Ne beži se od masnih kolača

Ne beži se od masnih kolača

Novinarstvo kao profesija u Kragujevcu, kao i u celoj Srbiji, nalazi se u veoma teškoj situaciji. U još težoj, čini se, nalaze se novinari, ali i svi oni koji rade iza kamere, u tehnici, montaži, režiji. I vrapci na grani već znaju da u sve tri medijske kuće u gradu ne cvetaju ruže, pa tako negde plate kasne mesecima, negde i mnogo više od toga, dok na Radio televiziji Kragujevac radnicima nisu uplaćivani doprinosi, pa su ostali i bez zdravstvenih knjižica.

Sve to uslovilo je da sve veći broj ljudi napušta novinarstvo i pokušava da pronađe drugi angažman. Iako vole ovaj posao, kažu, od nečaga mora da se živa, a nekima baš dobro ide, mnogo bolje nego kada su svakog dana jurili za informacijama kako bi obaveštavali građane Kragujevca.

Kud koji, mili moji

Da krenemo od naše kuće. U proteklih godinu dana napustilo nas je dvoje dugogodišnjih novinara, onih koji su radili još u „Svetlosti“, Zoran Mišić i Marija Obrenović. Dok se kolega Mišić izgleda nije „opametio“, pa je pronašao posao u crkvenom radiju „Zlatousti“, bivša koleginica Marija Obrenović je odustala od novinarskog posla, bar u onom izvornom obliku.

Ona je trenutno saradnik Asocijacije lokalnih nezavisnih medija „Local press“ i bavi se praćenjem projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja, a od skoro je i vlasnik privatne firme. Naime, njen biznis plan izabran je na konkursu NSZ-a, pa je dobila subvenciju za samozapošljavanje i baviće se audio i video produkcijom. 

Iako je to veliki gubitak za kragujevačko novinarstvo, budući da je tokom svoje karijere naša sagovornica dobila i nekoliko nagrada, ukljućujući i godišnju nagradu UNICEF-a za izveštavanje o dečijim pravima, objašnjava da je morala da preseče. Kako ističe, bez plate se više nije moglo, pa će zato sad biti svoj gazda.

Za razliku od „Kragujevačkih“, Radio televiziju Kragujevac je još pre godinu dana napustilo 26 zaposlenih, među kojima 16 novinara, koji su uz otpremninu otišli iz ove medijske kuće. Neki su se snašli bolje, neki lošije, ali su svi složni u jednom, da su pronašli mir izvan novinarstva. Pritom, ističu, ne misle na mir od stalne trke i potrage za informacijama, već mir od političkih previranja i partijskih kadrova.

I među njima ima onih koji su nastavili da se bave novinarstvom, samo na drugoj gradskoj televiziji, dok su neki odlučili da svoj život promene iz korena. Tako je Gorica Stamenić, dugogodišnja novinarka, ne samo RTK, već i Radio televizije Srbije, sebe pronašla u poljoprivredi. Kada je još pre godinu dana odlazeći sa televizije govorila da će da sadi jagode, mnogi su smatrali da je reč o duhovitoj opaski. 

Međutim, godinu dana kasnije Gorica je sa drugaricom, koja je registrovala poljoprivredno gazdinstvo, obrala i predala tonu i 200 kilograma jagoda. Plastenici se nalaze u selu Žuč, blizu Kuršumlije, a od početnih pet ari već su stigle na trideset. Međutim, pošto su jagode sezonski posao, ova nekadašnja novinarka već se sprema za sledeći – pokretni ugostiteljski objekat.

- U Nacionalnoj službi za zapošljavanje prepoznali su moju ideju kao ostvarivu i jedinstvenu, pa sam dobila sredstva za samozapošljavanje. Reč je o uličnoj prodaji hrane koja postoji svuda u svetu, osim kod nas. Trenutno sređujem crveni kombi u kome ću da proizvodim i prodajem brzu hranu. Ne radi se o klasičnoj brzoj hrani koju prodaju širom grada, već o internacionalnoj, ali za sada ne bih otkrivala o čemu se radi. Planiram da putujem širom Srbije i plasiram svoje proizvode, još uvek je zagonetna Stamenić.

Za razliku od nje, nekadašnja montažerka na Radio televiziji Kragujevac Suzana Ubavkić Mihajlović počela je pre nekoliko godina da se bavi aranžiranjem voća za proslave, o čemu je već bilo reči u ovim novinama. Hobi je vremenom prerastao u posao, pa mnoga kragujevačka slavlja nisu mogla da proteknu bez „voćne magije“, kako su njene proizvode nazivali zadovoljni gosti. Međutim, kako navodi, firmu je registrovala njena prijateljica sa kojom je zajedno radila, a ona čeka septembar da bi započela posao u oblasti turizma.

Ne vidim bankrot za sve

Osim njih ostale kolege bile su manje raspoložene za razgovor, pa smo do podataka došli nezvaničnim putem od njihovih prijatelja i poznanika. Tako smo saznali da je bivši novinar Miloš Santrač osnovao taksi udruženje, dok je nekadašnji šef tehnike Nikola Andonov osnovao firmu „Potrčko“. Reč je o profesionalnoj kurirskoj službi koja se bavi uslugom hitnih dostava. Ideja je da Kragujevčani koji nemaju vremena ili nisu u mogućnosti da sami plate račune, kupe lekove i namernice pozovu ovu službu koja će umesto njih završiti te poslove.

Treba istaći da ima i onih koji po okončanju rada u ovoj medijskoj kući nisu tražili novi posao, pa je tako nekadašnja radnica u marketingu Dragana Miletić ponosno istakla da je trenutno domaćica. Slična je situacija i sa Aleksandrom Petrović, bivšom urednicom jutarnjeg programa koja je firmu napustila pre nekoliko meseci.

Ovu televiziju su posle privatizacije napustile i sve tri nekadašnje prezenterke Marina Jovanović, Tamara Matić i Marica Milovanović. Čini se da ni one nisu donele pogrešne odluke jer je Matićeva završila srpski jezik i književnost i trenutno radi kao lektor u Beogradu. Ipak, izgleda da je Marina Jovanović najbolje iskoristila svoje porodiljsko odsustvo, na kome je učila programe neophodne da bi se zaposlila u firmi koja se bavi informacionim tehnologijama. Tako je od skoro zaposlena kao programer korisničkog interfejsa u firmi „Emisia Consulting“.

Poslednji u nizu ovu televiziju je napustio kamerman Darko Čojić koji je na odmoru, pa će o nastavku karijere razmišljati kada se vrati u Kragujevac.

Iako je sigurno da je medijska scena u gradu postala mnogo manja nego ranije, raduje što su bivše kolege uspele da pronađu način da život nastave u drugim profesijama. Možda je to poziv za buđenje i ostalih da se zapitaju da li će se i još koliko baviti ovim poslom.