ZAŠTO NIJE IZGRAĐENO NOVO GRADSKO OBDANIŠTE:: Kad bude, biće

ZAŠTO NIJE IZGRAĐENO NOVO GRADSKO OBDANIŠTE:: Kad bude, biće

U jeku predizborne kampanje, 17. novembra prošle godine, u Kragujevcu je uz veliki odjek u javnosti najavljena izgradnja novog dečjeg obdaništa iz budžeta grada, posle više godina. Bila je to dobra vest, kakve obično vlast plasira u izbornim kampanjama, ali sa mnogim dodatnim pitanjima koje u tom svečanom momentu niko nije pominjao.

Naime, kada je tog datuma Dejan Ružuć, v.d. načelnika Uprave za razvoj i investicije, potpisao ugovor o projektovanju i izgradnju novog obdaništa na lokaciji starih staklenika „Zelenila” na Bubnju, sa direktorom Građevinske firme „Obi”  Markom Obradovićem, niko nije pitao zašto to obdanište nije već završeno, jer je tako bilo obećavano.

Da će se u gradu podići novo obdanište vredno 60 miliona dinara zapisano je budžetu grada za 2023. godinu, koji je usvojen u decembru 2022. godine, a budžet za područje grada ima snagu zakona i mora se poštovati. Problem je, izgleda, što se budžet u našoj gradskoj upravi shvata veoma široko i neobavezno, pa se posmatra po sistemu – kad bude, biće. Tako se svako kašnjenje u realizaciji projekata objašnjava administrativnim preprekama koje, navodno, nisu mogle da budu predviđene, višom silom i sličnim izgovorima. 

Kapitalne investicije

Izgradnja novog gradskog obdaništa od 60 miliona dinara našla se na spisku kapitalnih gradskih investicija iz budžeta za koje je ukupno bilo predviđeno 1,3 milijarde dinara, a ista je cifra ostala i u rebalansu budžeta koji je donet u junu prošle godine.

Da će obdanište da se izgradi najavio je i tadašnji gradski većnik za obrazovanje Dušan Aleksić Zeka, kada je u januaru prošle godine inspekcija zabranila dalji rad vrtića „Leptirić” u Karađorđevoj i 170 mališana bilo razmešteno po drugim lokacijama. Aleksić je tada rekao da će izgradnjom obdaništa za koje su obezbeđena sredstva iz budžeta ovaj problem biti rešen i da će se deca iz „Leptirića” prebaciti u to novo obdanište kad bude završeno.

Podrazumevalo se da bi to trebalo da bude do kraja godine, jar su sredstva predviđena da se utroše u 2023. godini. Treba samo da se odredi lokacija i potom može odmah da se raspiše tender za projektovanje i gradnju, napomenuo je tadašnji većnik.

U junu prošle godine, pet meseci posle prvih najava gradnje, većnik Aleksić za naše novine dao je izjavu da je lokacija za buduće obdanište pronađena i da je to zemljište gde se nalaze napušteni staklenici preduzeća JKP „Zelenilo”, blizu vrtića „Crvenkapa” na Bubnju. On je napomenuo da je ova lokacija sto posto gradsko vlasništvo, da je obezbeđeno 43 ara placa za novo obdanište i da je ostalo da se pređe još nekoliko administrativnih prepreka. Trebalo je, naime, da Služba katastra ucrta ovu lokaciju u zemljišne knjige, a kada će to biti grad ne može da zna jer ta služba je državna, kako je Aleksić pojasnio.  

Ta prepreka uzela je naredna tri do četiri meseca, kao da se gradu nigde ne žuri i kao da je jedno obdanište manje ili više nebitno, te da je najvažnije da su obezbeđena sredstva, a kada će da se izgradi, polako, videće se...

U izjavama, međutim, koje je dao medijima u oktobru prošle godine, kada je napokon raspisan tender za izbor firme koja će uraditi tehničko projektnu dokumentaciju i izgraditi obdanište, Aleksić je rekao da se tender okončava 24. oktobra, a da će sama investicija objekta za smeštaj oko 140 mališana iznositi oko 120 miliona dinara, dakle duplo od onoga što je predviđeno budžetom. Dodao je da će radovi početi do kraja godine i da se očekuje da se do tada utroši oko 30 miliona, a preostalih 90 biće obezbeđeno budžetom za narednu (2024) godinu. 

Cifra investicije je, kada je došlo do potpisivanja ugovora 17. novembra, skoro pogođena jer iznosi 107,8 miliona dinara, a objekat treba da primi 120 do 150 mališana. Rok za izgradnju, najavljivan ranije, pre proglašenja rezultata tendera, je 300 dana. 

Izgradnja na proleće

Bivši većnik za obrazovanje nije dobro predvideo razvoj događaja, jer vremena za početak radova do kraja prošle godine nije bilo.

Radovi će, kako stvari stoje, da se pomere za jedno godišnje doba i krenu na proleće ove godine. Tako je na potpisivanju ugovora izjavio direktor „Obi gradnje” Marko Obradović, koji je napomenuo da prvo predstoji sto dana razgovora sa investitorima o idejnom projektu i dobijanje raznih dozvola, a onda kreće izgradnja. Ako sve bude teklo po planu može se očekivati presecanje vrpce negde do kraja ove godine, što je godinu dana zakašnjenja. 

Kada se uporedi sa nekim investicijama vezanim za Kragujevac koje su kasnile mnogo više, onda ovo i nije tako strašno, ali taj način razmišljanja ne vodi nikuda i mora da se uvede odgovornost za kršenje gradskog budžeta ako uprava grada hoće da je građani shvate ozbiljno. A po onome kako se radilo prošle godine sa tim istim budžetom, ne vidi se ta ozbiljnost. Tako je, opet kao jedno od kapitalnih ulaganja, bilo predviđeno deset miliona dinara za sanaciju vrtića „Bubamara”, koji pripada predškolskoj ustanovi „Đurđevdan”. Ta ista cifra ostala je na snazi i u rebalansu budžeta iz juna prošle godine. 

Kako smo nezvanično saznali ova sanacija vrtića nije urađena i nije utrošen predviđeni novac. Razlog je u tome što je projekat pokazao da je za radove potrebno više para nego što je budžetom previđeno. Šta će dalje biti u ovom obdaništu ne znaju, jer čekaju šta će da odluči grad. A gradska vlast valjda čeka da se formira novi saziv Skupštine grada i da se usvoji budžet za ovu godinu, umesto privremenog finansiranja, pa da se ova investicija prebaci u ovu godinu, kao što je mnogo puta ranije rađeno sa raznim investicijama.

No, bilo je za predškolsko obrazovanje još obećanja za prošlu godinu, ali ne bilo kakvih, već onih zapisanih u budžetu. Tako je za pretvaranje Učiteljskog doma u vrtić u Drači bilo planirano pet miliona dinara. Za budžet grada mala cifra, a za meštane Drače velika, jer im završava veliki posao, odnosno potrebu. Kada smo se u Mesnoj zajednici Drača raspitivali da li je Učiteljski dom postao vrtić u njihovom selu dobili smo najduhovitiji odgovor, pa je razgovor završen smehom sa obe strane slušalice. 

Završena je adaptacija Učiteljskog doma u vrtić, kako nije. Evo, deca idu stalno u vrtić, sve noge polomiše idući, rekao nam je sagovornik iz MZ Drača, ne mogavši da zaustavi smeh, reklo bi se od muke. Na pitanje kada očekuje da taj projekat ipak bude urađen sagovornik kratko odgovara – nikad. 

I ova stavka ostala je u rebalansu budžeta za prošlu godinu, a može se pretpostaviti da će se i ona preseliti u budžet za ovu godinu.

Takve su sudbine bila tri kapitalna projekta iz oblasti predškolskog obrazovanja za prošlu godinu. A neki projekti su prošli gore jer su u rebalansu jednostavno brisani.

Treba napomenuti da razlog za pomeranje rokova nije nedostatak novca jer budžet grada je rebalansom uvećan za preko 600 miliona dinara, ili oko sedam odsto, u junu prošle godine. Prvi budžet bio je 10,5 milijardi dinara, a rebalansom uvećan na 11,1 milijardu dinara. Razlog je, prema tome, nešto drugo. Neko treba da odgovori šta je razlog, a nekako sve vuče na gradsku administraciju.
 

ODGOVOR GRADSKE UPRAVE ZA INVESTICIJE
Potpisan je ugovor

U odgovoru na pitanja redakcije „Kragujevačkih novina” zašto nije urađeno ni jedno obdanište iz budžeta grada, kada je za prošlu godinu bilo predviđeno 60 miliona dinara za tu namenu, Dejan Ružić, v.d. načelnika Uprave za razvoj i investicije, odgovorio je da je iz budžeta grada bilo predviđeno samo jedno obdanište i to u Ulici Svetozara Markovića, na lokaciji bivšeg „Zelenila”. Drugo obdanište, nastavlja Ružić, gradiće se u Erdeču i finansiraće se sredstvima Republike Srbije, Ministarstva prosvete.

Za obdanište u Svetozara Markovića, koje finansira grad, sproveden je postupak javne nabavke, navodi Ružić, i 17. novembra prošle godine sklopljen ugovor o izradi tehničke dokumentacije i izgradnji objekta sa firmom „Obi” d.o.o. Beograd i Arhitektonsko inženjerskim studiom „Aris” Kragujevac. U toku je izrada dokumentacije, a potom sledi izdavanje potrebnih dozvola i pristupanje radova po predviđenoj i ugovorenoj dinamici, piše Ružić ne navodeći kakva je dinamika ugovorena. 

Što se tiče drugog obdaništa koje će se graditi u Kragujevcu, ali ne sredstvima iz budžeta grada, radi se o obdaništu koje će finansirati Ministarstvo prosvete sa oko 200 miliona dinara i koje će imati 1.700 kvadrata, a moći će da primi 270 mališana. Ugovor o izgradnji novog objekta potpisan je u Beogradu 21. decembra prošle godine, a potpisnici su ministarka prosvete dr Slavica Đukuć Dejanović i v.d. načelnik Uprave za razvoj i investicije Kragujevca Dejan Ružić. 

Izvođač radova kojeg je angažovao investitor je „Inobačka”, a sredstva su obezbeđena u okviru Projekta inkluzivno predškolsko obrazovanje, uz pomoć Svetske banke. U državnim vrtićima grada boravi ukupno 4.500 dece, a u privatnim 2.700, što je ukupno 7.200 mališana i svake godine konkuriše oko 2.000 nove dece, od kojih 600 do 700 ostane ispod crte. Grad dotira 80 posto cene vrtića i u državnim i u privatnim vrtićima, a nova dva objekta koji se najavljuju treba da umanje listu prekobrojnih.