Razmetanje zajedničkim parama

Razmetanje zajedničkim parama

 Šta se desi kad soliter „pravi” pare, a o raspolaganju odlučuje samo jedan čovek, i nikome ne polaže izveštaje zašta se trošilo i koliko je šta plaćano

 

 Malo koji soliter u gradu zarađuje od izdavanja lokala i drugih prostora, kao što je to slučaj sa soliterom „A” u Ulici Nikole Pašića broj 10.  Prema tvrdnji stanara Miodraga Vukićevića od 2010. do danas soliter je inkasirao 38.000 evra! Međutim, to dohodovanje ni po čemu se ne vidi. Izgled solitera, kao i kvalitet života njegovih stanara, nije bitnije odskočio u odnosu na ona zdanja koja nemaju tu „finansijsku injekciju”. Čak se može reći da izgleda i poprilično zapušteno, bar u potkrovlju gde zvrje provaljene tavanice, zbog čega je jedan od stanara svojevremeno podigao nastrešnicu s unutrašnje strane da mu ne bi voda padala na glavu kad ulazi u stan. A ni sam ulaz u objekat ne izgleda reprezentativno, s obzirom na ubiranje tolikih redovnih prihoda.  
 To je bio povod da se oglasi Miodrag Vukićević, iz stana 84 iz potkrovlja, koji već 40 godina živi u ovom soliteru. On je, naime, i sam ranije bio predsednik skupštine stanara, i dobro zna kakako te stvari funkcionišu i koliko se para ubira mesečno. Ustao je protiv sada već bivše predsednice skupštine stanara Radmile Bogdanović, koja je preferirala da ostane i dalje na toj funkciji, ali su je na zboru stanara smenili 29. septembra. Protiv nje je podneo i krivičnu prijavu policiji i Osnovnom tužilaštvu, ne bi li se utvrdilo gde je završio toliki zajednički novac, jer je mnogo toga, kako kaže, predsednica Bogdanović radila na svoju ruku, ne konsultujući ostale članove skupštine, niti je o svojim poslovnim potezima izveštavala stanare. Finansijski izveštaj nije podnosila na kraju godine, nego je to činila retroaktivno, tek pošto bi se neko od stanara pobunio i izvršio pritisak na nju. U njenim izveštajima, napominje naš sagovornik,  bilo je i ekonomske neopravdanosti, o čemu najbolje govori podatak da je plaćala pet evra po kvadratu za obično krečenje hodnika, iako čak ni vrhunski majstori ne uzimaju više od jednog evra po kvadratu! 

 Finansijska gimnastika

- Od 1977. godine živim u ovom stambenom objektu. Za to vreme promenilo se mnogo predsednika „kućnog saveta“, pored ostalih i ja sam to bio 10 godina. Najmanje sredstava i para, smo imali od onog momenta od kada je vojska, koja je tu imali svoje stanove, prestala s održavanjem stambene zgrade. Oni su održavali vitalne stvari: vodu, liftove, grejanje... Došao je period 2010. godine, kada je Radmila Bogdanović izabrana za predsednika, započinje svoju priču Miodrag Vukićević, i nastavlja:
-  Pored jedne postavljanje antene opštenarodne odbrane koju grad plaća 4.500 dinara mesečno, imali smo i svoj lokal. Svi lokali koji su u zgradi plaćali su uvećano održavanje instalacija u stambenim zgradama, za vodu, grejanje, struju, što sada nije slučaj. Sledeće godine, 2011. postavljaju se već ranije ugovorene antene mobilnog operatera, koje sam ja ugovorio sa „Telenorom”.  To je stalan izvor prihoda preko neophodan ovako staroj zgradi. Moram da napomenem, da je Skupština opštine 2008. finansirala  renoviranje parnog lifta i izmenu instalacija. Dovođenjem „Telenora” trebalo je da se renovira i neparni lift i da se pre samog postavljanja „Telenorovih” antena uradi izolacija krova.To su dve stvari zbog čega je prihvaćeno da „Telenor” uopšte bude ovde. Međutim, ništa od tih prioriteta nije tada urađeno. Ali je, zato, okrečen soliter od prvog do četrnaestog sprata, iako je krov prokišnjavao. Rađena je takozvana „jedna ruka” i izuzetno mnogo plaćeno, kao da su došli moleri iz Abu-Dabija. Radmilina izjava na jednom zboru stanara bila je da su ti radovi plaćeni pet evra po kvadratu, da bi posle tvrdila kako je nismo razumeli, već da je platila pola evra, priča Miodrag.
Po njegovim rečima, ozbiljno prokišnjavanje objekta je počelo 2012. da bi 2013 bilo previše izraženo. Zato su pisali  prijave i molbe nadležnim organima i službama, jer je voda prelivala preko električnih instalacija. Ali, kao da oni nisu imali volju ili moć da nateraju da se uradi ono što je trebalo. Umesto toga, kaže Vukićević, Radmila  radi zamenu oluka koji su, po njemu, bili dobri, izuzev na nekoliko mesta gde su bočno propuštali vodu u stanove. Trebalo je zameniti samo pojedine delove, jer su 2007. zamenili već 25 metara oluka. Prokišnjavanje od krova do prizemlja nije bilo zbog oluka, tvrdi naš sagovornik. 
- Zatražili smo onda finansijski izveštaj od Radmile, jer smo u obavezi da ga izrađujemo, pošto soliter ima status pravnog lica. Ona je uporno odbijala da ga da na uvid. Doduše, otvorila je po dolasku i-mejl i mogao je da se prati tok novca i promet robe i usluga. Međutim, ona je stalno menjala šifre tako da je i to  kasnije bilo nemoguće pratiti, kaže Vukićević.
  Po njegovoj tvrdnji, samoinicijativno je potpisala ugovor sa Agencijom „Popović” za održavanje liftova. Plaćala je 140 evra mesečno samo da bi bili dostupni 24 sata, a to se nikad nije dešavalo. Oni su naplaćivali svaki svoj izlazak i rad i čak su imali stavku investiciono ulaganje, koje su takođe naplaćivali. Ali „Lift Popović” nikad svoj izveštaj nije stvaio na olgasnu tablu. Ne zna se ni pod kojim uslovima je sklopljen ugovor.
 Takođe, niko ne zna u zgradi kada je predsednica sklopila ugovor sa mobilnim operaterom i zašto je kirija samo 300 evra, kada druge zgrade za tu uslugu naplaćuju duplo više - 600 evra. Nikada nikome nije pokazala taj ugovor, tvrdi Vukićević, niti se zna visina računa koji su ispostavljani operateru.
- Imamo svoj lokal u prizemlju koji izdajemo pod kiriju od 200 evra mesečno. Od lokala u zgradi imamo još dečje obdanište, prodavnicu, kladionicu „Loto”.  Radmila je jednostavno prestala da od korisnika uzima novac za održavanje uređaja u zgradi pravdajući se da je grad naredio da više ne naplaćuje  Narodnoj lutriji. Kako mogu da narede tako nešto? Kada se pokvari pumpa za grejanje, mi plaćamo. Šta onda mi treba da kažemo? Sada ćemo da vam „zavrnemo“ ventil, jer ne plaćate ništa. Tu nastaje problem, možda je tako i zbog velike sume novca kojom zgrada rasolaže, kaže naš sagovornik.
 On navodi da je njihov soliter jedan od najstarijih, malter sa fasade je počeo sam da otpada. Da bi to sanirali pre nego što nekoga ne povredi, Radmila je angažovala alpiniste, preko firme „Pauk” i za ukupno 490.000 dinara za obijanje maltera, iako je čak 50-60 odsto maltera sam otpao. Oni su fasadu samo „pošpricali“ betonom da se dalje ne kruni. Duguje im  još 200.000 dinara. Da li je moguće da ti radovi vrede pola miliona dinara? - pita se Miodrag Vukićević.
 Nezavisno od toga, alpinisti su menjali i oluke na zapadnoj strani, po vertikali.  
Od stanara je prikupljeno oko 170.000 dinara za tu uslugu, nije plaćeno sa računa zgrade. Iako zgrada godinama dohoduje, sve do prošle godine svi stanari su plaćali mesečno na ime održavanja zgrade (čišćenje, zamena sijalica, sitne  popravke...) od 150-300 dinara po stambenoj jedinici.
 Postoji i osnovana priča da je zgrada podigla i kredit kod firme „Granit”, koja se bavi prodajem materijala za krečenje i keramičkih pločica. Ali nikada nije prezentovano stanarima šta je to kupljeno i gde je to ugrađeno, kaže naš sagovornik.   
 Za pokrivanje krova zgrade zaslužan je stanar LJubiša Fidanov. Lično je otišao kod predstavnika mobilnog operatera i ukazao na problem prokišnjavanja. Mobilni operater je sanirao krov o svom trošku i od tada više ne  prokišnjavanja.
Ali, ostao je nesređen plafon solitera u potkrovlju. Ulaz u soliter se, inače, ne zaključava, ulazi ko god hoće. Mnogi pripiti spavaju po hodnicima, jednom su i zapalili soliter,  dvehiljadetreće godine. Promenjena su već dvoja vrata i prodata u sekundarne sirovine, baš kao i 250 metara starih oluka i svi delovi od remontovanja lifta, kao i rashodovani delovi od toplovoda i vodovodnih instalacija. Ne zna se da li je novac uplaćen na račun solitera, pa će to biti predmet policijskih provera.
- Zbog ovih problema smo se obratili inspektoru za vršenje nadzora nad održavanjem stambenih zgrada Mirjani Alempijević, 16. juna 2015. godine. Ona je ustanovila stanje i naložila da se sanira krov. Ali ništa nije bilo od toga sve dok LJubiša Fidanov nije preuzeo stvar u svoje ruke. Obraćali smo se i Gradskoj upravi za komunalne i inspekcijske poslove 19. februara 2016. godine. Zatim Sektoru za zaštitu i spasavanje imovine MUP zbog prokišnjavanja i slivanja vode preko zidova i električnih instalacija. Tražili smo njihovu procenu bezbednosti. Dat je nalog, ali ništa nije urađeno. Bilo je to 2014. godine. Zatim je usledila MUP-u krivična prijava protiv Radmile Bogdanović, zbog sumnje u nesavestan rad. Od njih nam je stigao odgovor da imamo na raspolaganju sva pravna sredstva za zaštitu prava i sloboda i da se radi toga obratimo Osnovnom javnom tužilaštvu, objašnjava Vukićević.

Uhlebila i svoju rođaku

 U krivičnoj prijavi zavedenoj 19. februara 2016. godine stoji da je prijava protiv aktuelne predsednice skupštine stanara Radmile Bogradović podneta zbog nesavesnog poslovanja, odnosno „zato što je svojim izborom za predsednika izabrala i svoj upravni odbor i isti odlučio da zgrada ima svog knjigovođu. Izabran je Stevan Pavlović, dobio je kancelariju na 12 spratu i trebalo je da obavlja knjigovodstvene usluge za potrebe zgrade. Firma se zvala „Štedra”. Nikada nije uradio ni jedan knjigovodstveni izveštaj, ne zato što nije hteo, nego zato što mu Radmila nije dostavila podatke koje joj je tražio.    
 Stupanjem na mesto predsednika skupštine stanara Radmila Bogdanović je u zgradi  raspolagala ili je trebalo da raspolaže zaplenjenom garderobom od SRT 
„Komerc“ d.o.o. čija nabavna vrednost iznosi 801.633 dinara, a revalizovana 1.521.982 dinara. To dokazuje i kopija nalaza veštaka. Posle oko dve godine Radmila formira komisiju za popis robe. Od tada niko nije učestvovao u formiranju cene niti načinu njene prodaje. Trebalo je održati prodaju na  licitaciji. Prodavana je, međutim, na komad i nikome nije pokazan ni jedan račun od prodaje niti ima bilo kakvog izveštaja. Do 2015. godine u zgradi  je postojao blagajnik koji je prikupljao novac za tekuće održavanje. Ni u jednom izveštaju nije prikazano da li je novac uplaćivan na račun i kako je trošen” – navodi se u krivičnoj prijavi. 
 Ni jedno ročište po toj prijavi još uvek nije održano, obavljena je samo istraga. Miodrag je saslušan na te okolnosti u policiji i na sudu. U međuvremenu, 13. decembra 2016. usledila je dopuna krivične prijave pored ostalog i zbog samoinicijativnog sklapanja ugovora sa higijeničarkom, koja je Radmilina rođaka, bez konsultovanja drugih članova zbora stanara.  
 Pitali smo i drugu stranu za razgovor  i predočili zbog čega joj se obraćamo. U  telefonskom kontaktu rekla nam je da će se sama javiti u ponedeljak, drugog oktobra, u 15 sati. Sve do danas, nije se javila ...