ZAHTEV SINDIKATA „ENERGETIKE” ZA KADROVSKE SMENE: Praznici prođoše, direktori ostaše

ZAHTEV SINDIKATA „ENERGETIKE” ZA KADROVSKE SMENE: Praznici prođoše, direktori ostaše

Štrajk upozorenja u „Energetici” od 28. decembra prošle godine, koji je trajao jedan sat, održan je po dogovoru tri sindikata - Samostalnog, UGS „Nezavinost” i Udruženih sindikata. Traži se smena tri vodeća direktora preduzeća, generalnog Andreje Ilića i dva izvršna direktora Nenada Petkovića i Velibora Stevanovića.

Smena generalnog zatražena je od Skupštine firme, koju postavlja država, a izvršnih direktora koji su glavna tačka spoticanja i najveća smetnja radnicima, od generalnog Ilića, jer ih on i postavlja. Da li će štrajkački zahtevi da budu ispunjeni i kada, još se ne zna, jer je odgovor generalnog direktora Ilića da će o svemu razgovarati kad prođu „praznici”.

Trećeg dana Božića, 9. decembra, kada smo razgovarali sa sindikalnim vođama, poziv još bije bio stigao, ali ga oni očekuju ovih dana. Predsednik Samostalnog sindikata u preduzeću Milenko Velinov i predsednica UGS „Nezavisnost” Suzana Savić podsećaju da se smena izvršnog direktora Nenada Petkovića traži zbog neprofesionalnog i bahatog ponašanja, konstantnog uznemiravanja zaposlenih i bezrazložnih pretnji otkazima.

Ostavka drugog izvršnog direktora Velibora Stevanovića  traži se zbog neobavljanja poslova definisanih ugovorom o radu, a smena generalnog Ilića se zahteva jer je svojim činjenjem ili nečinjenjem omogućio ovakvo ponašanje izvršnih direktora, kako je napisano u zahtevima.

Prvo štrajk u preduzeću 

Da zaposleni neće više da trpe ovakvo ponašanje govori i to što je, po rečima Velinova, ovo, za 36 godina koliko radi u firmi, prvi štrajk upozorenja koji organizuju sindikati, da je pre toga, koliko pamti, bio samo jedan spontani štrajk koji je kratko trajao. Zbog specifične delatnosti po zakonu ovde nije dozvoljen klasičan štrajk, već samo jednosatni, uz uslov da proces rada ne bude prekinut.
Milenko Velinov ističe da je „Energetika” državno preduzeće, a da svu politiku firme vodi grad, što je, kako kaže, neverovatno. Za sve što im treba oni se kao sindikat obraćaju državi, ali i gradskom rukovodstvu. Tako su prošlog leta na razgovoru kod gradonačelnika Kragujevca bili Velinov i njegov pomoćnik i rekli koji su njihovi problemi.

Ovaj sindikalac smatra da ništa od svega ovoga ne bi bilo da je prvi čovek grada tada prihvatio njihov predlog. Tražili su da grad smeni izvršnog direktora Nenada Petkovića. Posle toga je predsednik Zajednice sindikata bio kod šefa kabineta gradonačelnika Aleksandra Lazovića, sa istim zahtevom. Oni su se o taj zahtev oglušili i Velinov navodi da su potom bili prinuđeni da se obrate na adrese najviših rukovodilavca u državi, od predsednika, premirjerke, do gradonačelnika. To je bilo u novembru prošle godine.

- Tada su nas napali da je to politički. Ja ne pripadam nikakvoj partiji, niti moja koleginica. Sve ovo ne bi bilo da su nas u tom trenutku poslušali, kaže Velinov.

Izvršni direktori Petković i Stevanović došli su prvi na udar kritika jer, kaže Velinov, za ove tri i po decenije kako radi ovde, nije se dešavalo da neko vrši torturu, presiju, maltretiranje radnika. Sve to nije bilo dok nisu došla ova dva gospodina, smatra Velinov, a ovo preduzeće to ne zaslužuje.

Plaše se da prijave

Predsednik ovog sindikata kaže da dolaze koleginice i plaču jer su doživele uvrede najgorim rečima od izvršnog direktora i da takav ne može da bude na toj poziciji. 

- Najveći problem je u tome što koleginice i kolege imaju strah da podnesu prijave za mobing. Sve što saznamo, saznamo malo kasnije da bismo mogli adekvatno da reagujemo. Mi smo čak i molili kolegu da odemo kod pravnika, da stavimo sve na papir, ali odustaju zbog straha, kaže Suzana Savić iz UGS „Nezavisnost”.

To je, kako kaže, strah od presije, maltretiranja, a posebna priča je politička presija koja je duže vreme prisutna u preduzeću, razni politički skupovi, mitinzi, gde se traži prisustvo zaposlenih. NJen kolega Velinov, pak, napominje, da mu niko nikad po imenu nije rekao ko je od njega tražio da prisustvuje određenom skupu, a ipak su išli, tako da sve ostaje kao zavera ćutanja. Isto tako i što se tiče obeveze obezbeđivanja sigurnih glasova za izbore. Niko od njega to nije tražio, niti mu je neko rekao da je od njega to traženo.

Sindilacima koji su najavili štrajk upozorenja još početkom decembra zameralo se da su se odlučili na taj korak u toku predizborne kampanje i na taj način utiču na izbornu volju građana. Sindikati su poslovodstvu odgovorili da je njihov zahtev vezan za zaštitu prava radnika i da nikakve veze sa politikom nema. Ipak, zbog havarije na cevovodu pomerili su štrajk za posle izbora, kao i da zahtev za smenu generalnog direktora bude ispunjen kada se okonča izborni proces i konstituišu gradske i republičke skupštine, da im se ovo ne bi prigovaralo. 

Sindikalci smatraju da je glavni razlog što su dobili ovakve direktore na vrhu firme u tome što nije poštovano staro pravilo da neko mora prvo da bude bar tri godine u preduzeću da bi uopšte konkurisao na mesto izvršnog direktora. 

- Mi smo kompleksna firma. I izvršni direktori i generalni su došli iz sasvim drugog sektora rada, iz JKP „Šumadije”, „poljoprivredne apoteke”, ne znam odakle sve ne, ali ovde doći na mesto direktora moraš da znaš sve u prste. Generalni mora da ima prve saradnike koji imaju iskustvo u tom radu. Ono što su moje kolege rekle, tri godine, kratak je to period da bi neko rukovodio ovakvim stvarima. Dobili smo novu kotlarnicu, to je nov pogon, sve je novo, kaže Velinov. 

Kad je najavljen štrajk počele su pretnje da će preduzeće u stečaj. To se nije ostvarilo, već su neke prazne izjave u pokušaju da se zaposleni uplaše. Sindikati su za to čuli, intervenisali i rekli koje je njihovo mišljenje. Ove tri organizacije koje su reprezentativne i koje su štrajkovale znaju za podatak koji je izneo Sindikat „Sloga”, koji nije reprezentativan, i nije sa njima u štrajku, da je za prošlu godinu u firmi bio planiran gubitak od 800 miliona dinara, iako ga pre dve godine skoro nije ni bilo.

Velinov kaže da oni ne žele o poslovanju firme da govore javno, već na sastanku Skupštine preduzeća. U Skupštini su tri predstavnika države, a predsednica je Jelena Šišović Trninić, koju, kako navodi, nikada nije video i upoznao. Skupština firme se održava jednom godišnje, a po potrebi i više puta.

Lider Samostalnog sindikata kaže da je na gubitke uticala cena gasa, koja je prošle godine rasla više puta, a da je nova cena grejanja u gradu stupila na snagu 1. novembra, i da je to imalo uticaja na cenu. Nada se da će imati više informacija na samoj sednici Skupštine. 

Tri sindikata ostaju pri svojim zahtevima, a ako posle razgovora sa nadležnima ne bude rezultata, Milenko Velinov kaže da će radikalizovati svoje sindikalne aktivnosti. Kako, za sada još ne govore.