Tehnološki višak „pao” na sudu

Tehnološki višak „pao” na sudu

Од шесторо запослених у ЈКП „Градска гробља” који су тужили фирму јер су проглашени вишком, двоје је већ судском одлуком враћено на посао, а остали очекују исте пресуде,  пошто се позивају на исти аргумент, а то је незаконито спроведен поступак

Радољуб Вуковић, радник, и Оливера Вулетић Драгутиновић, дипломирани економиста, обоје зпослени у ЈКП „Градска гробља” до децембра 2017. године, када су проглашени технолошким вишком и добили отказ, враћени су на посао пресудом Апелационог суда, којом је потврђена првостепена пресуда.
Како њихово предузеће више не постоји као самостално, јер је уједињено у велико ЈКП „Шумадија” са још четири фирме, они нису ни враћени тамо одакле су отпуштени, већ је Вуковић враћен на послове нискоградње при радној јединици „Чистоћа”, а Оливера Вулетић Драгутиновић на послове у својој струци, такође при „Чистоћи”, али у склопу „Шумадије”.
Још четворо њихових колега који су тада такође отпуштени као технолошки вишак очекују да их Апелациони суд врати на посао након жалбе на пресуду првостепеног суда, коју је уложило предузеће, а којом се решење о отказу поништава као незаконито. У децембру 2017. године тадашњи директор предузећа Никола Спасић донео је решење о технолошком вишку које је добило 16 њих, иако је тада отказе добило 25 радника, али су се преостали одлучили за стимулативни социјални програм, па се не рачунају у ову другу групу.
Но, неспорно је да је тада шесторо запослених одлучило да фирму тужи суду јер су у рукама имали јаке правне аргументе да је све обављено незаконито. На суду је то и потврђено.

Нису понудили слободно место

Радољуб Вуковић је радио у техничкој служби „Градских гробаља”, чувеној по томе што је пословодство одлучило да се реши целе те службе и послове повери некој фирми са стране, иако је она доносила приход. Ова служба радила је гробнице, опсеге на гробним местима, тротоаре, бетонирала где треба, али су по потреби копали и гробна места и сахрањивали ако је било потребе.
-    У тој служби је било 13 запослених, девет радника и четворо службеника. Двоје је остављено да раде, а нас 11 је проглашено вишком. Тада је четворо узело стимулативне отпремнине, а остало је нас седам који то нисмо хтели и ми смо били технолошки вишак. Тада сам ја предао тужбу суду, каже Вуковић.
Већ након три месеца Основни суд је пресудио да је Вуковић незаконито добио отказ јер када је проглашен технолошким вишком фирма је била дужна да му понуди неко слободно место у предузећу, ако такво постоји. Таквих места је било и на њима су радили људи ангажовани по уговору о привременим и повереним пословима, али их фирма није понудила овим радницима.
После жалбе предузећа на овакву пресуду Апелациони суд је после 11 месеци потврдио оно што је донео Основни суд. Тако је Вуковић од половине априла правоснажно враћен на посао, али не на „Гробља”, где је радио, већ у здружену фирму ЈКП „Шумадија” (где су сада и „Гробља”, „Зеленило” , „Тржнице” , „Чистоћа” и „Паркинг сервис”).
Он је распоређен да ради на пословима асвалтирања при погону нискоградње у Радној јединици „Чистоћа”. Вуковић каже да је већ преко адвоката подено захтев да му се исплати обештећење што годину и по није радио, као и да му се уплати стаж. Отпремнину коју је добио, а то су три месечне плате, хоће да врати, али тек када му исплате обештећење за незаконити отказ. Тамо на „Гробљима”, где је радио, сада опсеге прави нека фирма са стране која је ангажована, иако је погон који је угашен доносио приход од 97 милиона динара годишње, како наводи Вуковић.

Није било Програма

Оливера Вулетић Драгутиновић каже да је предузеће прекршило закон јер при проглашењу технолошког вишка и давања отказа групи запослених не само да није понудило слободна радна места у фирми, којих је било, већ није поштована ни обавеза да се изради Програм о проглашењу технолошког вишка, јер је за вишак проглашено 16 од око 90 запослених, а то је више од 10 посто.
У том Програму може да учествује и синдикат, али не мора, а треба да се изради програм преквалификације и доквалификације и понуда радних места ако их има упражњених. Ништа од тога није урађено, а Оливера каже да је бивши директор Спасић изабрао запослене који су вишак на основу субјективне процене.
-    Видели смо још у августу 2017. године шта се спрема када је фирма објавила јавну набавку за рачуноводствене послове, да би ангажовала фирму са стране да то ради уместо нас. Од шесторо запослених у рачуноводству троје је проглашено вишком, а троје остало да ради. Приватна агенција која је ангажована ради само ПДВ и завршни рачун, а наши радници остало, што је ван памети. Иначе, агенција „Колосеум” којој су поверени ови послови била је једина која се појавила на конкурсу, јер су услови били такви да их само она испуњава, каже Оливера.
Један од преостало четворо запослених који чека да се његова тужба потврди на Апелационом суду и буде и он враћен на посао не сумња у позитиван исход, јер су се сви позвали на исте аргументе. Додаје да је он завршио државни факултет у Крагујевцу и проглашен је вишком, док су остављени да раде они који су дипломирали на приватним факултетима попут „Мега тренда”, али и хемичари и еколози, иако њихова струка нема везе са делатношћу гробља.
Наш саговорник је уверен да је свих 16 запослених који су проглашени технолошким вишком хтело да тужи предузеће због непоштовања законске процедуре, али је већина одустала јер имају мала примања и нису смели да се упусте у ризик, пошто би у случају губљења спора терет трошкова пао на њих.
 

ПО ВЛАДИНОМ ПРОГРАМУ

Цифре кројила градска власт

Отпуштање вишка радника у ЈКП „Градска гробља” крајем претпрошле године одиграло се у склопу државног програма отпуштања вишка радника у јавном сектору. Граду Крагујевцу је од стране Владе Србије током три године на крају сваке прописано за колико треба да умањи број радника у јавном сектору, а колико ће у ком предузећу или фирми отпустити била је ствар Скупштине града и пословодства фирми.
Главну реч ипак је имала Скупштина града која је донодила  и усвајала бројке колико које предузеће треба да има радника на крају сваке године, али су те цифре мењане и од њих се одустајало, да би се највише примењивао принцип добровољности.
Једино тај принцип није до краја поштован у ЈКП „Градске тржнице” и ЈКП „Градска гробља”, где су у више наврата прављени спискови технолошког вишка и по њима дељени откази. Ови у „Гробљима” су, ето, почели да добијају судски епилог и то ће доста да кошта, јер ће поред заосталих плата са каматама за незаконито отпуштене морати да се плате и високи судски трошкови.
Процене су да ће за сваког радника „Гробља” који буде враћен на посао фирма морати да плати по милион динара, где су урачунате накнаде плата, плус трошкови суда. Одборничка група „Заједно за Шумадију” Верољуба Стевановића саопштила је да више неће присуствовати заседањима Скупштине града јер је то тело све више доноси немуште и нестручне одлуке које потом падају на суду и доносе велике трошкове градској каси. Као један од последњих примера наведено је враћање на посао бивших радника „Градског гробља” по одлуци суда.