Nezabeležen skandal

Nezabeležen skandal

 Odluka o mesnoj samoupravi, koja se našla na zasedanju gradskog parlamenta ne samo što je protivustavna i nezakonita, nego je i usvojena bez odborničke većine, sa 43 glasa

 Presedan u istoriji gradskog parlamentarizma dogodio se na prošloj sednici Skupštine grada, održanoj 14. juna. Prvo, na dnevnom redu skupštinskog zasedanja našla se nezakonita Odluka o mesnoj samoupravi, a potom je ona usvojena sa 43 glasa, uprkos tome što nije postojala odbornička većina. 
Pomenutom Odlukom grad je, praktično, preuzeo na sebe nadležnosti koje po Ustavu i Zakonu pripadaju mesnim zajednicama, a odnose se na način uređenja, nadležnosti, organa mesnih zajednica i postupak izbora članova Saveta građana. Najvišim pravnim aktima Republike Srbije predviđeno je da se postupak izbora članova Saveta, kao i sva druga pitanja od značaja za rad mesne zajednice, kao asocijacije građana, regulišu aktima mesne zajednice, dakle statutom, dok se odlukama lokalne samouprave samo ukidaju ili obrazuju mesne zajednice. 

 

Bahaćenje gradske vlasti

 Po svemu sudeći, ovdašnja vlast rešila je da Ustav i zakon tumači drugačije, stavljanjem ovakve odluke na dnevni red skupštinskog zasedanja, uprkos upozorenjima da to ne čini.
Zbog toga se na samoj sednici razvila žučna rasprava o ovoj temi, a pojedini odbornici pokušali su da ukažu na nezakonitost same Odluke.
Miloš Anđelković, šef odborničke grupe Pokreta „Za naš grad” podneo je čak 35 amandmana na ovu odluku.
- Oni su pre sednice pokušali da naprave konsenzus oko toga da članove Saveta mesnih zajednica bira Skupština grada. Međutim, tog konsenzusa nije bilo, pošto smo se se mi odmah usprotivili, jer članove Saveta moraju da biraju sami građani. Iako je obećano da će stručne službe ispraviti propuste, to se nije dogodilo i na dnevni red je stigao nezakonit i protivustavni predlog Odluke, objašnjava Anđelković.
On napominje da je baš ta činjenica da su tražili konsenzus, iako to nije praksa, bila pokazatelj da da nešto nije u redu. 
Odluka nije u skladu sa Ustavom i zakonom u delu samog izbora članova saveta i načina organizovanja rada mesne zajednice, pošto se to reguliše isključivo statutom MZ, a ne odlukom Skupštine grada. Da je to tako potvrđuje i niz odluka Ustavnog suda koji je oborio ovakve odluke u Kraljevu i Barajevu, pa je zbog toga Anđelković i želeo da kroz amandmane  ispravi načinjenu grešku. Međutim, kaže, nije bilo sluha za to, pokazana je bahatost i samovolja vladajuće većine i Pokret „Za naš grad” će pokrenuti inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti.      
Vrhunac  takve samovolje bilo je usvajanje nezakonite Odluke sa 43 glasa, dakle bez aposlutne većine za koju su potrebna 44 glasa, , o čemu svedoči video zapis koji poseduju odborničke grupe.
- U suštini, u ovdašnjoj vlasti znaju da Ustavni sud ne preduzima odmah radnje po podnošenju inicijative, tako da su oni isplanirali da sprovedu izbore u avgustu i da završe posao pre nego što se oglasi Ustavni sud, pošto su već dali naloge mesnim zajednicama da usklade statute, kaže Anđelković. 
On smatra da su za ovakav postupak svi odgovorni, počev od stručnih službi Skupštine grada, koje dobro znaju da Odluka nije zakonita, preko zamenika i sekretara Skupštine do najviših organa vlasti u gradu.
Namera političke volje vladajuće većine je, tvrdi on, da odradi izbore na ovakav način, a stručne službe plašeći se za svoja radna mesta, položaje i plate koje primaju gaze po svojoj profesiji. Ovako doneta neustavna i nezakonita odluka, usvojena sa 43 glasa, je pravi presedan.  
- Ovo mi je treći odbornički mandat i do sada nisam doživeo ovoliki stepen bahatosti. Gradski parlament je toliko ponižen i degradiran da je to neverovatno. Odluke se donose po hitnom postupku, materijal stiže odbornicima u poslednjem minutu, sve ide kroz dopune. Gašenje lokalnih medija i izostanak javnosti u odlučivanju doveli su do enormne bahatosti gradskih čelnika, kaže Anđelković.

  

LDP i SPO traže ostavke

 Istim povodom oglasio se i Gradski odbor Liberalno demokratske partije koji zbog „nezapamćene bruke zahteva ostavke predsednika Skupštine grada i njegovih najbližih saradnika”.
- Najpre smo najoštrije kritikovali ovakav predlog Odluke koji nije smeo da se pojavi na dnevnom redu. Zatim smo postavljali pitanja nadležnom članu Gradskog veća i ovlašćenom predlagaču Vitomiru Nedeljkoviću, koji nas, iako je sedeo u sali, nije udostojio nijednog odgovora, objašnjava Boris Kovačević, predsednik kragujevačkog LDP-a.
 Ne ulazeći u to da li je do brutalnog kršenja Ustava, zakona i Statuta grada došlo zbog elementarnog neznanja, grube bahatosti i samoživosti, insistiramo na ostavkama svih odgovornih kako bi se, bar donekle, sačuvao ugled gradskog parlamenta, navedeno je u saopštenju LDP-a.
 Iz ove partije najavljuju tužbu Upravnom sudu. Pitanje je, kaže naš sagovornik, da li je odbornicima bilo dosadno, pa nisu bili na broju kada se glasalo za ovu odluku, ili su, pak, znali da je ona protivzakonita pa nisu hteli da učestvuju u tome.
- Posle ovog skandala pozivamo sve stranke u vlasti, s obzirom da su mnogi sa bogatim iskustvom, da izaberu novog predsednika Skupštine grada, jer posle ovog skandala sve je izgubilo smisao, kaže Kovačević.    
 I nekadašnji predsednik Skupštine grada i prvi čovek kragujevačkog Srpskog pokreta obnove Milan Urošević očekuje da aktuelni predsednik lokalnog parlamenta Miroslav Petrašinović i njegovi najbliži saradnici podnesu ostavke, jer, kako kaže, nisu dorasli poslu koji obavljaju.
 Prema Uroševićevim rečima, od samog konstituisanja ovog saziva gradskog parlamenta bilo je očigledno da novi predsednik nije dorastao poverenom zadatku, kao i da sekretar i njen zamenik, oni koji bi trebalo da se staraju o procedurama i zakonitosti odluka koje dolaze na dnevni red Skupštine grada, nemaju potrebno iskustvo, niti volju da zaustave urušavanje ove institucije.
- Mesto na kom legitimno izabrani predstavnici građana Kragujevca treba da donose najvažnije odluke, u interesu građana koje predstavljaju, pretvoreno je u političku pijacu u svakom smislu te reči, a poslednja sednica samo je dokaz tome. To što se nezakonit i protivustavan predlog odluke o mesnoj samoupravi uopšte i našao na dnevnom redu sednice dovoljan je razlog za ostavke predsednika, sekretara i zamenika sekretara Skupštine grada. Ono što je usledilo, u vidu izglasavanja iste odluke sa nedovoljnim brojem potrebnih glasova, do sada je nezabeležen skandal kojim je gradski parlament doveden na najniže grane od uspostavljanja višestranačja u zemlji, pa su ostavke troje funkcionera najmanje što od njih očekujemo, rekao je Urošević.
 Očekuje se da po svim tačkama nezakonito usvojena Odluka bude objavljena u Službenom listu grada, nakon čega ona postaje punovažna i počinje njena primena. Kada će se oglasiti pravosudni organi pitanje je, a do tada će, po svemu sudeći, posao biti završen.