Direktorka dala otkaz

Direktorka dala otkaz

U povratničkom mandatu na čelu Radio televizije Kragujevac Slavica Trifunović, sada već bivša direktorka ove televizije, izdržala je svega godinu i po dana. Ona je dala otkaz na ovu funkciju zaključno sa 31. majem, jer „više nije mogla da podnese atmosferu i situaciju u ovoj medijskoj kući“. Tako je bar rečeno zaposlenima. 

Da podsetimo, Slavica Trifunović je na ovu funkciju došla 26. decembra 2014. godine, kada je na sednici gradskog parlamenta smenjenja dotadašnja direktorka Jovanka Marović. Pošto je na funkciju došla samo šest meseci pre isteka zakonom predviđene privatizacije medija, zaposleni kažu da je imala veliku ulogu u pripremanju ove medijske kuće za taj proces. To je bio ogroman posao jer je, kako je sama istakla u prvom intervjuu za „Kragujevačke“,televiziju zatekla u katastrofalnom stanju. Račun je već tada bio u blokadi preko 250 dana, a dugovi su prelazili 25 miliona dinara. Najveći deo bio je za poreze i doprinose radnicima, a ostatak za PDV i tužbe zaposlenih. Zahvaljujući otpisivanju dugova prema državi, ali i prilivu novca iz gradske kase, uspela je da odblokira račun. 

Obavila zadatak

Možda je upravo to, uz činjenicu da pripada Srpskoj naprednoj stranci, preporučilo novom gazdi Radoici Milosavljeviću, pa je tako ostala na funkciji i posle promene vlasničke strukture. Preživela je i štrajk zaposlenih koji nedelju dana nisu emitovali program, a sve zbog zaostalih zarada koje tada nisu primili dva meseca.

Kako je preko glave uspešno preturila dugove, privatizaciju, novog vlasnika i štrajk, pitanje je šta je to nateralo Slavicu Trifunović da sada poklekne i da otkaz. Možda sve češće najave koje stižu iz Kruševca da novi vlasnik ozbiljno razmišlja da zatraži raskid kupoprodajnog ugovora. Možda saznanje radnika da im godinama nisu uplaćivani doprinosi, neki tvrde od 2010, drugi od 2013. godine, ili to što su radnicima ponovo počele da kasne plate jer novi vlasnik ni posle skoro godinu dana nije odrešio kesu ne samo za radnike u Kragujevcu, već i u drugim medijima koje je pazario. Prema poslednjim informacijama, pojedini radnici iz PIO fonda dobili su izveštaje da im doprinosi nisu uplaćivani ni od januara ove godine, pa se brinu hoće li im biti overene zdravstvene knjižice.

Bilo kako bilo, Slavica Trifunović je „obavila zadatak“. Donedavno gradska medijska kuća sa regionalnom frekvencijom „udomljena“ je pogodnom kupcu, ali se – po svemu sudeći – udarilo u zid gazdine nespremnosti da se pobrine za normalno funkcionisanje ove, kako mnogi kažu, ni malo jeftine „igračke“. 
Zaposlenima, šta Bog i sreća daju...

Sve to trebalo je da bude tema jučerašnjeg sastanka sindikata u ovoj medijskoj kući, ali do njega nije došlo.

Dva kandidata

Sa svim tim problemima moraće da se nosi novi direktor televizije, a za to mesto figuriraju dva kandidata. Naime, iako je većina dobro upućenih u dešavanja u ovoj medijskoj kući predvidela da će to biti dosadašnja zamenica direktorke Slobodanka Boba Šmigić, budući da je sa Trifunovićevom otišla put Kruševca, da tamo „preuzme novu dužnost“, ipak je, čini se, u prvi plan iskočilo novo lice. Sada iz televizije stižu glasovi da će nova direktorka od prvog jula biti dosadašnja šefica marketinga Irena Veličković. Iako nije zvanično promovisana, zaposleni kažu da je to gotovo izvesno i da ona već obećava kako će im svi dugovi biti isplaćeni, a trenutno najviše nade polaže u skoro 18 miliona dinara koje bi trebalo da stignu iz gradske kase. Reč je o sumi za koju je Radio televizija Kragujevac tužila grad.

Naime, Nadzorni odbor RTK zasedao je još četvrtog juna 2015. godine i ocenio da gubitak od 17.508.859, 31 dinar na ime pokrivanja gubitaka u prethodnoj 2014. godini treba da pokrije grad jer je ovaj medij tada bio javno preduzeće. Nadzorni odbor je ocenio da su gubici nastali usled nepovoljne ekonomske situacije koja je uticala i na poslovanje ovog preduzeća. Gradsko veće je već sledećeg dana, petog juna prošle godine, prihvatilo ovu odluku, da bi je i pet dana kasnije potvrdila Skupština.

Kako novac nije uplaćen Radio televiziji Kragujevac, ova medijska kuća je 29. marta 2016. godine podnela Privrednom sudu u Kragujevcu tužbu protiv grada. Iako je u javnosti procurela informacija da je RTK dobio presudu, Javni pravobranilac je u odgovoru za televiziju Kanal 9 istakao da to nije tačno i da se tek razmatra njegov odgovor na tužbu, kojim je on osporio navode tužbenog zahteva. 

Naime Javni pravobranilac je doveo u pitanje aktivnu legitimaciju tužioca i pasivnu letigimaciju tuženog. To praktično znači da je on doveo u pitanje da li je Radio televizija Kragujevac nosilac pravnog ovlašćenja da tuži grad, budući da se radi o novom privatnom preduzeću. Gubitak koji je nastao tokom 2014 godine napravilo je Javno preduzeće, istog imena kao i sadašnja televizija, ali ono više ne postoji, dok je  procesom privatizacije nastalo potpuno novo preduzeće u privatnom vlasništvu.

Pošto je Javni pravobranilac na odmoru, nismo mogli da dobijemo odgovor na pitanje da li je sud odlučio po njegovoj žalbi, ali jasno je da - ako se ispostavi da ne postoji aktivna ili pasivna legitimacija - sud bi tužbu morao da proglasiti neosnovanom.

U tom slučaju nova direktorka bi morala da se okrene drugim izvorima za podmirivanje dugova. Možda ne bi bilo loše da pokuša da novac dobije od onoga ko je i odgovoran za sudbinu svojih radnika, Radoice Milosavljevića.