Konkurencija je nemilosrdna

Konkurencija je nemilosrdna

Svaki početak godine u „Zastavi oružju“ protiče u sabiranju porudžbina i preračunavanju šta, kada i koliko mora da se uradi. Na sreću, ove godine je taj posao nešto jednostaviji jer, što je najvažnije, posla ima.

- Godina je počela izuzetno dobro. U toku 2015. kompletno smo ugovorili posao za ovu godinu, a u međuvremenu smo ugovorima pokrili i prvo tromesečje 2017. Na taj način obezbedili smo kontinuitet proizvodnje i stvorili uslove za nesmetano poslovanje, uz ostalo i za investiranje u nabavku nove opreme. Ovih dana u fabriku treba da stigne prva isporuka savremenih mašina, što je samo deo od kupljenih 17 obradnih centara za šta smo izdvojili oko 2,5 miliona dolara, kaže Milojko Brzaković, direktor „Zastave oružja“.

Prema njegovim rečima, kompletna oprema stići će do kraja jula, a njeno instaliranje i puštanje u rad za Vojnu fabriku značiće stabilnost procesa proizvodnje, smanjenje troškova, rešavanje uskih grla u procesu rada i samim tim doprineće  povećanju produkcije.

Pet godina unapred

Inače, u 2016. godini vrednost proizvodnje treba da dostigne 50 miliona evra, isto toliko očekuju da će proizvosti i godinu dana kasnije. Taj obim, kažu u „Vojnoj“, pokriva sve troškove, plus što jedan deo toga mogu da odvoje za investicije. 
Zato nas interesuje šta to ograničava povećanje obima produkcije.

- Osnovni ograničavajući faktori su tehničko-tehnološki nivo fabrike i raspoloživi ljudski resursi.  Ali, uz to, moramo biti oprezni da se ne „preinvestiramo“, kredite treba vraćati. Moramo izuzetno dobro da planiramo i profilišemo fabriku za naredni period od pet godina. To znači da moramo da definišemo koji su to najprofitabilniji artikli, uz analizu tržišta kako što bolje organizovati proizvodnju, zatim je neophodno raditi na povećanju radne i tehnološke discipline kroz povećanje svesti uposlenih o potrebi domaćinskog odnosa prema radu, prema fabrici, uz poštovanje tehnološke i radne discipline. 

Sve to donosi smanjenje troškova reznih, steznih i kontrolnih alata, smanjenje škarta i dorada, znači kompletno doprinosi smanjenju rashodne strane da bi nam što više ostalo da iz toga investiramo u fabriku, u nabavku nove opreme i infrastrukturu, ne bismo li smanjili troškove proizvodnje, navodi Brzaković.

Dok je kupovina nove savremene opreme pre svega stvar finansijskih mogućnosti same fabrike, pitanje ljudskih resursa zahteva nešto što je van mogućnosti poslovodstva – traži pre svega vreme, a onda i neke promene u obrazovnom sistemu. U „Zastava oružju“ pokušavaju da unapred utiču i na jedno i na drugo.

Zamena za (buduće) penzionere

Razgovor o ljudskim resursima i ovoga puta počinje ocenom da je fabrika osiromašena i visokostručnim inženjerskim i majstorskim kadrom kroz socijalne programe 2005. i 2013. godine. Međutim, vreme je da se okrenu ka onome što ih tek očekuje. 

- Mi smo izvršili detaljnu analizu kadrova u fabrici, po svim osnovama:  kvalifikaciona struktura, starosna struktura, a sagledali smo i odliv, jer nama u narednom petogodišnjem periodu odlazi iz fabrike po sili zakona preko 40 visokostručnih kadrova. A jednom inženjeru treba još jedan fakultet u fabrici. Ako fakultet traje pet godina, još toliko mu treba u fabrici da bi postao samostalan projektant, tehnolog ili nešto slično. Zato smo prošle godine primili grupu od 12 novih inženjera, sada smo primili još osam inženjera sa iskustvom u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, a u postupku je prijem još 10 mladih inženjera, takođe u saradnji sa NSZ, da bismo ih pripremili da zamene ove stare koji će u narednom periodu otići u penziju, precizira direktor „Zastave oružja“.

On dodaje da punu pažnju ovde posvećuju i majstorskom kadru, pa su zato uspostavili saradnju sa Politehničkom školom. 

- Uz učešće predstavnika Ministarstva odbrane, sa ljudima iz Politehničke škole  dogovorili smo da u narednom periodu, po programu koji smo zajedno usaglasili, iškoluju tehničare za naoružanje, koji će praksu u toku letnjeg raspusta provoditi u fabrici, a nakon završetka škole automatski će biti uključeni u proizvodnju.

Uporedo sa tim, mi smo uspostavili i dobru saradnju sa Fakultetom inženjerskih nauka u Kragujevcu, tako što će se oni - saglasno našim zahtevima - aktivno uključiti prvenstveno u uvođenje novih tehnologija u proces proizvodnje i u  definisanje projekata čiji je cilj poboljšanje tekućeg i preventivnog održavanja opreme i infrastrukture u fabrici. Opet, sve u cilju smanjenje troškova, objašnjava Brzaković.

Izvoz u usponu

Direktor „Zastave oružja“ ne krije optimizam u pogledu plasmana artikala koje izrađuju u Kragujevcu. Interesovanje kupaca ne jenjava, uz postojeće javljaju se i novi, a sa sajmova u inostranstvu predstavnici „Zastave“ donose nove porudžbine i brojne upite za saradnju.
Posle ovogodišnjeg predstavljanja u Las Vegasu potvrđen je izvoz 24.000 jedinica lovačkog i sportskog oružja u SAD posredstvom starog partnera, firme „Senčeri arms“, ali se pridružuju i novi kupci. Novi kupac iz SAD ima ambiciju da postane ekskluzivac za „Zastavine“ karabine i već je naručio prvu količinu od 5.000 komada, a u izgledu je i izvoz 1.500 karabina u Kanadu.

Javio se i potencijalni partner iz Mađarske, koji namerava da „pokrije“ tržišta Mađarske, Slovačke i Poljske, ali i da – što je za „Zastavu oružje“ još značajnije – organizuje servisnu mrežu za kragujevački lovački program koja bi pokrila celu Evropu. Predstavnici te firme su već u Kragujevcu, na obuci za servisere.

- Vidimo po upitima i zahtevima da se i australijsko tržište polako otvara. Javilo se nekoliko firmi i poslovnih ljudi, a jedan kupac iz Australije zainteresovan za lovački i sportski program je trenutno prisutan u fabrici. To tržište smo ranije pokrivali preko firme „Bereta”, ali su oni prešli na druge poslove, pa su nam preporučili potencijalne pertnere sa kojima bismo mogli da nastavimo saradnju na tom tržištu, kaže Brzaković.

Uz sve to, osim Indije (vidi antrfile), posredstvom „Jugoimporta SDPR“ ušlo se i na tržišta Afrike. Ekipe „Zastave oružja“ su u Kamerunu, Kongu, Gani i Omanu, gde obučavaju lokalne stručnjake, a u tim zemljama, prema raspoloživim informacijama, ne samo što su zadovoljni kvalitetom „Zastavinog“ oružja, već su pre svega zadovoljni odnosom fabrike prema njima, kao kupcima i budućim korisnicima.

- Konkurencija je na svetskom tržištu nemilosrdna. Mi smo toga svesni i zato nam je, uz očuvanje tradicionalnog visokog kvaliteta našeg oružja, neophodno „razmrdavanje“ dizajna. Današnji kupci traže nove materijale, novi izgled lovačkog i sportskog oružja, a slično je i na vojnom programu. Da bi naši artikli zadovoljili ono što tržište traži, prioritet su nam novi modeli, uz korišćenje savremenih materijala – polimera pre svega – zatim uvođenje preklapajućih i prilagodljivih kundaka, pikatini šina za optiku i svega što podrazumeva moderno naoružanje, zaključuje Milojko Brzaković.    

Dodajmo za kraj da je „kamen o vratu“ kragujevačke „Namenske“ poreski dug iz ranijih godina koji se svake godine uvećava zbog zaračunatih kamata. 

Aktuelizovano je obećanje Ministarstva odbrane da će se izvršiti konverzija potraživanja države u njeno dodatno vlasništvo u imovini fabrike, ali je sve to i dalje - samo obećanje. Za to vreme, „Namenska“ i dalje kuburi zbog nepovoljnih uslova za bankarske kredite, jer pomenuti dug znatno opterećuje bilans uspeha fabrike.

 

VOJNI PROGRAM I ZA AZIJSKO TRŽIŠTE 

Nova meta - Indija

Ove godine „Zastava oružje“ prvi put je izlagala na sajamskoj manifestaciji koju, pod imenom DEFEXPO India svake druge godine priređuje Ministarstvo odbrane Indije. Na devetim sajmu DEFEXPO India izlagalo je 250 kompanija iz 47 zemalja, među kojima i iz onih najjačih – SAD, Rusije i Kine. 
- Mi smo uspostavili kontakte sa partnerima iz Indije, bili smo u poseti - ekipa od nas pet - i posle razgovora potpisali smo protokol o saradnji. 
Partner iz Indije vrlo je zainteresovan za naše proizvode. O tom interesovanju možda najbolje svedoči podatak da je indijska strana kompletno snosila sve naše troškove, od transporta uzoraka i njihovog vraćanja u zemlju, preko troškova puta i boravka petočlane delegacije „Zastave oružja“, do sajamskih troškova. Kompletan vojni proizvodni program fabrike bio je  inače predstavljen na štandu indijskog partnera i privukao je veliku pažnju posetilaca, kaže Brzaković.
„Zastava oružje“ već je prošla na jednom državnom tenderu za nabavku automatskih pušaka za policiju Indije, a u toku je priprema uzorake i uskoro treba da krene testiranje u Indiji, uz prisustvo stručnjaka iz „Zastave“.