Rad na tri koloseka

Rad na tri koloseka

U Kragujevcu je do sada vakcinisano preko deset hiljada građana, na raspolaganju je trenutno samo kineska vakcina, a očekuje se da ovih dana stigne i američka. Sve efikasno funkcioniše i dobro je organizovano, tvrdi direktor Antić, uz napomenu da je ova epidemija donela je trajnu promenu u organizaciji rada zdravstvene službe na primarnom nivou

Zaposleni u Domu zdravlja u Kragujevcu tokom epidemije korona virusa koja je krenula od marta prošle godine i još uvek traje, praktično su angažovani na tri „koloseka”. Pre svega obavljaju dijagnostikovanje kod pacijenata koji su zaraženi koronom u kovid centru, odnosno u ambulanti za respiratorne infekcije i febrilna stanja. Do sada je samo u toj ambulanti pregledano, dijagnostikovano i lečeno oko 50 hiljada pacijenata. Najači „udar” bio je od kraja novembra do sredine decembra, kada je bilo i po hiljadu pregleda dnevno, zajedno sa „Zastavinom” ambulantom.
 Drugi „kolosek” na kome je angažovan deo zaposlenih na Šumadija sajmu u kovid bolnici, gde su lekari i medicinske sestre Doma zdravlja radili zajedno sa osobljem Kliničkog centra. I treća stvar je organizovanje i rad u procesu vakcinacije.
U principu, Dom zdravlja pruža sve ono što bi trebalo da radi primarna zdravstvena zaštita. Pokazalo se da su upravo primarna zaštita i domovi zdravlja najefikasniji deo zdravstvenog sistema. Pored rada sa pacijentima kovid pozitivnim, lekari su sve vreme pregledali i vakcinisali decu koja nisu bolesna od korone, patronažna služba redovno je išla u posetu trudnicama i porodiljama, ginekologija je pratila trudnoće, dok je Služba kućnog lečenja svakodnevno išla kod starih i iznemoglih i obavljala svoj redovni posao. Mislim da smo veoma efikasno odgovorili na ovaj zadatak i do sada nije bilo primedaba, kaže dr Vasilije Antić, direktor Doma zdravlja u Kragujevcu.
Kako je organizovan rad u ambulantama i koliko ekipa je formirano?
Organizovali smo jednu ekipu od 17 lekara i 25 sestara koji rade sa kovid pozitivnim pacijentima i ne dolaze u dodir sa onima koji se vakcinišu. Drugu ekipu čine 32 lekara  i sestre koji rade samo vakcinaciju, dok preostalih 40 lekara obavlja redovne preglede pacijenata. Morali smo malo da redukujemo rad, ali nikoga ne vraćamo, radimo više nego što je uobičajeno. Sve ambulante Doma zdravlja regularno rade svoj posao, osim Ambulante r. 5 u Erdogliji, gde se pre podne vrši vakcinacija, dok se regularan rad odvija u popodnevnoj smeni. Oni koji hitno moraju da se obrate lekaru, a pripadaju „petici”, mogu se javiti u Ambulantu br. 4 u Svetozara Markovića.
I Specijalistička služba drugačije je organizovana nego ranije. Postoji poseban ulaz za pregled kovid pacijenata, ali smo zato morali da izmestimo kožno odeljenje koje se sada nalazi u ambulanti u Erdogliji i ORL, koje je smešteno u „četvorci” u centru grada.

Kako i gde je moguće primiti vakcinu?

Formirali smo dva punkta i vakcinišemo građane zajedno sa Medicinom rada koja je treći punkt. Prijavili smo državi ukupno 38 ekipa za vakcinaciju od kojih su šest ekipa u Medicini rada, četiri u ambulanti br. 5 u Erdogliji i 28 ekipa je u hali u Velikom parku. Od srede 27. januara u toj Hali pacijenti će moći da se vakcinišu od 8 sati ujutro do 20 časova uveče, umesto do 15, kako je do sada bilo. Dnevno vakcinišemo oko 1.800 ljudi i planiramo da taj broj povećamo na 2.500 i više ako bude potrebno. Osim toga, svi redovni pregledi se zakazuju kao i ranije, samo ne kod lekara koji rade na vakcinacijama.

Koje vakcine su dostupne Kragujevčanima?
Trenutno imamo kinesku vakcinu. Očekujemo da će za zdravstvene radnike ove nedelje stići američka „fajzer” vakcina, a za rusku vakcinu „sputnjik” još uvek ne znam kada će stići. Plan je da što više građana vakcinišemo u prve tri nedelje zato što posle tog roka sve oni treba da se revakcinišu.
Kakvo je interesovanje građana za vakcinisanje?
Interesovanje građana je veliko, pre svega starijih od 65 godina, dok oko pet odsto zianteresovanih je od 40 do 50 godina. Zakazivanje se vrši preko E uprave Vlade Republike Srbije i to ide veoma efikasno i brzo. Kragujevac je do sada dobio 8.300 kineskih vakcina, dok su američke stigle u ograničenim količinama samo za zdravstvene radnike. Oni koji su se izjasnili za ovu vakcinu ili rusku moraće da sačekaju. Do sada smo vakcinisali oko 8.000 ljudi.
Zašto mislite da treba primiti vakcinu?
Ja sam pre svega lekar i direktor Doma zdravlja i moja dužnost je da upoznam građane kako će biti vakcinisani, kao i tome da postoji efikasan način da se zaštite od korone. Od marta prošle godine do sada,  potvrđeno je oko 16.000 je zaraženih koronom u Kragujevcu, a ukupan broj se kreće preko 20.000 ljudi. Najnovija istraživanja pokazuju da kod svakog osmog pacijenta koji je bio hospitalizovan tokom trajanja bolesti kao trajne posledice ostaju komplikacije na srcu, plućima, bubrezima. Zato smatram da je vakcina najbolja zaštita od zaražavanja.  
Kakve promene je donela epidemija u radu Doma zdravlja?
Ova epidemija donela je trajnu promenu u organizaciji rada zdravstvene službe na primarnom nivou i očekujem da će, konačno, svi shvatiti značaj primarne zaštite. Drugo, već sada je izvesno da ćemo tokom cele godine pacijente sa temperaturom odvajati od drugih pacijenata i treće što smatarm veoma značajnim je to da ćemo i ubuduće moći da prebacujemo medicinsko osoblje iz jedne oblasti u drugu. Dakle, velike promene u organizaciji dešavaće se i na dnevnom nivou. Ovo će biti odlično iskustvo i za narednu sezonu gripa. Veoma sam ponosan na sve zaposlene u Domu zdravlja. Nema nas mnogo, ali smo se dobro organizovali i rasporedili. Niko ne pita za radno vreme, svi su angažovani maksimalo. Što se tiče vakcinacije svi pacijenti su zadovljni organizacijom rada i odnosom zdravstvenih radnika prema njima. Mislim da smo najbolji u Srbiji i da uopšte ne zaostajemo ni za Evropom.   
Koliko je Dom zdravlja kadrovski spreman da odgovori potrebama u ovoj vanrednoj situaciji?
U odnosu na 2014. godinu Dom zdravlja ima manji broj zaposlenih. Pre uvođenja uredbe o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru bilo je 750, a sada oko 680 zaposlenih. Dakle, manje ljudi, a mnogo veći obim posla. Imali smo kadrovskih problema, ali Ministarstvo zdravlja je, prvi pute posle šest godina, u martu prošle godine odobrilo zapošljavanje  šest lekara i sedam tehničara, što nam je mnogo značilo za rad u kovid ambulanti. Pred kraj godine dozvolili su nam da primimo zamenu za one koji su penzionisani prošle godine ili su na dužem bolovanju. Po tom osnovu primljeno je još osam lekara i 12 tehničara, naravno na određeno vreme. Osim toga, naš Dom zdravlja prvi u Kragujevcu se prijavio za program „Moja prva plata”, koji je sprovela Nacionalna služba za zapošljavanje i zaposlili smo 15 lekara, sa najvećim prosekom ocena tokom studija. Oni rade za samo 24.000 dinara, koliko je tim programom predviđeno i mnogo nam znače. Takođe, primili smo i šest sestara, mada nam je trebalo više, ali na NSZ-u nije bilo zainteresovanih da rade za ovu platu.
Da li ima potrebe za dodatnim zapošljavanjem i kakva je situacija sa specijalizacijama?
Sada nam više ne fale kadrovi, ali biće problem ako kasnije stigne kadrovski plan, pa one koje smo primili na određeno moramo da otpustimo. Namera mi je, kada prođe sve ovo, da se obratim Ministarstvu zdravlja i da tražim da nam se odobri 20 specijalizacija, a na mesto onih koji odu na specijalizacije primimo mlade lekare opšte prakse. Dom zdravlja je relativno star kolektiv i u naredne četiri u penziju će otići sedam pedijatara, isto toliko ginekologa, dva lekara sportske medicine i jedan rendgenolog. Inače, za poslednjih pet godina odobrena je samo jedna specijalizacija,  jer da smo ih dali više, ne bismo mogli da primimo lekara opšte prakse na njihovo mesto i da obezbedimo odgovarajuću zdravstvenu zaštitu za naše građane.
Ima li deficitarnih kadrova?
U Kragujevcu ima dosta lekara, mnogo dobre dece, ali problem su rentgen tehničari. Na sreću, primili smo jednog  iz Smederevske Palanke i više na NSZ-u nema ove vrste tehničara. Sve manje je i medicinskih sestara, jer su mnoge otišle za Nemačku.

Šta biste savetovali građanima u vezi sa vakcinama i vakcinisanjem?
Dugo sam razmišljao o tome šta bih im savetovao, ali možda je najbolji odgovor ako kažem da smo se u mojoj porodici svi različito izjasnili. Da sam lično bio siguran da je jedna vakcina dobra, a da druga nije, ja bih to rekao i svojoj supruzi i sinu, ali su oni primili ono što su sami izabrali. Moja preporuka kao lekara je da su sve vakcine delotvorne. Jedino savetujemo one koji su imali anafilaktički šok da ne prime „fajzerovu” nego kinesku vakcinu, starije od 60 godina da ne prime rusku nego druge dve, dok je za one koji su prilično oštećenog zdravlja najbolja kineska vakcina.