Podeljen kolač vlasti

Podeljen kolač vlasti

Postavljanjem petorice pomoćnika gradonačelnika u Kragujevcu je kompletirana nova/stara izvršna vlast grada, pošto su ranije izabrani gradonačelnik i njegov zamenik, kao i jedanaestočlano Gradsko veće.
Prvi utisak (koji ne vara) jeste „da je i vuk sit i ovce na broju”, iliti svi su namireni onako i onoliko koliko su uvećali i učvrstili skupštinsku većinu ionako premoćnih naprednjaka. Doduše, kolač vlasti podeljen je tako da su se njime osladili samo šefovi organizacija i pokreta koji su rešili da podržavaju Srpsku naprednu stranku, ali ni to nije ništa novo. I stara narodna izreka kaže da je Bog prvo sebi stvorio bradu.
Od stare ekipe pomoćnika Radomira Nikolića njegov naslednik Nikola Dašić zadržao je samo Zorana Rajovića, koji je zadužen za investicije u vanprivredi. On je bivši član Demokratske stranke, a kada je pre oko dve godine preleteo u SDPS Rasima LJajića, koalicionog partnera naprednjaka, brzopotezno je dobio ulogu da „pomaže” Nikoliću. Dakle, s Rajevićem su namireni „ljajićevci”, ali drastično manje nego do sada. Naime, u prošlom mandatu pomoćnici gradonačelnika bili su i Jasmina Predojević Simović i Aleksandar Štajn, koji su isto kao i Rajović iz DS-a pretrčali u SDS i udomili se u Nikolićev kabinet.
Pomoćnici novajlije su Boris Kovačević (za međunarodnu saradnju), Mirko Čikiriz (za verske zajednice), Aleksandar Milošević (za kapitalne investicije i saradnju sa Vladom) i Stefan Jovanović (za omladinu i saradnju sa Univerzitetom). Tako su funkcijama u gradskoj upravi zastupljeni monarhisti kroz postavljenje Čikiriza i Kragujevačka priča preko Kovačevića. Stefan Jovanović je predsednik omladine Jedinstvene Srbije, pa je i ova stranka nagrađena za lojalnost naprednjacima.
Poseban je lik Aleksandar Milošević, član SNS, koji već godinama ne izlazi iz odaja „gradske kuće”. Ranije je bio stručni saradnik Nebojše Zdravkovića iz organizacije „Za naš grad”, kada je ovaj bio zamenik gradonačelnika Veroljuba Stevanovića, pa kada se vlast promenila prešaltovao se da šefuje kabinetom Radomira Nikolića. Snalažljiv čovek ili čovek „na specijalnim zadacima”?
Pre ovih postavljenja kadrovski su plaćeni i drugi „sateliti”, davnašnji ili novi, Srpske napredne stranke – izborom u Gradsko veće. Tako je Dušan Aleksić Zeka, šef udruženja „300 Kragujevčana”, dobio resor obrazovanja, a Stefan Nikezić iz SPS-a, koji je do sada bio pomoćnik gradonačelnika, u Veću je dobio sektor ekologije.
Naravno da su Gradskom veću morala da se nađu mesta i za dugogodišnje koalicione prtnere naprednjaka. Tako je doktorka Gordana Damnjanović iz Pokreta socijalista Aleksandra Vulina ostala većnica za oblast zdravstva, a Vladimir Maksimović će i dalje imati resor komunalnih delatnosti. Inače, on je predsednik Gradskog odbora Jake Srbije, stranke slovačke nacionalne manjine! Čudnovato, ali istinito.
U Gradskom veću jedino je bez svog predstavnika ostao Krkobabićev PUPS, a u prethodnom mandatu to je bio Ratko Tomašević.
Eto, tako je svima pripalo po parče vlasti.
Ovo što je sada urađeno podelom funkcija, nažalost, nije ništa novo. I njihovi prethodnici, koji su imali široke koalicije, radili su isto: svi su, svakako, tražili – i dobijali deo plena kao „cenu” za politička partnerstva. Pri tome su najgore dve stvari. Prva je da su resori određivani uglavnom prema ambicijama i željama kandidata za nameštenja i, druga, još pogubnija, što se najmanje vodi računa o stručnosti, operativnosti i stvarnim veštinama tih kandidata.
Drugačije neće ni biti dok Srbija politički ne odraste i dok se ne isprofilišu dve ili tri ozbiljne političke partije, bez „patuljaka” koji još preživljavaju šlepanjem uz, u našem slučaju, jednu dominantnu stranku – SNS.