, sada već pokojni, pronašao je posle toliko vremena moj prigovor i prosledio sudu. Hteli su da me naprave ludom,tvrdili da ga nisam ni podnela.Sudija kaže da nisu povređena moja prava. Napisala sam prigovor na avionsko snimanje, ali su me odbili uz obrazloženje da nemam prava, pa je predmet odatle otišao za Beograd 2010.godine. Usledilo jenovo ćutanje administracije narednih šest godina u Beogradu.Preko govornog automata sam informisana da moj predmet još nije rešen. Na kraju je stiglo rešenje 2016. godine i apsolutno je sve prepisano iz 2013. Preporučeno mi je da se žalim Višem sudu. Otišla sam kod advokata i on je rekao da će mi trebati mnogo para i mnogo živaca. Ja sam sada nemoćna. Odustala sam, izmorena,jer nemam više novca, puno sam potrošila izvodeći dokaze. Izvela sam veštaka, a on je veštačio novopostavljene međe, dok su mene interesovale stare. Čovek je imao 3,70 ari, a sada ima 5,17 ari. Neka mu daju i 50 ari, ali neka ne ugrožava moj posed.Tako sam bukvalno ostala obespravljena,priča Dragica Stefanović.
  Po njenim rečima i zgrada koja se polako završava dodatno je ugrozila njen posed.
- Finale svega je što graditelj koji pravi zgradu na pet ari javne površine komšiji Rašku seče krov, a meni ruši zidanu ogradu i potporni zid od četiri metra dubine. Obraćala sam se svima. Niko nije odgovorio. Jedino je Sonja Firc, glavni republički inspektor iz Beograda, kojoj sam podnela dve prijave, usmeno rekla da ne sme da se gradi, ograđuje, dograđaje, zagrađuje i ne sme da bude rupica u našem dvorištu, a kamoli prozor.  Urbanizam kaže da oni nisu krivi nego Katastar, a Katastar kaže - nismo mi, nego su oni - i tako u krug, objašnjava glavna junakinja ove priče.
Investitor nove zgrade joj je postavio skele u dvorištu prilikom gradnje, zašta se obraćala glavnom gradskom inspektoru. Rečeno joj je to je vazdušni prostor i da ima pravo na to.Obraćala se i privrednom kriminalu zbog ugrožavanja komšijinog i njenog prostora kao i pravljenja zgrade na javnoj površini. Bilo je to na samom početku gradnje. Rečeno joj da se strpi,  jer sve rade postupno. 
- A ja sam već dobila informaciju da čim izađu iz zemlje onda je za njih problem rešen, kaže Dragica Stefanović.
 Negativan odgovor po nju je stigao pošto je zgrada već ušla u finalnu fazu, kada se obično ništa i ne ruši, pa taman da je građeno i bez građevinske dozvole. 

 

Šta kažu zvanični papiri

  Listajući dokumentaciju koju je dala na uvid stoji da se zbog nove zgrade žalila Republičkom inspektoru zbog međe 17. jula 2017. u svoje ime i komšije Raška Vasiljevića, navodeći da se graniče s javnim površinama, koje su date trećim licima, bez njihove saglasnosti, iako je zauzeće od 2,5 ara, a zgrada podignuta na samoj međnoj liniji i prozori okrenuti ka dvorištu.Mesec dana kasniježalila se ponovo tvrdeći da je zatvorena sa svih strana i da su precrtane međe. Usmeno joj je rečeno da je to u ingerenciji opštine, a ne Republike.
 Dragica je devetog decembra 2016. podnela  krivičnu prijavu protiv zaposlenih u Katastru nepokretnosti zato što su nesavesnim radom doveli do promena granica parcela i zatvaranja prilaznog puta do dvorišta i njene kuće. 
 Zamenik Osnovnog javnog tužiocaJasmina Rajković je odgovorila na njenu prijavu sledećim rečima: „Ne postoje osnovi sumnje da je izvršeno bilo kakvo krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, jer nakon izvršenih provera utvrđeno je da se radi u konkretnom slučaju o građevinskom pravnom odnosu”. 
 Dragica Stefanović je takođe podnela policiji prijavu i zbog zatvaranja službenog prolaza od strane vlasnika nove zgrade, da bi joj stigao odgovor da je sve po zakonu i to pošto je zgrada skoro sagrađena.
 Republički geodetski zavod, odnosno Služba za katastar nepokretnosti u Kragujevcu   juna 2013. godine donela je rešenje kojim se odbija prigovor Dragice Stefanović, izjavljen na upis u Katastar nepokretnosti podataka o obimu, površini i međnoj liniji između nepokretnosti označenih katastarskim parcelama, kao neosnovanu.

 

Neznatna odstupanja

 U obrazloženju pored ostalog stoji da „iako ima neznatnog zauzeća ostaje kao što je izmena iz novog premera”. Istovremeno joj je predloženo da rešenje slučaja traži  sudskim putem s komšijom Miroslavom Stanojevićem.
 Dragica i njen suprug Miloš tvrdili su u svojoj žalbi od 30. oktobra 2013. da između starog i novog katastarskog premera postoji razlika od bar pola metra upoređujući njihove podatke.  
 U toj žalbi su još tvrdili da katastarske sporne međne linije i očitane koordinate međnih tačaka prvostepeni organ u dotadašnjem toku postupka nije proveravao, pa samim tim nije ni utvrdio činjenično stanje bitno za odlučivanje u ovom postupku.
- Očekujem da će uslediti ispravke u geodetskom elaboratu, katastarskom operatu i katastarskom planu i da ćemo o tome dobiti odgovarajuće rešenje, a ne da netačno konstatujete da sam odustao od svog prigovora, a zatim zaturite predmet i dve godine se ne postupa po njemu, da bi ga nakon brojnih mojih intervencija ponovo pronašli pre dva meseca, kada mi je umesto rešenja uručeno obaveštenje, izjavio je u svojoj žalbi sada već počivši Miloš Stefanović.
 Po tom prigovoruna podatke obnove premera u Skerlićevoj 17 i vraćanje u pređašnje stanje granice ove parcele ponovo se konstatuje da je stanje u zemljišnoj knjizi identično stanju u katastru zemljišta. I uglavnom konstatuju da međna linija između predmetnog zemljišta nije pogrešno snimljena, već je snimljena na način kako su je korisnici sami obeležli,a stanje na planovima odgovara stanju koje je bilo pre obnove premera i izrade katastra nepokretnosti. Tako bar stoji u konačnom rešenju Republičkog gedetskog zavoda iz Beograda od osmog septembra 2016. godine. To praktično znači da je žalba porodice Stefanović neosnovana. 
 Trebanapomenuti i da je Osnovni sud, u postupku koji je vodila sudija Snežana Grebović, doneo rešenje 22. juna 2011. da se zastane s postupkom u ovoj pravnoj stvari na šest meseci kako bi se sačekao ishod koji se vodi  u Službi katastra nepokretnosti, uverena da će za to vreme prestati razlozi koji su izazvali ovaj zastoj postupka čiji je predlagač bio Miloš. A tražio je utvrđivanje međe sa Miroslavom Stanojevićem  i JVP „Srbijavode” Beograd, čemu se inače protivio Stanojević. 
- Više nemam instrumenata za borbu, sva sam pravna sredstva iskoristila. Epilog je da je moj plac sa svih strana okrnjen i smanjen, a da ne postoji krivac za to, kaže Dragica Stefanović, vidno potrešena.  
 Napominje na kraju da se jedva i upisala u Katastar - i to tek ove godine – jer se sudi s komšijom, iako je njen plac bez tereta.