Ocenjivali po ličnim kriterijumima

Ocenjivali po ličnim kriterijumima

Komisiji koja je sastavila spisak prekobrojnih sindikalne organizacije u pet preduzeća uputile prigovore zbog niza nepravilnosti, najviše zato jer su neposredni rukovodioci bili zaobiđeni u ocenjivanju i jer su njihovu ulogu  preuzeli direktori koji su imali  najmanji uvid u rad kandidata

U pet javno komunalnih preduzeća koja će od Nove godine spajanjem postati deo jedinstvene firme JKP „Šumadija”, u „Čistoći”, „Zelenilu”, „Gradskim tržnicama”, „Gradskim grobljima” i „Parking servisu”, 19. decembra objavljena je rang lista radnika koji su odabrani da nastave rad u novom preduzeću. Oni koji nisu na spisku predviđeni su za otkaz uz mogućnost da se izjasne za dobrovoljni odlazak uz stimulativnu otpremninu od 36.000 dinara po godini staža.
Na osnovu spiskova vidi se da u ovim poreduzećima kada budu objedinjena po novoj sistematizaciji treba da bude 484 radnika i da višak predstavlja 120 zaposlenih. Oni pojedinačno, ali i sindikalne organizacije preduzeća u kojima rade, nakon 19. decembra imali su pravo da u roku od dva dana upute prigovor komisiji koju je u JKP „Šumadija” firmirao direktor.
Prema rečima Branka Petrašinovića, predsednika Sindikata komunalnih delatnosti Kragujevca, reprezentativni sindikati u ovim preduzećima uložili su niz primedbi: ukazali su da nisu bili uključeni u sam postupak statusnih promena preduzeća, niti prilikom restrukturiranja, što je obaveza sadržana u članu 97. Posebnog kolektivnog ugovora.  
Sledeća nepravilnost je da su bodovanja kandidata uglavnom vršili direktori preduzeća, poštujući date kriterijume, ali su kriterijumi predviđeni pravilnikom menjani „kratkim uputstvima”i na taj način direktno uticali na broj bodova. U tom kratkom uputstvu su prejudicirani brojevi kandidata koji mogu biti ocenjeni najvišim, odnosno najnižim ocenama.
Najviše prigovora je podneto da su neposredni rukovodioci bili zaobiđeni u ocenjivanju i što su njihovu ulogu preuzeli direktori koji su najmanje imali uvid u rad zaposlenih i kvalitet rada, navode sindikati.
Kao socijalni partner sindikat je ukazivao i na socijalni status zaposlenih, pa tako u obzir nije uzimano da su dvoje supružnika u istom preduzeću na spisku za višak (u „Parking servisu”), da je zabeležen slučaj da porodilje na porodiljskom odsustvu nisu rangirane za ostanak na poslu, kao i roditelj deteta sa posebnim potrebama.
Komisija za rangiranje koju je formirao direktor JKP „Šumadija” imala je rok da do 24. decembra odgovori na ove prigovore, ali je objavila da se rok za obradu liste kandidata zbog obimnosti dokumentacije odlaže. Novi rok nije saopšten, ali se pretpostavlja da će biti do Nove godine, kada će se rešiti prigovori i objaviti konačna lista ko ostaje, a ko je višak.
-    Svi zaposleni koji se nisu pojavili na spisku da ostaju na poslu, dakle oni kojima preti otkaz, a nisu se prijavili za odlazak uz stimulativnu otpremninu, biće po zakonu preuzeti u novo zajedničko preduzeće, a onda će tamo, nakon novog konačnog spiska komisije za rangiranje, oni koji su prekobrojni biti proglašeni za tehnološki višak. NJima po pravilu sledi manja otpremnina od stimulativne, ali će morati da se pravi program otpuštanja viška, ako ih bude 10 posto od ukupnog broja zaposlenih. U tom slučaju uključuje se sindikat koji će štititi prava radnika i boriti se za što bolje uslove, kaže Petrašinović.
Kao zaključak posle rangiranja radnika Petrašinović ističe da je utisak da je ocenjivanje zaposlenih bilo više plod subjektivne ocene pojedinca, bez obzira da li je ocenjivao direktor ili neposredni rukovodilac, iako je po pravilu to trebalo da bude rukovodilac. Inače, on smatra da komisija za rangiranje koju je formirao direktor JKP „Šumadija” Dimitrijević, a čiji je predsednik angažovan iz grada van Kragujevca, mora da završi posao do Nove godine. Tada će se konačno znati da li je spisak pretrpeo izmene i ko ostaje, a ko odlazi.