Dramatično stanje u televizijama

Dramatično stanje u televizijama

 Stanje u obe kragujevačke televizije ocenjuje se kao dramatično. U RTK - osim što mesecima ne primaju plate - prepušteni su ovih dana sami sebi, jer od ponedeljka na poslu se ne pojavljuje niko iz  rukovodstva. Televiziji Kanal 9 pre dva meseca isključen je signal, zaposleni cele godine nisu primili plate, a budućnost obe televizije sasvim je neizvesna

 Ovde je potpuni raspad sistema, počinje priču o trenutnom stanju u Radio televiziji Kragujevac predsednik sindikata u ovoj medijskoj kući Goran Antonijević. Umesto hronike emituju se vesti, svakodnevno su na programu reprize emisija snimljenih pre nekoliko godina, nema benzina za službena vozila, nema papira, tonera, telefoni su isključeni...
- Prepušteni smo sami sebi. Čekamo da se pojavi neko iz rukovodstva, jer od ponedeljka na poslu nema direktorke, programske direktorke, kao ni glavne urednice. Nema ko da potpiše košuljicu, niti se zna šta ide, a šta ne ide u program. Nemamo kome da uručimo odluku o nastavku štrajka upozorenja. Na posao je od 67 zaposlenih u utorak došlo troje, četvoro novinara, dva snimatelja, organizator. Realizator je na svoju ruku pustio program i sutra može da odgovara zbog toga, jer ne može on da donosi odluku o tome šta treba da pusti, objašnjava Antonijević i napominje da će morati da pozove REM (Regulatorno telo za elektronske medije) kako bi se sa njima konsultovao šta dalje da rade u ovoj situaciji. Zaposleni tvrde da naprednjakinje iz poslovodstva nisu propustile priliku da prošle subote u Kniću prisustvuju uručivanju povelje počasnog građanina Tomislavu Nikoliću.  Veliki broj zaposlenih u ovakvoj situaciji misli da bi trebalo da se krene u generalni štrajk i potpuno obustavi emitovanje programa.
 Na sve pokušaje da obaveste nadležne institucije o stanju u RTK niko ne reaguje. U sindikatu razmatraju mogućnost podnošenja tužbe protiv Ministarstva privrede koje je posle gašenja Agencije za privatizaciju nadležno za privatizovane firme, pa i medije.
 - Mi ne želimo da se raskine privatizacija, samo želimo da radimo i da primamo plate. Međutim, niko nam ništa ne govori i niko ne zna šta će biti sa nama, kaže predsednik sindikata u RTK. Uz sve nedaće koje su snašle zaposlene, za naredni utorak, šesti decembar, zakazana je aukcija tehničke opreme i vozila koje su popisali sudski izvršitelji kako bi se izmirila potraživanja zaposlenih koji su tužili firmu zbog neisplaćenih zarada i dobili pesude u svoju korist.
 Prošle nedelje sindikat UGS „Nezavisnost” je izdao saopštenje za javnost u kome stoji da zaposleni u RTK nastavljaju štrajk upozorenja zbog neisplaćenih zarada i veoma teških materijalnih i profesionalnih uslova za rad. Račun firme je i dalje u blokadi zbog duga od oko 19 miliona dinara, popisani su oprema i vozila, a Regulatorno telo je još jednom produžilo rok za izmirenje dugova pre nego što oduzme dozvolu za emitovanje programa.
 „Entuzijazam i profesionalnost zaposlenih u RTK, koji već više od pet meseci nisu primili plate, nažalost, nisu dovoljni za opstanak najveće medijske kuće u Šumadiji. Kupac i „zvanični vlasnik” RTK Radoica Milosavljević ne poštuje obaveze preuzete ugovorom o privatizaciji, u čemu mu Ministarstvo privrede pomaže, umesto da ga kontroliše”, navedeno je u saopštenju.
 U ovom dokumentu izražava se sumnja da resorno ministarstvo ne obavlja svoju kontrolnu ulogu jer se odluke donose na osnovu političkog ili nekog drugog uticaja, a ne na osnovu propisa. Takođe, postoji sumnja da je motiv vlasnika da kupi RTK bio politički.
 Za stanje u ovoj i svim medijima u gradu prozvana je i lokalna samouprava. „Nedopustivo je i sramotno to što lokalna samouprava u gradu gde je začeto moderno novinarstvo u Srbiji, ignoriše probleme medija i zakonsku obavezu da raspiše konkurs za sufinansiranje sadržaja od javnog interesa. Takav odnos dovodi u još težu situaciju već devastirane medijske kuće i krši pravo svih građana Kragujevca na javno informisanje”.
 U ovom dokumentu je navedeno i to da će sindikat po osnovu Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja tražiti od Ministarstva privrede da im dostavi zapisnik sa sednice na kojoj je doneta odluka koja omogućava vlasniku da radnicima ne isplaćuje plate u narednom periodu.
 Veliki finansijski problemi nisu zaobišli ni drugu gradsku televiziju Kanal 9. Ovoj medijskoj kući još pre dva meseca Emisiona tehnika isključila je signal zbog duga od oko 600 hiljada dinara, novinari su se razišli, ostala je samo nekolicina najupornijih.
 - Situacija je dramatična, novinari cele godine nisu primili platu. Doprinose smo plaćali do skoro, ali u septembru i oktobru nismo, tako da nemamo overene zdravstvene knjižice, kaže glavna urednica TV Kanal 9 Jovanka Marović.  Ona ne želi da prognozira budućnost ovog medija, mada su se u poslednje vreme čule priče o eventualnoj prodaji zainteresovanom kupcu iz Šapca, koje zvanično nisu potvrđene.
 Valja podsetiti da je do pre nekoliko godina Kragujevcu bilo čak šest televizijskih kuća (RTK, Kanal 9, IN televizija, Dečja TV, TV Globus, i TV Lider), a kako stvari sada stoje uskoro neće biti ni jedne.