POSLE PRODAJE GRUPE „ZASTAVA VOZILA”: Zgrada „Podrumče” postaće privatna

POSLE PRODAJE GRUPE „ZASTAVA VOZILA”: Zgrada „Podrumče” postaće privatna

Poznata građevina u okviru kompleksa „Knežev arsenal” u gradu poznata kao „Podrumče”, iako je pravi naziv Zgrada upravnika VTZ, pod zaštitom je države kao deo Kulturno istorijske celine Vojnotehnički zavod, proglašene za kulturno dobro Srbije. Objekat je i posebno, pojedinačno zaštićen kao zgrada velike vrednosti i to prvim, najvećim stepenom zaštite.

Kao deo imovine Grupe „Zastava vozila” ovo kulturno dobro je jednim svojim delom  postalo vlasništvo privatnih kragujevačkih firmi „Termogama” i „Roling” koje su 5. marta kupile preduzeće na stečajnoj aukciji za 68,9 miliona dinara. Još, doduše, postoji mogućnost da Republički Zavod za zaštitu spomenika iskoristi pravo preče kupovine i tako zgrada postane državna imovina, ali to je samo pravna forma koja je teško izvodljiva, jer je Zavod uslovljen da kupi celokupnu imovinu Grupe „Zastava vozila”, a ne samo ovaj objekat, a za to nema para.

Samo forma

Ovoga puta, na licitaciji od 5. marta, dve kragujevačke firme, uz svu preostalu imovinu Grupe „Zastava Vozila”, kupili su i 332 kvadrata ove istorijske zgrade, ali kako su ranije ostali delovi građevine takođe prodati privatnicima na sličnim aukcijama, sada se cela zgrada nalazi u privatnom posedu. Da bi to postalo i formalno pravno okončano, treba sačekati 5. april, kada ističe rok da se Republički zavod izjasni da li će iskoristiti pravi preče kupovine, u šta malo ko veruje.

„Podrumče” je jedna od pet ključnih zgrada u okviru takozvanog „Kneževog arsenala”, jezgra prostorno kulturno-istorijske celine, koja neće, kako stvari stoje, biti u državnom vlasništvu. Preostali objekti su Upravna zgrada (kod sata), Čaurnica, Topolivnica i Mašinska radionica. Uz to, pored Mašinske radionica, i ova zgrada je u lošem stanju, sa oronulom fasadom i zapuštena. 

Planovi na lokalnom i državnom nivou za rekonstrukciju i revitalizaciju „Kneževog arsenala” postoje odavno i nisu makli dalje od početka. Ali, svi koji su u tome učestvovali isticali su da je potrebno raščistiti imovinsko pravne odnose. Koliko će u toj rekonstrukciji biti kočnica vlasništvo nad „Podrumčetom” i da li se Republipčkom zavodu za zaštitu spomenika (RZZS) može ponuditi pravo preče kupovine samo pojedinih delova preduzeća, koji su pod visokom zaštitom, a ne celokupna imovina, za koju država nema para?

U zvaničnoj proceni imovine preduzeća Grupa „Zastava vozila” navedeno je koji sve objekti pripadaju Kulturno istorijskoj celini VTZ proglašenoj za kulturno dobro i koji stepen zaštite imaju pojedinačno. Za objekat „Podrumče” naveden je najveći, prvi stepen zaštite, a za tri prostorije od oko 300 kvadrata koje su se prodavale u ovoj zgradi procenjena vrednost je bila 12,7 miliona dinara. 

Tu je i poslovni prstor od 84 kvadrata u bivšoj Čaurnici i laboratoriji za miniciju, koji ima drugi stepen zaštite i nalazi se na Pirotehnici. Prema pravilima objekti prvog i drugog stepena zaštite ne smeju da se ruše. Ali, na ovom objektu pored ulaza u nekadašnju „Zastavu” na Pirotehnici, gde je prostor „Zastava vozila” samo mali deo, vreme je učinilo ono što zakon brani, pa je krov potpuno urušen, a zidovi delimično. 

Navedeno je u ovoj proceni da dva poslovna prostora i jedna zgrada od 405 kvadrata imaju četvrti stepen zaštite i da oni mogu da menjaju formu, ili da se uklone, odnosno poruše. 

Sve ili ništa

U Privrednom sudu, gde je vođen stečaj Grupe „Zastava vozila”, sudija Saša Milosavljević, pr suda, kaže da mogućnost odvojene prodaje pojedinih delova preduzeća u ovom slučaju nije postojala, jer je firma u stečaju ponuđena na prodaju kao pravno lice, dakle u celini. Takav vid prodaje predložio je ovlašćeni procenitelj i prihvatili su ga Odbor poverilaca i stečajni sudija. 

Sudija Milosavljević navodi da ne postoji mogućnost da se odvajaju neki delovi firme i prodaju zasebno, zato što su proglašeni za kulturna dobra. Kupuje se sve ili ništa, pa je u ovom slučaju i Republičkom Zavodu ponuđeno celo preduzeće, jer su takvi zakoni, zaključak je u Privrednom sudu.

Od kada je 2016. godine Kulturno-istorijska celina VTZ proglašena za kulturno dobro nadležnost u njenoj zaštiti preuzela je država, odnosno Republički zavod za zaštitu spomenika. Na pitanje upućeno direktorki Zavoda dr Dubravki Đukanović da li će ova ustonova iskoristiti pravo preče kupovine za zgradu „Podrumče” do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor. Ipak, bolji poznavaoci prilika u ovoj oblasti kažu da ne pamte da je Zavod bilo kada iskoristio ovo pravo, jer država nema novca za te potrebe.

Među tim poznavaocima ima i mišljenja da bi najbolje bilo da je državi ponuđeno da otkupi samo zgradu „Podrumče”, ali ako pravnici kažu da to zakonski nije moguće, onda treba odvojiti onaj deo imovine koji je pod zaštitom i njega ponuditi državi, a onaj koji nije zaštićen prodavati posebno. Prema proceni vrednosti preduzeća „Zastava vozila” pod zaštitom nisu fabrička hala od 405 kvadrata i prostor na sedmom spratu zgrade „Dom kulture” u centru grada, koji je pod sudskim sporom. Možda, kažu ovi sagovornici, to po trenutnim propisima nije moguće, ali propisi se mogu menjati.

Pre samo nekoliko godina u gradskoj vlasti se verovalo da će ova zgrada u kojoj su stanovali i radili nekadašnji upravnici VTZ-a jednog dana pripasti državi, odnosno gradu i imali su sa njom velike planove. No, činjenice nisu išle tome u prilog jer je, prvo, kroz stečaj „Zastava IT tursa” jedan deo prostorija, koji je pripadao njima, prodat privatnicima. Potom su se iselili sindikati iz dela zgrade prema Upravnom objektu kod sata i na kraju prodato je preostalih oko 300 kvadrata kroz stečaj Grupe „Zastava vozila”.    

Tako sada od pet ključnih zgrada Kneževog arsenala, kao jezgra Kulturno-istorijske celine Vojnotehničkog zavoda, dve pripadaju gradu Krgujevcu, Čaurnica i Mašinska radionica, jedna državi – Upravna zgrada, i jedna Vojnoj fabrici – Muzej stara livnica i jedna privatnicima – Podrumče. Kada dođe na red revitalizacija pokazaće se koliko je ovakva šarena struktura vlasnika smetnja za uređenje i prenamenu ovog značajnog istorijskog prostora.
 

STAN UPRAVNIKA ZAVODA

Uskoro puni sto godina

U neposrednoj blizini Upravne zgrade izgrađena je 1928.-29. godine reprezentativna zgrada nazvana prema svojoj nameni Stan upravnika zavoda, navedeno je u Odluci o proglašenju Kulturno-istorijske celine Vojnotehnički zavod kao kulturno dobro. Zgrada poligonalne osnove iznad visokog podrumskog prostora stilski je vrlo bliska susednoj Upravnoj zgradi, navodi se u odluci.

- Eklektička stilska definicija određena je neoklasicističkim elementima, a stambeno rezidencijalnom namenom prostora određen je izbor arhitektonskih elemenata, stepen njihove obrađenosti kao i pozicioniranje raskošne plastike na uličnoj fasadi. Dvorišna fasada po stilskoj obradi govori da je predviđena intimnijem, privatnom delu stambenog prostora. Konfornost enterijera savremeno organizovanog za stanovanje unapređen je ugradnjom postrojenja za vodu u tavanskom delu zgrade, zapisano je u odluci.