Pridružili se i šefovi

Pridružili se i šefovi

U kragujevačkoj fabrici „Fijat Plastik” od utorka je na snazi štrajk upozorenja, a kako saznajemo, u međuvremenu su se u Sindikat „Manjeti Mareli” učlanili i mnogi šefovi u preduzeću, odnosno tim-lideri i supervizori, kako bi podržali svoje kolege.

Kako navode u Samostalnom sindikatu ”Manjeti Mareli”, inače jedinom reprezentativnom sindikatu, do štrajka je došlo pošto je kompanija „Fijat Plastik” tokom odmora izmenila pravilnik o radu, ne obaveštavajući o tome reprezentativni sindikat. Zato štrajkači zahtevaju da se zarade vrate na nivo pre izmene pravilnika o radu, kao i da se prekine uslovljavanje nezakonitim kolektivnim ugovorom, u koji Sindikat nije imao uvid, ali ima saznanje da sadrži stavku o odricanju prava na štrajk.
„Komapnija Fijat Plastik na čelu sa Nikolom Jerotijevićem, menadžerom za ljudske resurse, ostvarila je svoje pretnje, pa je nakon nezakonitih pregovora o novom Kolektivnom ugovoru, koji su protekli u atmosferi pretnji i ucena, tokom odmora jednostrano izmenila pravilnik o radu, a da o tome nije obavestila  reprezentativni sindikat“, navodi se u saopštenju ove sindikalne organizacije.
Sindikat podseća da je kompanija „Fijat” Plastik” u vlasništvu FCA Srbija i korisnik svih državnih subvencija i olakšica, kako pre tako i tokom epidemiološke krize, već pokušala da ucenama natera predstavnike sindikata da potpišu Kolektivni ugovor, koji sadrži nezakonite i neustavne odredbe (kao što je na primer odricanje od štrajka), mimo svake zakonske procedure, što je Sindikat odbio.
Oni tvrde da kompanija pokušava da iskoristi trenutnu epidemiološku situaciju kako bi opravdala smanjenje zarada radnika navodnim gubicima usled smanjene proizvodnje. Inače, nije tajna da FCA Srbija već godinama dozira proizvodnju u Srbiji, bez uvođenja obećanog novog modela, u višegodišnjem subvencionaškom igrokazu sa Vladom Republike Srbije. Da li sve da mora sada da se slomi preko leđa radnika, pitaju se u ovom Sindikatu.
„Radnici žele da rade i rade, često u teškim uslovima, po vrelini i hladnoći, ponekad većim od zakonom propisanih, pa i tokom teške epidemiološke situacije, kao što je to sada slučaj. Za većinu radnika smanjenje zarada je težak udarac na kućni budžet, a odricanje od štrajka je vređanje ljudskog dostojanstva, pa nemaju nameru da prihvate ništa od navedenog.
Umesto toga, radnici pozivaju FCA Srbija da konačno obezbedi proizvodnju novog modela, a ne da se bavi bahatim kršenjem zakona, kao što je bio slučaj tokom štrajka „Fijatovih” radnika, kada je statut krupnog  stranog ivestitora stavljen iznad Ustava Republike Srbije.
U ovom Sindikatu naglašavaju da će štrajk trajati sve do ispunjenja zahteva sindikata, a ne isključuje se i radikalizacija, odnosno generalni štrajk.