Jedanaest medalja za mlade kuvare

Jedanaest medalja za mlade kuvare

Na Balkanskom kulinarskom kupu koji je od 12. do 15. maja održan u bugarskom gradu Sveti Vlas kragujevačka ekipa osvojila je čak 11 medalja. Ovaj izvanredan uspeh ostvarili su bivši učenici Turističko ugostiteljske škole „Toza Dragović“ Stefan Nikolić, Aleksandar Keljanović, Aleksandar Milanović, Petar Dudaš i Miloš Totović, predvođeni mentorima iz HoReKa asocijacije Kragujevac. U konkurenciji 200 takmičara iz 15 zemalja, Kragujevački kuvari okitili su se sa dva zlata, šest srebrnih i tri bronzana odličja.

Mladi kulinari takmičili su se u nekoliko kategorija, a njihova jela su ocenjivana pre svega na osnovu ukusa, ali i izgleda, kreativnosti, rada u boksu i ekonomičnosti u upotrebi namirnica. Takmičari su se individualno nadmetali u karvingu – drevnoj tajlandskoj disciplini rezbarenja voća i povrća - ali i u pripremi modernih i tradicionalnih jela.

Najzahtevnija, ali i najzanimljivija disciplnina je „crna kutija“ u kojoj takmičari ulaze u boks neznajući koje namernice će pronaći u kutiji i onda za samo 10 minuta moraju da osmisle recept, dok im za pripremu jela ostaje 40 minuta. 

- Po propozicijama, takmičari mogu da ponesu dve tradicionalne namirnice iz svoje zemlje. U našem slučaju to su bile svinjska panceta i suva šljiva, jer smo smatrali da, osim što ove namirnice imaju karakterističan ukus za naše podneblje, mogu lako da se kombinuju sa svim vrstama mesa. U „crnoj kutiji“ je bila piletina i razne vrste voća i povrća, pa smo spremali bardirani pileći file punjen suvim smokvama i senfom, što je, po žiriju, bio pun pogodak, objašnjava Vladimir Arsenijević, menadžer tima i potpredsednik HoReKa asocijacije. 

Objašnjava da se u ovoj disciplini uglavnom prave jela koja se naručuju „a la kart“, pa je i vreme ograničeno kako gosti u restoranima i hotelima ne bi previše čekali na svoju porudžbinu. Tu dolazi do izražaja kreativnost kuvara koji moraju da iskažu pravi majstorluk ne bi li od nepoznatih namirnica spremili dobro i ukusno jelo. U šali ovi momci kažu da je to karakteristika dobre domaćice da može da otvori frižider i od svega što ima u njemu spremi ukusan ručak.

Disciplina koja privlači najviše pažnje vlasnika hotela je ona u kojoj dva člana tima treba da pripreme meni za 10 osoba, dok na raspolaganju imaju samo 50 evra. Timovi spremaju salatu kao predjelo, čorbu, supu ili potaž, glavno jelo i desert. 

- U toj disciplini baš mora da se kalkuliše sa namirnicama i vlasnici hotela dolaze da vide koji su to novi specijaliteti kojima gostima mogu da pruže maksimum, a da istovrenemo uštede. Naš tim je spremao vitaminsku salatu, potaž od bundeve, rolovanu piletinu bardiranu u panceti i voćni kolač i osvojili su dve bronze. Kao rezultat toga jedan član tima je dobio ponudu da radi kao šef kuhinje u restoranu u Nemačkoj, tako da nas on napušta 10. juna, navodi Arsenijivić.

Upravo ovakvi angažmani su ono što sve više kragujevačke dece privlači da upisuju smerove kuvar i kulinarski tehničar u TUŠ „Toza Dragović“. Kako objašnjava naš sagovornik, koji je profesor kulinarstva u ovoj školi, svake godine je sve veće interesovanje, pa čak kada prošle godine nije postojao smer kulinarski tehničar, odlični đaci su upisivali trogodišnji smer kuvara, samo da bi se bavila ovim zanimanjem. Arsenijević to objašnjava rečima da je ova profesija deficitarna ne samo u Kragujevcu, već i u Srbiji, ali i da za dobrog šefa kuhinje uvek ima mesta i u inostranstvu, gde su plate mnogo veće nego u našoj zemlji. 

Zanimljivo je da je kragujevački tim sastavljen isključivo od momaka što naš sagovornik objašnjava time da je tako uglavnom svake godine jer devojke nisu preterano zainteresovane za takmičenje. Tu se još jednom pokazala ona izreka da muškarci kuvaju iz ljubavi, a žene zato što moraju.

- Tim sastavljamo od punoletnih učenika škole koji su pokazali napredno znanje, ali i želju da nauče više od onoga što je predviđeno školskim programom. Ove godine najstariji član tima ima 23 godine, a svi su već šefovi kuhinja u Kragujevcu ili na Kopaoniku. Oni su prikazivali zavidna znanja na školskim takmičenjima ili na gastro festivalu, pa se za međunarodne smotre uglavnom pripremamo na sastancima tokom kojih se dogovaramo šta ćemo da pripremamo, ističe Arsenijević.

Kako objašnjava, kada mogu sve dogovoreno i provežbaju u školskom kabinetu ili nekom od kragujevačkih hotela i restorana koji mogu da im ustupe kuhinju. Da ne bi više dolazili u situaciju da zavise od drugih, već u septembru je u planu otvaranje edukativnog centra i škole kuvanja za građanstvo. Do tada, ovi momci se pripremaju za sledeća takmičenja, u Nišu i u Rumuniji.