Odlazak „desne ruke” gradonačelnika

Odlazak „desne ruke” gradonačelnika

 Mitrović je bio najbliži saradnik gradonačelnika Radomira Nikolića sa kojim je zajedno kreirao najvažnije odluke, pa je njegova ostavka loša poruka za prvog čoveka grada jer se dovodi u pitanje da li se zacrtani ciljevi koje su zajedno postavili mogu ostvariti

 Odavno odlazak sa funkcije nekog istaknutog gradskog funkcionera nije prošao sa manje odjeka u lokalnoj javnosti kao što je slučaj sa ostavkom Igora Mitrovića, člana Gradskog veća za finansije i imovinu. NJegova ostavka najavljena je još krajem januara u pojedinim medijima, a ozvaničena je 23. februara na sednici Skupštine grada, kada je usvojena bez diskusije.
 Kako je sve prošlo u velikoj tišini, što je u potpunoj suprotnosti sa značajem funkcije koju je Mitrović obavljao i statusom „drugog čoveka grada i desne ruke Radomira Nikolića” koji je imao? Po nekim tumačenjima za to su zaslužna pravila skupštinskog rada, jer se u ovakvim slučajevima ostavka, jednostavno, usvaja bez diskusije.
Zbog toga ni odbornici opozicije nisu bili u prilici da prokomentarišu odlazak najvažnijeg većnika i razdvajanje rukovodećeg „dvojca” na kormilu grada, odnosno da postave pitanje zašto je došlo do razlaza. Zvanično, Mitrović je podneo ostavku iz ličnih razloga, a nezvanično se može čuti da se na to odlučio zbog ponude da preuzme rukovodeće mesto u jednoj velikoj privatnoj firmi u gradu, pri čemu se, takođe nezvanično, pominju „Milanović inženjering” i „Forma ideale”.
 Prilike da se o ovom činu diskutuje biće na sednici Skupštine kada bude imenovan novi član Gradskog veća umesto Mitrovića. Iako je postavljenje novog člana „gradske vlade” bilo najavljivano za istu sednicu kada je usvojena i ostavka ovog većnika, do toga ipak nije došlo, što pokazuje da se u Srpskoj naprednoj stranci još uvek traži adekvatna zamena. Do izbora novog člana Mitrović će i dalje obavljati dosadašnju funkciju u tehničkom mandatu.

 

Kreator zaduživanja

 Na mestu gradskog većnika za finansije i imovinu Mitrović je bio od novembra 2014. godine, kada su naprednjaci došli na vlast u gradu „prekomponovanjem” odborničke većine, a istu funkciju zadržao je i 2016. godine kada je ova stranka osvojila većinu na lokalnim izborima.
 Po prirodi posla njemu kao zaduženom za finansije zapala je najteža dužnost da konsoliduje gradske finansije jer je grad zapao u velike dugove, što je i bila najteža optužba na račun prethodne vlasti i parola sa kojom su išli na njeno obaranje, a potom i na izbore. 
 Mitrović je gradsku kasu, kao glavni kreator budžeta za protekle tri godine, konsolidovao i stabilizovao kroz uzimanje novih velikih kredita, čime je zaduženost grada kod banaka dostigla najveći nivo do sada, uz obilnu vanrednu finansijsku pomoć države van onoga što gradu sleduje po zakonu. 
Istovremeno, i pored tolikog zaduživanja u gradu je upadljiv izostanak bilo kakvih novih investicija i novog zapošljavanja. Na opštužbe opozicije zašto se grad toliko zadužuje uvek je bio spreman odgovor – to je zbog ogromnih dugova koji su nasleđeni.
Dalibor Jekić, predsednik Upravnog odbora Pokreta „Za naš grad”, kaže da je za ovaj pokret ostavka Mitrovića veliko iznenađenje imajući u vidu da je on bio najbiliži saradnik Radimira Nikolića sa kojim je zajedno kreirao politiku vođenja grada, pošto ostali članovi Gradskog veća nemaju nekog većeg uticaja. 
-    Mislimo da je to loša poruka i za samog gradonačelnika, jer kad vas napusti najbliži saradnik postoji sumnja da se zacrtani ciljevi koje su sami odredili mogu realizovati u narednom periodu, kaže Jekić.
 Predsednik PZNG podseća da treba imati u vidu kreditno zaduženje grada koje je dostiglo 4,3 milijarde dinara i da otplata u nejvećem delu kreće od 1. jaunara naredne godine. Očigledno je, smatra on, da Mitrović vidi da će se grad tada naći u teškoj situaciji. 
 Sa druge strane, Jekić kaže da je PZNG više puta upozoravao, pa i prilikom uzimanja kredita, da treba raditi na povećanju prihoda lokalne samouprave, što se u najvećoj meri odnosi na otvaranje novih radnih mesta, odnosno na realizaciju novih investicija. 
Da je to urađeno u prethodnom periodu grad bi bio spreman za ono što ga čeka početkom naredne godine i amortizovao bi jako visoke rate koje ga čekaju, smatra Jekić. Ono što može da pohvali kod Mitrovića predsednik PZNG vidi u tome da je vodio računa o rashodnoj strani budžeta, ali zamerka je da nije napravio popis imovine grada.
Zamerka je i u vođenju poreske politike, jer je porez građanima povećan zato što nisu oporezovani svi, umesto da je rešenje traženo u povećanju obuhvata građana porezom, mišljenja je Jekić. 

 

Krediti bez investiranja

 Više od tri godine, koliko je Igor Mitrović vodio gradske finansije, za Bojana Stojadinovića, šefa odborničke grupe „Šumadijska regija – PSG”, ostaće period obeležen najvećim zaduživanjem u istoriji Kragujevca. No, kako kaže, to zaduživanje nije dalo rezultate jer su izostale investicije. 
-    Od kada je sadašnja garnitura na vlasti, od kraja 2014. godine, uzeto je preko 10 kredita, a svake godine je dobijana vanredna pomoć od države od 250 do 450 miliona dinara godišnje. To nije donelo smanjenje ukupnih dugova grada jer je on i dalje, po poslednjim izveštajima iz trezora, zadužen približno iznosu jednogodišnjeg budžeta, kao što je bilo pre promene vlasti, kaže Stojadinović.
 Zato su, po njemu, ostala neispunjena obećanja da će nova vlast konsolidovati gradski budžet. O konsolidaciji gradske kase ne može biti govora, kaže Stojadinović, jer se i dalje zadužujemo, a nema novih investicija, osim izgradnje legata Koke Jankovića. 
 Bilo kako bilo, imenovanje novog člana Gradskog veća za finansije je izostalo i jasno je da vladajuća koalicija sa SNS-om na čelu još traži adekvatno rešenje, a koliko to može da potraje možemo samo da nagađamo. Za Bojana Stojadinovića to što još nema novog čoveka na upražnjenom mestu u Gradskom veću govori da je bio u pravu Milan Urošević, šef odborničke grupe SPO, kada je na poslednjoj sednici Skupštine grada rekao da gradonačelnik deluje veoma usamljeno. 
-    To odugovlačenje sa novim kadrovskim rešenjem govori da prvi čovek grada nema kvalitetne kadrove koji bi mogli da zauzmu ovo mesto, ili ih možda ima, ali oni ne žele da prihvate to mesto i odgovornost, znajući da će od sledeće godine rata kredita biti veća od mesečnih iznosa transfernih sredstava iz Republike, zaključuje Stojadinović. 
 Dalibora Jekića ne čudi što se čeka novo kadrovsko rešenje jer, kako kaže, zna se da Radomir Nikolić u svom Gradskom odboru stranke ima veliki „požar” zato što su sva prethodna kadrovska postavljenja bila iz kruga – prijatelji, braća, kumovi. Da li će gradonačelnik uspeti da ugasi to nezadovoljstvo u stranci, ili će opet postavljenje na upražnjeno mesto većnika biti iz istog kruga, videćemo, ali u PZNG smatraju da će novi član Gradskog veća biti iz ove druge grupacije. 


MALO POZNATO O MITROVIĆU

Glavni kadrovik

 Igor Mitrović se tokom obavljanja svoje funkcije, sem zvaničnih nastupa na sednicama  Skupštine grada, nije mnogo pojavljivao u javnosti, deleći tako opredeljenje svog šefa, gradonačelnika Nikolića, da medije treba zaobilaziti u širokom luku. Zna se da je, kao još nekolicina gradskih većnika u važnim resorima, posao u Gradskom veću obavljao sa 30 posto radnog vremena, dok mu je glavno zaposlenje bilo na rukovodećem mestu u Regionalnoj direkciji „Telekoma” u Kragujevcu. 
 U skupštinskim nastupima delovao je odmereno i trudio se da se što više drži struke, izbegavajući da učestvuje u razmeni oštrih reči, pa i uvreda, sa opozicijom, prepuštajući to drugima. Ono što je manje poznato to je da je Mitrović, po rečima Dalibora Jekića, kao prvi saradnik Radomira Nikolića bio i glavni kadrovik u gradu i da su sva postavljenja na važnije funkcije bila po njegovom predlogu.