Ko-je-rekao–bankrot

Ko-je-rekao–bankrot

 Finansije gradova i opština će se raspasti ako Vlada Srbije ništa ne preduzme. Kragujevac je praktično pred bankrotom. Kada ovo izjavi Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta Srbije, onda se sa time nije šaliti i treba stvar uzeti za ozbiljno. A zašto je Petrović dao ovako zabrinjavajuću izjavu, takoreći zazvonio za uzbunu?
Zato što lokalne samouprave u zemlji i njihova  javna preduzeća imaju dug koji prelazi milijarduevra i ugrožava javne finansije zemlje, isto kao što je bilo sa dugom „Srbijagasa”.
 Da se vratimo Kragujevcu koji je Petrović posebno istakao kao kritičan slučaj. Prema podacima sa kraja 2014. godine grad je imao neizmiren dug od četiri milijarde dinara, što je iznos gotovo celog njegovog godišnjeg budžeta i da bi koliko toliko konsolidovao stanje grad mora godišnjeda uštedi oko 1,5 milijardi dinara, što je nemoguća misija.
Vest da na lokalu tako stoje stvari možda nije iznenadila domaću javnost, ali Kragujevčane, prozvane da su najgori, svakako jeste. Jer, koliko juče član Gradskog veća za finansije Igor Mitrović, predstavljajući završni račun budžeta grada za prošlu godinu, obradovao je sugrađane da je upravo tih dana sprečena blokada gradskog budžeta. 
 No, da je stanje daleko od dobrog potvrdio je sam gradonačelnik Radomir Nikolić. Komentarišući izveštaj Fiskalnog saveta on je u izjavi za sajt grada  rekao:
-    Ja to pričam već tri godine, pa zar nisam na prvoj konferenciji za novinare rekao da sam izabran za stečajnog upravnika, a ne za gradonačelnika?
 Nikolića treba podsetiti da nije tako pričao sve tri godine otkako je na vlasti. U aprilu prošle godine, u jeku predizborne kampanje za lokalne izbore, on je tvrdio da sa tim izborima gradska vlast završava jednu etapu, a to je konsolidovanje gradskog budžeta.  Okončanjem tog posla prelaze na sledeću pravu fazu, a to je da krenu putem razvoja i pokažu gradu kakve su njihove vizije novog i modernog Kragujevca.
 Iz ovoga se jasno vidi da je prvi čovek grada  još pre više od godinu dana poslao poruku da je prezaduženost grada rešeno pitanje i da se od tada kreće u razvoj. Sada, ponovo vraća drugu ploču i navodi kako ogromna dugovanja i dalje guše grad.
 A upravo zbog velikih dugova su Nikolić i njegova ekipai preuzeli vlast u oktobru 2014. godine, tvrdeći da je gradska kasa u kolapsu i da se nešto hitno mora predzeti da se grad spase od propasti. Tvrdili su da oni znaju kako da reše taj problem.
 Šta su oni preduzimali i kako su stvar planirali da rešavaju, ne zna se. Ali, podaci govore da su za te nepune tri godine kapitalne investicije u gradu potpuno obustavljene, a da se subvencije javnim preduzećima dele kapom i šakom i da je prošle godine za tu namenu dato celih 600 miliona dinara.
 Koliko je sada zaduženje grada zvanično se ne zna, ali se zna da se za kredite duguje oko 30 miliona evra, duplo više nego za vreme prethodne „rasipničke” vlasti. Kada se na to doda dug „Energetici”, „EPS”-u i ostalima, ukupan dug možda dostiže celih osam milijardi dinara, kako navodi Miloš Anđelković, šef odborničke grupe „Pokreta za naš grad”. 
 Tako je, sve trudeći se da smanji dug, aktuelna vlast dogurala do još većeg zaduženja. Naravno, oni će opet reći da su nasledili ogromne dugove od prethodnika, ali to su znali na samom početku i zbog toga su se borili da zauzmu kormilo vlasti. Svakako, postoji i drugi način da se ispliva iz ove situacije, a to je privlačenje novih investicija i samim tim rast prihoda gradske kase. Ali, kako vidimo, poslednjih godina velike investicije zaobilaze Kragujevac u širokom luku, a najavljeni kineski investitor Kompanija „Cmek”, ili nova industrijskazona „Feniks” više se i ne pominju.