Podneto 5.000 poreskih prijava

Podneto 5.000 poreskih prijava


 U prvom popisu nepokretnosti koji je obavljen od oktobra do decembra prošle godine podneto je ukupno 5.000 poreskih prijava koje se odnose na nove objekte ili na promenu stanja u postojećim objektima  
 Popis nepokretnosti građana radi upoređivanja stanja na terenu sa poreskom evidencijom i utvrđivanjem poreza na imovinu nastavlja se i ove godine, a popisivači se  trenutno nalaze u MZ „21. oktobar”. Na terenu je angažovano ukupno 15 ekipa, odnosno 35 popisivača , koji će u narednom periodu vršiti popis stanova, kuća, garaža i poslovnih objekata. U saradnji sa vlasnicima prijavljenih objekata upoređivaće podatke iz poreske evidencije sa stvarnim stanjem na terenu.
U prvom tromesečnom popisu nepokretnosti koji je trajao od prvog oktobra do kraja decembra 2017. godine popisano je 3.500 objekata i podneto ukupno 5.000 poreskih prijava koje se odnose na nove objekte i izmenu stanja u postojećim objektima, bilo da je reč o promeni vlasnika, namene ili površine. Do sada je urađeno 1.800 rešenja za poreske obveznike.
- Poreske prijave donete sa terena evidentiraju se pisarnici Gradske poreske uprave, a posle toga se obrađuju i unose u bazu podataka poreza na imovinu. Za nove poreske obveznike, kao i za one kod kojih su utvrđene promene donose se poreska rešenja za period od 2013 – 2017. godine, objašnjava Sanja Stanojević, zadužena za saradnju sa medijima u Gradskoj poreskoj uprave. Ona napominje da je do sada obrađeno ukupno devet mesnih zajednica, a popis će trajati dok se ne evidentiraju svi objekti na gradskoj teritoriji.
 Ekipe popisivača obavljaju popis svakog radnog dana od 9 do 17 časova, a potrebno je da poreski obveznik popuni i potpiše obrazac poreske prijave i preda ovlašćenom popisivaču. Ukoliko vlasnik nije kod kuće ili u poslovnom prostoru koji se prijavljuje, popisivači dolaze ponovo u zakazanom roku. Nakon toga,  građani su dužni da sami podnesu prijavu Poreskoj upravi. Za one koji to ne učine propisana je kazna od 5.000 do 150.000 hiljada dinara.
 Isti princip važi i za poslovne prostore, ukoliko je došlo do promene kvadrature u poslovnom prostoru na licu mesta sa ovlašćenim popisivačem oni podnose izmenu poreske prijave.
 Inače, na području Kragujevca ima 66.500 poreskih obveznika po rešenjima za porez na imovinu fizičkih lica. Popisom nepokretnosti ažuriraće se baze podataka, očekuje se i bolja naplata poreza, a samim tim i povećanje izvornih prihoda. Iz Poreske uprave podsećaju da 15. februara ističe rok za plaćanje poreza na imovinu u prvom kvartalu ove godine. Poreski obveznici treba da uplate sumu na osnovu prošlogodišnjeg rešenja, kao što je bila praksa i u prethodnom periodu. Nova rešenja mogu očekivati do kraja prve polovine godine.

Podneto 5.000 poreskih prijava