AKUMULACIJA „GRUŽA“ KAO VODENA PISTA

Gliser, čamci i poneki ski džet

AKUMULACIJA „GRUŽA“ KAO VODENA PISTA

Kraj još jedne letnje radne nedelje, početak vikenda. 
Gde drugde do u prirodu, na vodu, posebno kad je čovek pasionirani (al` sportski) ribolovac.

Dolazak na jezero Gruža, u predvečerje, doživljaj je sam po sebi. Voda „kao staklo“, tišinu prekidaju samo zvuci sa polja. I poneko pljeskanje po vodi – što od ribe koja se izbacuje, što od – ruku na srce - ne baš mnogobrojnih kupača.

A onda haos. Površinom juri ski-džet uz sve propratne efekte: buku, stubove vode koju podiže, viku, što korisnika, što mlađarije na obali... I sočne glasne psovke onih koji ovde traže mir i relaksaciju. 

Kratko traje pojava brze mašine, dugo traje smirivanje vodene površine i očevidaca. I tako još dva-tri puta tokom večeri.

Presedne čoveku i odmor, i pecanje, i svako opuštanje.

Ali, ima i značajnijih posledica ovakvih sve učestalijih pojava na jezeru „Gruža“. Sa ove  akumulacije vodom za piće snabdevaju se Kragujevac, Knić, povremeno Kraljevo, a plovila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem nedvosmisleno predstavljaju opasne zagađivače.

U kragujevačkom JKP „Vodovod i kanalizacija“ – koje snabdeva grad vodom sa ove akumulacije – kažu da nisu ostali nemi na ovakva ponašanja.

- Svakog meseca na adrese nadležnih šaljemo prijave, često dokumentovane i fotografijama, i tražimo da se stane na put konkretnim nezakonitim aktivnostima, počev od ribolovaca, preko nelegalne gradnje i pontona, do plovila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Međutim, kao ni ranije, ni tokom ove godine nadležni ne reaguju, nema odgovora ili, bolje rečeno, nema nama poznatih odgovora na ove naše prijave, kaže Nebojša Jakovljević, direktor „Vodovoda“.  

On ističe da su – od početnog ribolovačkog „osvajanja“ jezera, pa do ovogodišnje eskalacije motornih čamaca – sve to direktne posledice višegodišnjeg nečinjenja nadležnih. 

- Obraćamo se svima. Opštini Knić, na čijoj je teritoriji akumulacija „Gruža“, Šumadijskom upravnom okrugu i nadležnim ministarstvima (za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu i za poljoprivredu, prim. aut.). Ni jedna od tih prijava nije obrađena niti je pokrenuta bilo kakva aktivnost koja bi dala rezultat na suzbijanju takvih pojava. To za ljude sklone nelegalnom ponašanju na jezeru predstavlja ohrabrenje da nastave, pa iz godine u godinu samo se umnožavaju izvori potencijalne opasnosti za ovu akumulaciju, navodi Jakovljević.

„Vodovod“ ne može ništa drugo i ništa više da uradi osim da nadležnima prijavi ovakva ponašanja. Izostanak reagovanja državnih organa, ma koliko se obrazlagalo nepostojanjem jasno definisanih nadležnosti za sankcionisanje ovakvih ponašanja, za ovu kragujevačku firmu predstavlja i dodatno poslovno opterećenje. Naime, umnožavanje zagađivača zahteva i povećanje količina hemikalija koje se upotrebljavaju u proizvodnji zdrave pijaće vode. To onda logično povećava i cenu koštanja same vode i negativno utiče na finansijsko poslovanje samog preduzeća.

- Bez rešenja celog kompleksa pitanja vezanih za zaštitu akumulacije „Gruža“ od zagađenja i zagađivača, Kragujevac dolazi u realnu opasnost da jednog dana bude potpuno ugrožen sistem vodosnabdevanja grada, a za grad ove veličine to predstavlja egzistencijalno pitanje. Dok se to ne shvati kao stvar oko koje nema niti može da bude diskusije, neće se rešiti problem svih nelegalnih ponašanja na jezeru, eksplicitan je direktor Jakovljević.

Pokušali smo da razjašnjenje o (ne)legalnosti plovila na jezeru „Gruža“ dobijemo od Lučke kapetanije Smederevo, koja je neposredno teritorijalno nadležna i za plovila na vodenim površinama u Kragujevcu i Kniću. Rečeno nam je da pričekamo desetak dana, dok se šef Lučke kapetanije ne vrati sa godišnjeg odmora. Sagovornik navodi da postoje pritužbe privatnih lica iz Kragujevca i Knića na povećan broj plovila sa motorima na jezeru, ali više od toga nije bio ovlašćen da nam saopšti.

Tagovi