Maler za malerom

Maler za malerom

 Bojanu Androviću za vreme turneje po Sloveniji, Hrvatskoj, Italiji i Crnoj Gori tokom vožnje zapalio se motor u Crikvenicii potpuno izgoreo, a po dolasku kući umesto mobilnog telefona kupljenog preko sajta „lalafon” dobio je parče maltera umotanog u sunđer

 Da jedna nesreća nikada ne ide sama potvrdilo se i u slučaju četrdesetčetvorogodišnjeg Bojana Androvića iz Desimirovca koji je u julu doživeo tri nedaće, ali se na kraju, ipak, sve dobro završilo. Najpre mu se 15. jula, tačno u podne, utoku vožnje zapalio motor „jamaha TDM” od 850 kubika, na autoputu u Crikvenici, na hrvatskoj obali Jadrana.
Istovremeno usled visoke temperature „stradao” mu je mobilni telegon „ajfon”, da bi posle 10 dana naručio novi mobilni aparat putem „lalafona”, umesto kojeg mu je stiglo parče maltera upakovano u sunđer. Na kraju, dok je išao u tužilaštvo da da izjavu tim povodom, ne bi li se ušlo u trag prevarantu, skotrljo se niz vlažne stepenice na ulazu u zgradu nekadašnjeg korpusa, gde je sedište tužilaštva. 
Na sreću, ništa nije povredio kao ni prilikom pada sa motora, jer i nije vozio brzo, osim što se malo ugruvao. Ali ga je zato dvostruko lupilo po džepu, jer od motora bukvalno nije ostalo ništa.Završio je na tamošnjem otpadu, a novac od telefona, iako je mogao biti blokiran da su u pošti imali sluha, takođe je otišao u nepovrat. 
Nažalost, motor star oko dvedecenijenije bio kasko osiguran, i havarija se desila u inostranstvu, tako da je u startu znao da od ta posla nema ništa. Još se moglo desiti i da plati kaznu zbog izaziovanja opšte opasosti, jer se plamen s motora proširio i na deo travnate površine i zahvatio manji deo šume, ali su vatrogasci brzo odreagovali, čime su veće posledice izbegnute. 
Mogli su ga kazniti hrvatski policajci jer je više od sat vremena put bio blokiran i pride je napravljaena rupa u asfaltu usled topljenja Bojanove „jamahe”.Hrvatska policija je, međutim, imala sluha za ovaj peh,a i molbe drugih bajkera su urodile plodom da Bojana poštede, tako da se bar tu sve dobro završilo. 
Mislio je čak da tada uhvati prvi autobus i vrati se kući, ali ostali članovi ekipe s kojima je pošao na turneju to nisu dozvolili, pa je nastavio putešestvije do kraja, doduše,ostatak puta samo kao suvozač. Ali to nije umanjilo ugođaj koji ovakve ture predstavljaju ne samo za članove Moto kluba  „Na dva točka” iz Kragujevca, čiji je on član od pre tri godine, nego za sve motoriste.

Razumevanje hrvatske policije

 - Plan je odavno napravljen da se ide u Sloveniju, u posetu prijateljimaiz Internacionalne policijske asocijacije. Krenuli smo Vladan Antić, Zoran Đurđević zvan Grki, Aleksandar Milovanović i ja. Dočekali su nas članovi Internacionalne policijske asocijacije i predstavnici slovenačke policije. Sutradan je bio plan da nam pokažu Alpe u Sloveniji, Italiji i Austriji. Tog dana smo izvezli 300 kilometara. Bilo je božanstveno, kao da smo ušli u oblake kada smo bili na najvišem vrhu. Trećeg dana rano ujutro krenuli smo put Hrvatske. Plan je bio da obiđemo celo primorje, započinje svoju priču Bojan Andrović. 
- Na samom ulasku u Crikvenicu, posle Rijeke, iz čistogmira motor je bukvalno samo štucnuo, kao da se zagušio. Prešaltovao sam ga u manju brzinu. Iza mene svi su počeli da sviraju. Dečko na narandžastom „kavasakiju”s riječkim tablicama stiže me motorom i pokazuje mi da se nešto događa s mojim motorom, ispod mojih nogu, ispod sedišta. Bacio sam pogled i video da počinje da dimi i da izbija vatra. Bukvalno skačem s motora, razmiljajući pritom da ne ode u na suprotnu stranu puta i ne izazove još veću štetu. Levom rukom obaram motor, desnom hvatam za stvari sa rezervaora, gde su su mi dokumenta ilične stavri, gledam da što više spasem, koliko mogu. Otvaram koferpod plamenom.... U tom momentu stiže Hitna pomoć, ali kada sam im rekao da nema povređenih nastavljaju dalje. Odmah iza njih stiže policija, pa vatrogasci.  Vatrogasci su prionuli na posao gašenja, a policija nam je učinila ustupak. Vrše uviđaj, ali ne sačinjavaju zapisnik niti pišu kaznu za izazivanje opšte opasnosti, priča Bojan o nemilom događaju.
Odmah posle toga, napominje, hteo je da hvata prvi autobus i vrati se kući sam, međutim, drugari iz iz kluba mu to nisu dozvolili. Spakovali su njegove stvari na druge motore i on seda na motor Vlade Antića. Tako je nastavio ovu petodnevnu turneju, pritom ne javljajući nikome šta se dogodilo. 
Uputili su se ka Trebinju, Nikšiću, Žabljaku, Crnom jezeru, Đurđevića Tari, pa nazad kući.Dok je kupio stvari posle nesreće kaže samo mu je u glavi bilo da ne izazove neku veću štetu - požar, pošto susilaskom iz Slovenije ka Crikvenici požari već buktali po obližnjim brdima i planinama. Samo mu je prošlo kroz glavu -gde još jedan požar. U momentu dok je spašavao stvari u pogledima ljudi koji su prolazili video je unezverenost i strah da motor ne krene ka njima i ne eksplodira. A njemu je u glavi bilo samo da spase lična dokumenta i novac da bi mogao da se vrati kući. Jer se od motora odmah oprostio.
- Taj „jamahin” motor mi je previše značio. Kada sam seo na „jamahu tdm” rekao sam - to je to. Lepo se ponašao u vožnji. Mislim da je ovog puta došlo ili do pucanja creva, ili do čupanja creva za gorivo. A, kasnije saznajem da je to inače mana ovom tipu motora, kaže glavni junak ove priče.
Inače, je ovo bio dug put od 2.300 kimometara, bile su visoke temperature i bilo je dovoljno samo malo da iscuri gorivo. Međutim, za njega to nije bila samo materijalna šteta. Tokom čitavog puta, osim što je nosio brigu, jer svojima nije javio za nezgodu, brinulo ga je i kako ponovo da kupi motor, odakle da nađe novac, jer u klubu kome pripada imaju planova za dalja putovanja. Ali, rešenje se našlo samo.
Naime, za vreme puta kolege iz kluba su planirale da se organiziju i kupe mu motor. Međutim on im je to zabranio.
- Mi Kragujevčani smo specifičan narod, ispalo bi kao da tražimo milostinju, i ništa nas ne bi opralo. Ja bih se kao čovek osećao mnogo loše zbog toga. Međutim, izbacujići priču na našem najvećem sajtu i forumu „bidži bajker” kako bi drugi videli šta može da se desi i kako bi trebalo da reaguju, jer obično učimo jedni od drugih, pokrenuta je akcija. Stavio sam naslov- Mala nezgoda na velikom i lepom putvanju. Oni su me pitali, ako je ovo mala nezgoda, šta je onda velika. Odgovorio sam - mala je jer se meni dogodila, a bila bi ogromna da je nekom drugom. Posle toga su mi se javili neki ljudi, za koje prvi put čujem, koji i pokreću akciju solidarnosti da mi se kupi motor. Dva dana su me ubeđivali da otvorim račun i da ne treeba da me bude sramota, jer sutra ću i ja nekom pomoći. Akcija polako ide svojim tokom, priča  naš sagovornik.
Iz dana u dan sve je bliži drugom dvotočkašu. Međutim, u požariu mu je „stradao” i telefon „ajfon” četvorka, koji nije bi nov, i ubrzo je zapao u novu zavrzlamu.

Kamen umsto mobilnog telefona  

-U večernjim satima 23. jula stupio sam u kontakt sa izvesnom osobom koje se predstavila kao Jana, a koje je putem sajta „lalafo” dala oglas da prodaje mobilni telefon marke „LG-K10” za iznos od 9.000 donara, star dva meseca. Dogovorili smo se da pošalje poštom telefon. Paket je stigao 25. jula oko podneva i podigao ga je moj sin Kristijan, jer sam imao nekih obaveza, i platio 9.500 dinara, pošto je 500 dinara poštarina. Kada sam kod kuće otvoriopaket umesto telefona nalazio se kamen, odnosno parče maltera obavijeno u sunđer. Na paketu nalazilo se ime pošiljaoca - Ranko Vidović, Nemanjina 13/A iz Obrenovca, a kako se posle ispostavilo bilo je lažno, kaže Bojan Andrović.
Zanimljivo je, napominje, što je kasnije doznao da je „mozak” operacije iz Odžaka kod Trstenika. Paket je poslat iz Mladenovca, a prijem novca bio je na Novom Beogradu.  U njegovom slučaju šteta je napravljena, ali cilj mu je da ovo javno iznese da drugi povedu računa prilikom ovakve kupovine na neviđeno. Mada, kaže, ruku na srce, deset godina stalno je kupovao putem interneta i nikada nije bilo problema do sada.
Čim ga je sin pozvao i rekao da je prevara u pitanju, posle dva minuta od preuzimanja pošiljke pozvao je Poštu da stopira tu isplatu. Ali, lokalni poštar u Desimirovcu mu je kazao da to nije njegova nadležnost i šalje ga u glavnu Poštu. Odlazi kod glavne kontrolorke koja ga šalje u policiju i tužilaštvo, pa sa tim zapisnicima da dođe da bi stopirali  njegovu uplatu. 
Donosi im zapisnik iz policije, međutim, u pošti tvrde da ne mogu da stopiraju bez naloga iz tužilaštva. Zbog čega ponovo odlazi u tužilaštvo. Dok je još u zgradi javnog tužilaštva čekao da mu se pečatira nalog iz Pošte ga zovu i saopštavaju da je realizovana isplata i da su pare otišle pošiljaocu. Pored toga, nije bilo prošlo 15 sati dokle je bio rokza pribavljanje naloga, a pare su skinute.
Bojan se skotljao niz stepenice i ugruvao još kod prvog dolaska u tužilaštvo. Najzanimljivije od svega je što je, kada je otišao kući i pogedao na sajt, video da je ponovo isti telefon oglašen za prodaju.