Tužilaštvo negira odgovornost

Tužilaštvo negira odgovornost

 U slučaju Nemanje Gavrilovića koliko je važno saznati motiv za bezumni čin paljenja gimnazije, toliko je važno sagledati i postupanje pravosuđa, jer on iza sebe ima dva teška krivična dela koja su se skoro dogodila. Javnost opravdano postavlja pitanje zašto Gavrilović nije ostao u pritvoru kad iza sebe ima jedan pokušaj ubistva i nošenje bombi

 Nemanja Gavrilović optužen za pokušaj ubistva u jednom restoranu 2014. godine kao i za incident iz jula 2017. godine, kada se zabarikadirao s bombama u zgradi u Ulici Svetozara Markovića sa još dva maloletnika, od kojih je jedan bio njegov pastorak.  Najpre su se predali mladići, pa nakon toga i on zbog opsade policije. Zbog pokušaja ubistva proveo je u pritvoru mesec dana. Pušten je da se brani sa slobode, ali je nakon toga nestao. 
 U bekstvu je bio sve do jula 2017, kada se javio policiji, pa potom naoružan bombama zauzeo podrum stambene zgrade u naselju „Bubanj”.U njemu se nalazio sa dvojicom tinejdžera, a svi su se predali posle 32 sata drame. Gavrilović je i tada bio priveden, ali je opet pušten da se brani sa slobode.
 Po rečima Svetlane Simović, portparolke kragujevačkog Višeg suda, predmet pred Višim sudom za ubistvo u pokušaju nije okončan. U fazi je glavnog pretresa. Po tom predmetu je bila raspisana poternica za njim,određen mu je pritvor i on je po tom rešenju u julu 2017. lišen slobode. 
- Radilo se o licu koje se nalazilo u pritvoru kao meri obezbeđenja okrivljenog u krivičnom postupku.U toku novembra 2017. godine njegova odbrana je predložila ukidanje pritvora i sa predlogom odbrane saglasio se viši javni tužilac. Na osnovu toga je doneto rešenje o ukidanju pritvora i određena mu je mera zabrane napuštanja stana uz primenu mere elektronskog nadzora, kaže Svetlana Simović.
 Gavrilović je, međutim, prekršio tu meru, skinuo „nanogicu”, izašao iz stana, podmetnuo požar, kako se sumnjiči i sada mu je ponovo određen pritvor.
I drugi slučaj koji se vodi protiv njega u Višem sudu zbog nošenja bombi i zabarikadiranja u podrumu, nije mnogo odmakao u procesnom smislu. Po rečima portparolke Simović, on je u fazi potvrđivanja optužnice zbog krivičnog dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.  Praktično nijedan sudski postupak protiv Nemanje Gavrilovića još nije dobacio do prvostepene presude.
 Portparolka Višeg tužilaštva Vesna Đorđević kaže da oni nemaju ništa s tim. Sud nije morao da prihvati predlog višeg tužioca da se Gavrilović pusti iz pritvora, a, uostalom, zakon predviđa ne samo pritvor u ustanovi, nego i pritvor u kućnim uslovima, u kojima je on i bio. Uglavnom, kako kaže, nije bio na slobodi. 
 Ona je mišljenja da je to pre pitanje za zakonodavca, nego za njih, i da on o tome treba da razmišlja. Kako saznajemo iz istrage, Gavrilović je odlučio da zapali jednu od najstarijih škola u Srbiji jer je imao nerešene odnose sa direktorkom Slavicom Marković oko zakupa poslovnih prostorija u Gimnaziji. Navodno, podmetnuo je požar nezadovoljan što mu je direktorka otkazala dalju saradnju. Ona jeste raskinula ugovor s njim, ali nije došlo do sudskog spora tim povodom.
- On je, inače, držao radnju brze hrane i ketering, protiv čega je bila direktorka. Uspeo je da dobije privremenu dozvolu, ali je posle nekoliko meseci iselio opremu, ne plativši zakup niti komunalije, moglo se nezvanično čuti u školi.