SREĐIVANJE ZGRADE SUDA: Prvi stanari gradonačelnik i „svita”

SREĐIVANJE ZGRADE SUDA: Prvi stanari gradonačelnik i „svita”

Preseljenje gradonačelnika i nekih gradskih uprava u nekadašnju zgradu suda može se očekivati do početka septembra ove godine, ako je verovati najnovijim informacijama koje stižu iz Skupštine grada. U proteklih godinu dana uređen je unutrašnji prostor zgrade - okrečeni zidovi, ofarbana stolarija, sanirani su toaleti i zamenjena rasveta. Uskori bi trebalo da krenu radovi na zameni krovnih prozora i na elektrinstalacijama, a potom i na sistemu dojave požara. 

Kada svi ovi poslovi budu dovedeni do kraja, može da počne i preseljenje, koje se očekuje do kraja leta, mada će na obnovu fasade morati da se pričeka dok ne bude završen projekat, a pre svega dok se ne usvoji budžet koji je sada na privremenom finansiranju. 
Kancelarije sređene

Uređenje unutrašnjosti zgrade počelo je u avgustu 2022. godine, pošto je grad postao vlasnik ovog reprezentativnog objekta. Nakon što je izmešten najveći deo nameštaja koji se nalazio u sudnicama, krenulo se sa sanacijom unutrašnjosti zgrade. Najzahtevniji posao odnosi se na zamenu elektroinstalacija, zbog problema koji su ranije postojali. Naime, krovni prozori su u veoma lošem stanju, propuštaju vodu koja je doprla do kablova, što je pre tri godine prouzrokovalo  požar u jednoj od kancelarija u potkrovlju.

Zbog toga je neophodna kompletna sanacija elektroinstalacija koja pre započinjanja radova zahteva ozbiljne pripreme u vidu projekata, dozvola i drugo. 

U međuvremenu, Gradska uprava za ljudske resurse, opšte i zajedničke poslove započela je i završila svoj deo posla na unutrašnjem uređenju koje je obuhvatalo površinu od preko dve hiljade kvadratnih metara. Uređenje se odnosilo na deo podrumskih prostorija, prizemlje i prvi sprat – ukupno 68 kancelarija i dve velike sale. Ostalo je da se odrade dve kancelarije u potkrovlju, ali tek pošto budu zamenjeni krovni prozori. 

Inače, treba napomenuti da je grad od suda osim zgrade, na poklon dobio detektor metala na ulazu u zgradu i autentični drveni nameštaj u velikoj sali na prvom spratu. Pretpostavlja se da će ova sala ubuduće biti venčaonica, mada bi problem mogao da predstavlja pristup za osobe sa invaliditetom koji je napravljen samo za ulazak u prizemlje zgrade.

Za sve što je do sada rađeno, a i što će se ubuduće raditi do najsitnijih detalja tražena je saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. 

- Planirano je bilo da se postavi tepih na ulazu u zgradu, ali morali smo da pitamo Zavod da li smemo tepih da lepimo na pločice ili samo da ga postavimo, da li smemo da postavimo lajsne na stepeništu i slično. Nisu to bili veliki zahtevi, jer ni budžet nam nije dozvoljavao da se razmahnemo i da mnogo radimo. Fokusirali smo se na krečenje, farbanje stolarije i sanaciju toaleta. Promenili smo i rasvetu  u svakoj kancelariji i postavili led panele radi uštede energije, objasnila je Marija Šapić, načelnica Gradske uprave za ljudske resurse i opšte i zajedničke poslove. 

Za sve izvedene radove tekućeg održavanja koji su završeni u oktobru prošle godine, potrošeno je oko 15 miliona dinara iz budžeta. 

Na redu su elektroinstalacije

Uporedo sa tekućim održavanjem krenule su i pripreme za zamenu elektroinstalacija, koje su u nadležnosti Gradske uprave za investicije i razvoj. Načelnik ove uprave Dejan Ružić objasnio je da nakon prve faze radova – zamene krovnih prozora koji su u jako lošem stanju, sledi zamena elektrinstalacija koja podrazumeva projektovanje i izvođenje radova, dok u drugoj fazi sledi rekonstrukcija sistema dojave požara.

- Za ove poslove izdvojeno je oko 45 miliona dinara i očekuje se da oni budu završeni do polovine ove godine. U nadležnosti Gradske uprave za investicije i razvoj je i uređenje fasade – čeonog i bočnih delova - i sada je u toku izrada projekta rekonstrukcije. S obzirom da je ovo velika investicija i da je budžet na privremenom finansiranju, radovi mogu da počnu tek po usvajanju budžeta, objasnio je Ružić.

Još uvek se ne zna koliko će koštati ovaj posao, ali po nekim iskustvima prilikom obnove fasada na manjim objektima, predviđa se cifra od oko 100 miliona dinara. Upravo toliko se svake godine izdvaja za obnovu fasada u gradu, a ove je na redu zgrada suda.

Ružić tvrdi da kada budu završene elektroinstalacije i sistem za dojavu požara, do kraja leta, može da se obavi preseljenje gradskih uprava koje će tu dobiti svoje kancelarije. Još se ne zna pouzdano koje su to uprave, ali s obzirom da će zgrada suda postati gradska kuća očekuje se da će se u nju smestiti gradonačelnik, Gradsko veće i gradske uprave koje nemaju kontakte sa strankama.   

O ZGRADI OKRUŽNOG SUDA
Spomenik kulture od izuzetnog značaja

Zgrada Okružnog suda u Kragujevcu, koja datira iz 1903/1904. godine, spada u red najznačajnijih arhitektonskih ostvarenja u Srbiji 20. veka. Proglašena je za kulturno dobro – spomenik kulture rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac od 5. maja 1969. godine, a kategorisana kao dobro od izuzetnog značaja 7. aprila 1979. godine.

Objekat predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja, pa samim tim, svi radovi mogu se izvoditi samo sa dozvolom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Beograda. Zgrada Okružnog suda podignuta je za potrebe Okružnog načelstva, a projektovao je profesor Nikola Nestorović, koji je završio arhitekturu u Berlinu.

Tokom Prvog svetskog rata u ovoj zgradi se 1915. godine nalazila Vrhovna komanda srpske vojske i prvi put je izveden „Marš na Drinu” Stanislava Biničkog, u prisustvu vojvode Radomira Putnika, dr Slobodana Jovanovića i dr Arčibalda Rajsa. 

Po svojoj čistoj koncepciji, funkcionalnosti prostora i dekorativnoj ornamentici, zgrada Okružnog suda u Kragujevcu spada u red najznačajnijih arhitektonskih ostvarenja u Srbiji 20. veka. 

Glavnu fasadu nadvišava četvorostrana kupola sa ogradom od kovanog gvožđa. Sastoji se od suterena, prizemlja i sprata, sa krovom koji je pokriven biber crepom. Dve figure, Pravde i Zakona su na krajevima krovnog venca. Prozori na prizemlju su završeni lučno, a na spratu arhitravno i nadvišeni trouglastim timpanonima. 

Unutrašnjost krase reprezentativni hol i monumentalno stepenište. Na glavnoj fasadi prema Trgu je centralni kubus sa monumentalnim stepeništem i ulaznim portalom. Na spratu iznad ulaza su tri velika lučna prozora ukrašena korintskim stubovima. Levo i desno od centralnog dela zgrade postavljena su bočna krila, nešto uvučena u odnosu na kubus.