Ugroženi meštani Resnika: Pepeo u starom majdanu

Ugroženi meštani Resnika: Pepeo u starom majdanu

Stari majdan u Resniku koji stoji konzerviran već decenijama jer je prestalo kopanje kamena za podasipanje seoskih i lokalnih puteva, dobio je ove jeseni novu namenu koju niko ne bi poželeo, a najmanje meštani ovog sela. Preduzeće „Energetika” ovde deponuje sav otpad od šljake i pepela, koji ostaje kao produkt loženja kotlova ugljem.
 
Meštani Resnika negoduju što se u blizini njihovih kuća istovaruje pepeo koji vetar razvejava i nanosi štetu usevima, taloži se na obradivom zemljištu, zagađuje podzemne vode i dospeva u Lepenicu, kojom se zalivaju povrtnjaci. U tekstu objavljenom na portalu „Glas Šumadije” pre mesec dana, oni su od gradskih vlasti zatražili novi asvalt na putevima, a ne pepeo, koji, ako nije štetan, treba da bude odlagan u dvorištima gradskih čelnika, kako su poručili. 

Reagovao je i Mijoljub Stevanović Ljupče, nekadašnji odbornik u Skupštini grada, a sada neumorni ekološki aktivista i član DS-a. On je podsetio da bilo kakva odobrenja koja izdaje lokalna vlast za deponovanje i odvoz pepela nisu merodavna, jer jedina dozvola za to mora da bude izdata od Ministarstva za zaštitu životne sredine.

Stevanović je 13. decembra uputio pismo direktoru „Energetike” Andreji Iliću, tražeći odgovore na pitanja gde je firma odložila pepeo i šljaku od prošle grejne sezone i gde taj materijal odlaže od početka ove sezone. On je podsetio direktora da za transport i odlaganje mora da postoji dozvola Ministarstva ekologije i traži na uvid tu dozvolu, najavljujući da je spreman da izvrši blokadu tog odlaganja i da će se obratiti ministarki ekologije Ireni Vujović.

Gradsko veće odobrilo

Pošto se Stevanović pozvao na Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja, Pravna službe „Energetike” odgovorila mu je u zakonskom roku od 14 dana. U odgovoru je navedeno ono čega se ovaj aktivista najviše pribojavao i slutio, a to je da „Energetika" nema dozvolu za transport i odlaganje otpada (šljake i pepela) u majdan pod Šupljajom od nadležnog Ministarstva zaštite životne sredine. 

Ovo preduzeće u odgovoru navodi da poseduje jednu dozvolu, a to je zaključak Gradskog veća Kragujevca od 5. novembra ove godine. Tim zaključkom odobrava se „privremeno skladištenje elektrofilterskog pepela” u katastarskoj opštini Resnik, na parceli 3227 na kojoj grad Kragujevac ima vlasništvo. 

Ovo privremeno deponovanje objašnjeno je time što će se ovaj pepeo iskoristiti kao građevinski materijal za rekonstrukciju objekata javne namene, a na osnovu uredbe koju je izdala Vlada Srbije. Da se taj otpad može koristiti kao građevinski materijal Gradsko veće je ponudilo dokaze od Građevinskog fakulteta u Beogradu i Instituta za ispitivanje materijala u Beogradu. 

Naime, u dopuni ovog odgovora data je i informacija da je Gradsko veće donelo zaključak da će se pepeo koristiti za rekonstrukciju opštinskog puta Bresnica - Bešnjaja, i to deonica od Gornjih Komarica do Bešnjaje u dužini od oko dva kilometra, a dok izgradnja ne počne pepeo će se privremeni skladištiti u Resniku.

"Oni krše sve propise i ekološke zakone, jer nije nadležno Gradsko veće da izdaje dozvolu za prevoz i odlaganje pepela, već Ministarstvo. U tekstu odgovora su naveli da je to građevinski otpad i da je neopasan, odnosno da se vodi kao takav. Građani Resnika su nezadovoljni i pobunili su se jer im pepeo ugrožava bunare, stoku, voće, useve, veš ne mogu da suše", kaže Stevanović.

On se osvrće i na argumente „Energetike” da je Građevinski fakultet u Beogradu dao mišljenje da ovaj pepeo može da se koristi kao građevinski materijal, a isto je potvrdio i Institut za materijale, navodeći da oni mogu da se izjasne o samom materijalu, ali konačnu dozvolu da se pepeo koristi na rekonstrukciji puta Bresnica- Teferič- Bešnjaja može, opet, da izda jedino Ministarstvo ekologije. 

Rok za radove na ovom putu niko ne zna, pa ne može da se pretpostavi koliko će „privremeno odlaganje pepela” u Resniku trajati.

Pismo Ministarstvu

Ekološki aktivista Stevanović smatra da se ovakvi veliki incidenti u režiji „Energetike” događaju, ne po prvi put, najviše zbog toga jer preduzeće, inače u državnom vlasništvu vode nestručni i nesposobni kadrovi koji su se pokazali i u Gradskom veću i Gradskoj upravi. Angažovani su, po njemu, politički i partijski poslušnici, a ne stručnjaci. 

On najavljuje da će zatražiti hemijsko biološku analizu pepela sa majdana u Resniku od strane republičkih stručnih institucija, s tim da on bude prisutan prilikom uzorkovanja materijala. 

"Smatram da na to imam pravo kao ekološki aktivista i uzbunjivač jer sam uspeo da svojim pismima Ministrstvu ekologije sprečim dalje odlaganje pepela i šljake iz „Energetike” u Opornici, gde su bili ugroženi meštani, kao i na Gradskom smetlištu u Jovanovcu, koje zovu deponijom, iako ne ispunjava uslove za to", kaže Stojanović. 

On se sprema i da uputi pismo ministarki ekologije Ireni Vujović, kojim će je obavestiti da se otpad iz „Energetike” odlaže u Resniku bez odobrenja ministarstva. Spreman je, kaže, i da uputi krivičnu prijavu Policijskoj upravi Kragujevac zbog ovog nezakonitog odlaganja, pa neka Tužilaštvo odluči da li će pokretati odgovornost nadležnih. 

PISMA KOJA KASNE
Ćutanje gradonačelnika i inspektorki

Pored pisma „Energetici” u kojem se poziva na Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja, gde je zakonski rok za odgovor 15 dana, Mijoljub Ljupče Stevanović poslao je još tri pisma nadležnima u gradskoj upravi sa pozivom na ovaj Zakon.

Za razliku od „Energetike”, čija je pravna služba odgvorila u roku, odgovore nisu poslali gradonačelnik Nikola Dašić, glavna komunalna inspektorka grada Gordana Tomić i glavna inspektorka za zaštitu životne sredine Maja Ranković, iako je rok bio 28. decembar.

Glavnim ispektorkama je postavio dva ista pitanja. Prvo se odnosi na to da li iz novih stambenih zgrada na Deninom brdu, namenjenim snagama bezbednosti, fekalna kanalizacija otiče u reku Uglješnicu i mogu li da provere imaju li zgrade upotrebnu dozvolu.

Drugo zajedničko pitanje vezano je za gradsko smetlište, odnosno gradsku deponiju u Jovanovcu, koja ne ispunjava uslove da se tako nazove. Stevanović pita šta se preduzima da se reši problem ovog smetlišta za koje je ranije objavljeno da će biti premešteno izgradnjom nove deponije na lokaciji Vitlište, dok je predsednik Vučić jednom prilikom najavio da će deponija biti izmeštena do Svetog Nikole ove godine. 

Glavnu ekološku inspektorku Stevanović pita i u vezi pepela koji se odvozi u Resnik. Ista pitanja, na koja nije dobio odgovor, postavio je i prvom čoveku grada Nikoli Dašiću.