Još jedan vid pritiska na oružare

Još jedan vid pritiska na oružare

Dragan Ilić optužen je da je napao predsednika Nadzornog odbora Ivicu Marjanovića, ali pod čudnim okolnostima, jer se tereti da je zauzeo „preteći stav” kao da će napasti predsednika NO, pa je ovaj ustuknuo i udario u okvir vrata. Ilić tvrdi da je ovo još jedan vid pritiska da se oslabi Sindikat fabrike

Posle dobijenog otkaza početkom aprila, pa poništenja tog rešenja i vraćanja na posao, protiv Dragana Ilića, predsednika Samostalnog sindikata fabrike oružja „Zastava” poslovodne i rukovodeće strukture preduzeća spremile su još jednu optužbu, ovog puta sudsku.
U Osnovnom sudu 4. novembra započelo je suđenje Iliću protiv kojeg je tužilaštvo podiglo optužnicu jer je, navodno, izvršio „napad na službeno lice u obavljanju službene dužnosti”. Optužnica je podignuta na osnovu krivične prijave koju je protiv Ilića podneo predsednik Nadzornog odbora fabrike pukovnik Ivica Marjanović.
On je u prijavi naveo da ga je Ilić napao 18. maja prošle godine, za vreme višednevnog štrajka u fabrici, kada su se obojica našli u kancelariji sekretara generalnog direktora preduzeća, te da je tom prilikom zadobio teške povrede. 
Ali, sam napad je vrlo specifičan, da ne kažemo čudan, jer nije došlo ni do kakvog fizičkog kontakta između napadača i žrtve. Marjanović je naveo da je Ilić u jednom momentu zauzeo „borbeni stav”, kao da će krenuti ka njemu da se fizički obračunaju, zbog čega je on krenuo da uzmiče i tom prilikom udario u okvir vrata i povredio kičmu.

Udaljen tri metra

Optuženi u ovom postupku Dragan Ilić kaže da je na prvom ročištu svako ostao pri svom iskazu, odnosno Marjanović da je napadnut i povređen, o čemu je priložio potvrdu sa VMA, a on pri tvrdnji da nema reči ni o kakvom napadu jer se ni jednog trenutka, dok su bili zajedno i istoj prostoriji Marjanoviću nije približio na manje od tri metra rastojanja.
-    Izjavio sam da ovaj sudski postupak vidim kao još jedan vid pritiska na mene i sindikalnu organizaciju čiji je motiv da se sindikat oslabi i da se umanji njegova sposobnost da se dalje bori protiv nagomilanih problema u fabrici, za koje otvoreno prozivamo Nadzorni odbor, kao najodgovorniji, kao i poslovodstvo na čelu sa direktorom  Mladenom Petkovićem koji je u jesen prošle godine došao iz sad već čuvenog „Krušika”, kaže Ilić.
Kako objašnjava, sve se zbilo zbog spora oko korišćenja takozvane „Plave sale” u Upravnoj zgradi „kod sata”. Po sudskom rešenju Sindikat „Namenske” ima pravo korišćenja te sale, ali imaju i drugi, pa i poslovodstvo, ali treba se najaviti Sindikatu, jer tako piše u rešenju.
Tog 18. maja prošle godine, dok je štrajk zaposlenih bio u punom jeku, ovde su došli sindikalci da održe sastanak Štrajkačkog odbora, ali su se pojavili predstavnici Nadzornog odbora, tražeći da oni tu održe sastanak sa poslovodstvom. 
Nakon kraće rasprave sindikalno rukovodstvo je donelo odluku da se povuče i kao gest dobre volje ustupi salu Nadzornom odboru, pa su, kako svedoči Ilić, njih nekoliko otišli u kancelariju direktora da ih o tome obaveste. Tada u prostoriji sekretara tadašnjeg direktora Milojka Brzakovića dolazi do „bliskog susreta” sa pukovnikom Marjanovićem, njegovog straha da je Ilić zauzeo „borbeni stav” i bežanja ka vratima, kada se, kako tvrdi, povredio.   

Osma po redu prijava

Za sve vreme tog incidenta u kancelariji Ilić tvrdi da Marjanoviću nije prilazio bliže od tri metra, pa je nakon tog „uzmicanja ka vratima” i njegovog povređivanja napustio prostoriju.
-    O nekom fizičkom napadu ovde ne može biti reči, već se radi o još jednom pritisku na mene i sindikat, jer su protiv mene Nadzorni odbor i poslovodstvo podneli osam krivičnih prijava, od zloupotrebe sindikalnih ovlašćenja, pa na dalje. Poznato je da sam početkom aprila dobio otkaz, pa sam 27. aprila vraćen na posao, a do vraćanja na radno mesto Nadzorni odbor mi je zabranio ulazak u fabriku pod obrazloženjem da ugrožavam državu. I, evo posle svega dolazi ova nova optužba, kaže Ilić. 
On smatra da je ovo direktno mešanje Vlade Srbije u rad i delatnost sindikata u „Namenskoj”, s obzirom da je predsednik Nadzornog odbora postavljen rešenjem Vlade koji je potpisala premijerka Ana Brnabić, a ne Ministarstvo odbrane. To je urađeno zbog daljeg slabljenja ovog sindikata koji je pružio otpor poslovodstvu i kritikovao odluke koje su nanele štetu zaposlenima i preduzeću. 
-    Mi stalno reagujemo na nedostatke koji se iskazuju dosadašnjim načinom upravljanja preduzećem. O tome smo u dva navrata obevestili Ministarstvo odbrane i Vladu, imajući u vidu da je u fabrici u poslednje dve godine napravljen gubitak od 30 miliona evra i da za to niko nije odgovarao. Mi smo zahtevali da se smeni Nadzorni odbor, kao najodgovorniji za upravljanje i rezultate preduzeća, ali je to urađeno na način da su smenjena dva člana Nadzornog odbora, dok je Ivica Marjanović, kao predsednik NO ostao na svom mestu, kaže Ilić. 
Nedavno su rukovodioci Sindikata fabrike održali sastanak sa predstavnicima Ministarstava odbrane, gde su ukazali na pojave koje su uzrokovane svakodnevnim prisustvom Ivice Marjanovića u preduzeću. Kako kaže Ilić, Nadzorni odbor se, kao organ upravljanja,  direktno meša u nadležnosti poslovodstva i vrši pritisak kojim se nalaže poslovodstvu da donosi određene odluke. 
Takav rad Nadzornog odbora nije predviđen ni Statutom preduzeća, niti Zakonom o privrednim društvima, jer zna se šta je funkcija upravljanja, a šta rukovođenja, navodi Ilić. On dodaje da se zbog toga u preduzeću ne zna ko rukovodi i nadležnosti su izmešane. Nadzorni odbor se bavi nabavkom zaštitne opreme, koje evidentno nema dovoljno, ali to nije posao za organ upravljanja.
Inače, pukovnik Ivica Marjanović je oficir VS sa činom pukovnika, zaposlen u Ministarstvu odbrane, pa se u sindikalnoj organizaciji pitaju kako on može svaki dan da boravi u fabrici u Kragujevcu. 
Na sva ova pitanja i kritike poslovanja Dragan Ilić smatra da je krivična prijava i suđenje protiv njega pokrenuto kao odgovor da sindikalci ubuduće ne pitaju previše. 
-    Kao član Skupštine preduzeća u kojoj zastupam 25 posto društvenog kapitala ja u ime zaposlenih imam pravo da pitam kako će se rešiti pitanje dugova fabrike od blizu 17 milijardi dinara, ili 150 miliona evra, plus gubici od 30 miliona evra iz poslednje dve godine. Zabrinuti smo za budućnost 2.500 zaposlenih, odnosno 10.000 Kragujevčana, članova njihovih porodica. Zato nećemo odustati od pitanja, kaže Ilić. 
Sledeće ročište u postupku protiv predsednika Sindiata „Nemenske” zakazano je za 12. decembar u Osnovnom sudu.