Sindikalci nezadovoljni učinkom

Sindikalci nezadovoljni učinkom

 Smanjeno tržište, gubitak velikog američkog tržišta, ukidanje linije sportskog i karabinskog naoružanja, sve manje mogućnosti za plasman oružja, realizacija plana jedva iznad 50 odsto, prekomerno zapošljavanje sve su to ozbiljni razlozi za brigu oko 2.600 trenutno zaposlenih u fabrici „Zastava oružje”, tvrdi Dragan Ilić, prvi čovek Sindikata kragujevačkih „oružara“

 

 Na prigodnom skupu povodom završetka kalendarske godine, Samostalni sindikat „Zastave oružja” nije mogao da pohvali poslovne rezulatate preduzeća, jer su oni jedva premašili polovinu zacrtanog plana. NJihov predsednik Dragan Ilić zabrinut je zbog toga, kao i zbog novog Zakon o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opremie koji je, kako kaže, „na mala vrata“ ušao u skupštinsku proceduru a čije odredbe sindikatu ne idu u prilog. Sve to vidi kao pogodno tlo za devastiranje firme i privatizaciju za male pare, čemu se protive.  
- Mi nemamo uvid u pokazatelje koje rukovodstvo prezentuje bilo u fabrici, bilo javnosti. Mi imamo pokazatelje za pretdhodne godine i za 11 meseci ove godine u delu realizacije koja  je ostvarena samo sa 53,9 procenata. To je, kad se zna plan koji je usvojen, neshvatljivo nisko, bez obzira koji razlozi mogu biti za tako nisko ostvarenje, kaže Dragan Ilić, predsednik Samostalnog sindikata „Zastave oružja”, dodajući da ta to ugrožava ne samo finansijske tokove preduzeća, nego i dobavljače.

Nadzorni odbor hitno o stanju u fabrici

 Ovakva sindikalna sagledavanja razlog su da postave pitanje odgovornosti.
- Vidimo da prodaja ne ide dobrim tempom i da se suočavamo sa ozbiljnim teškoćama. Zato je i skupština našeg sindikata tražila od Ministarstva odbrane i od Nadzornog odbora da se održi hitna sednica Nadzornog odbora na kojoj će prisustvovati predstavnici sindikata, gde bi se razgovaralo o tome u kakvom se stanju fabrika nalazi s obzirom na ta nova saznanja o ostvarenim rezultatima i koja će sigurno u narednom periodu da se još gorem obimu odrazi na fabriku, smatra predsednik samostalnog sindikata
 Po Iliću, to je samo jedan od pokazatelja, jer oni ne raspolažu drugim o ostvarenju  proizvodnje sve dok ne bude održana redovna sednica Skupštine, ali veruju da će do nje doći što pre, jer ovakvo stanje, kako naglašava, nije održivo i nije moguće da fabrika funkcioniše u takvim uslovima.
 On je ovom prilikom podsetio da je pre dve godine ugašena proizvodnja lovačkog i sportskog programa, pištoljski i karabinski program se svodio na nekoliko stotina jedinica. Fabrika je nekada od toga živela i bila prepoznatljiva na svetskom tržištu. 
- Naši karabini su bili traženi i na domaćem, i na svetskom tržištu ali, na žalost, već dve godine nije bilo moguće doći do naših karabina jer se ne proizvode. Karabini su počeli da se proizvode 1923. godine, ovo je presedan da rukovodstvo fabrike donese jednu takvu odluku. Da podsetim da smo na američko tržište puno izvozili. Prema našim saznanjima, na američko tržište izvezli smo izvezli oko 50-60 miliona dolara lovačkog i sportskog oružja. Ali došlo je do prekida te saranje, tako da fabrika nema više mogućnpsti plasmana na to najveće i najzahtevnije svetsko tržište.
    
Fabrika nije za (ras)prodaju

 Na novinarsko pitanje šta očekuje u 2018. godini, predsednik Samostalnog sindikata Draga Ilić nagoveštava veliki rasplet.
- Očekujemo mnogo toga da se desi u delu promene poslovodne politike, u delu upravljačke politike i na kraju i u delu promene politike države prema našoj fabrici, a mi ćemo, naravno, tražiti odgovornost za sve one koji su neodgovornim ponašanjem doveli fabriku u ovakav položaj, kaže Dragan Ilić, i dodaje da u sindikatu sumnjaju da je cilj da se fabrika devastira kako bi se što lakše i što jeftinije prodala, odnosno da bi se sutra reklo da je fabrika prezadužena i da jednostavno u nju treba da dođe investitor koji će je podići i vratiti u neko stanje normale.
 Uoči novogodišnjih praznika, sa zajedničke sednice sindikata fabrika odbrambene industrije Srbije javnosti je upućeno saopštenje u kojem se najavljuje jednočasovni štrajk upozorenja posle Božićnjih praznika.
- Ovakvu odluku doneli smo zbog načina na koji je pripremljen Zakon o naoružanju i vojnoj opremi. Tim novim odredbama, koje su bile tajne u odnosu za nas i zbog brzine ulaska Nacrta tog zakona u Vladu i skupštinsku proceduru, organizovaćemo jednosatnu  obustavu rada, kao meru upozorenja na ozbiljnost i da se 12.000 radnika namenske industrije neće miriti sa načinom na koji se sprema prodaja kapitala državnih preduzeća, načinom rešavanja pitanja društvenog kapitala i svega onog što je bitno za fabrike i njihovo funkcionisanje i zaposlene u njima, kaže Dragan Ilić.
On takođe dodaje da je želja Sindikata da fabrike sačuvaju za buduće generacije. 
- Nećemo da budemo kao naši „Kamioni” preko puta, kao što je situacija u „Fijatu” gde se već gase čitave smene, gde se smanjuje proizvodnja. Mi hoćemo odgovorno rukovodstvo, koje će fabriku unapređivati, koje će i raditi na podizanju proizvodnje i koje će funkcionisati na opštu dobrobit fabrike i radnika, kaže Ilić.
Inače, fabrika broji oko 2.600 zaposlenih, od toga 2.060 stalno zaposlenih dok oko 500  njih radi po ugovoru. Prema navodima predsednika Sindikata, prosečna neto plata u „Zastavi oružju“ iznosi 49.000 dinara.