Kako je rekonstruisana pijaca

Kako je rekonstruisana pijaca

Direktor preduzeća koje je izradilo projekat rekonstrukcije Gradske tržnice pita da li je izvođač radova primenio njihovo rešenje izrade betonskih kalpada za zaštitu temelja
Posle rušenja dela zida zgrade stare Gradske tržnice u Kragujevcu, koja je pod zaštitom države, objavljeno je da je autor projekta rekonstrukcije ovog značajnog istorijskog objekta Javno preduzeće „Urbanizam” Kragujevac. Ali, u oglašavanju zvaničnih organa i institucija grada posle tog incidenta objavljena je vest da su investitori angažovali Građevinski fakultet iz Beograda da izmeni projekat rekonstrukcije i da je to urađeno.
Tako je saopšteno da je kao sredstvo zaštite temelja i same zgrade od obrušavanja Građevinski fakultet predvideo postavljanje šipova, umesto betonskih kalpada, koje je zahtevao prvobitni projekat. Iz ovoga se indirektno moglo zaključiti da je projekat iz „Urbanizma” mogao da bude uzrok obrušavanja zida.
U ovom Javnom preduzeću odbijaju mogućnost da je greška u njihovom projektu i glasno sumnjaju da su mere zaštite temelja od rušenja primenjene prilikom izvođenja radova, iako to neće direktno da kažu. Oni navode da ne znaju da li su te mere primenjene.
-     Javno preduzeće „Urbanizam” je uradilo projekat rekonstrukcije Tržnice i projekat zaštite temelja kao poseban deo projekta. Nakon obrušavanja dva investitora, a to su JKP „Šumadija” i Uprava za razvoj grada Kragujevca, naručili su kod Građevinskog fakulteta izmenu projekta. Nas kao autore projekta niko nije pitao. Mi ne znamo da li je naš projekat zaštite temelja od obrušavanja primenjen tokom radova i to je pitanje za investitore i nadzorni organ. Jer, nakon predaje projekta mi kao preduzeće više nismo deo građevinskog procesa. Ono što je znam to je da je izvođač radova prihvatio punu odgovornost za štetu koja je nastala obrušavanjem, kaže Dragan Dunčić, direktor JP „Urbanizam”.
Kampade koje je ovo preduzeće predvidelo, kao rešenje za zaštitu temelja tokom rekonstrukcije, su betonske armirane konstrukcije u obliku latiničnog slova „L” i iz ovog preduzeća insistiraju na odgovoru nadležnih da li je neka od tih kampada izgrađena, uz nezvaničnu tvrdnju da nikakvig rušenja ne bi bilo da je tako rađeno.
Na pitanje postavljeno načelniku Uprave za razvoj Predragu Pantiću da li je izvođač radova primenio mere zaštite koje su predviđene u projektu rekonstrukcije koji je uradio „Urbanizam”, načelnik nam je, posredstvom informativne službe Skupštine grada odgovorio u nekoliko reči : „Primenio je i više nego što je bilo predviđeno.”
Pošto ovakav telegrafski odgovor nije bio upotrebljiv za novinski tekst, jer se ne poziva ni na kakve argumente ili dokaze, već da treba da verujemo načelniku na reč, putem informativne službe uputili smo načelniku Pantiću mejl sa pitanjima vezanim za ovaj slučaj.
Pitanja su bila konkretna: Da li je izvođač radova na rekonstrukciji zgrade Gradske tržnice radio po projektu koji je uradilo JP „Urbanizam” Kragujevac? Da li je primenio poseban deo projekta koji se odnosi na zaštitu objekta od oštećenja? U sklopu tih mera je predviđena izrada betonskih kampada, da li su one izgrađene? Ako nisu koji je razlog, a ako jesu da li neko može da odvede našeg novinara na lice mesta i pokaže gde se nalaze kako bismo ih fotografisali? Kako je ime nadzornog organa za kojeg smo saznali da radi u Upravi za razvoj?
Na kraju pisma zamolili smo da odgovor stigne do utorka, 15. septembra pre podne, ali nikakav odgovor do zaključenja ovog broja nismo dobili, iako je novi gradonačelnik Nikola Dašić neposredno posle imenovanja rekao da će redovno kontaktirati sa medijima i da su oni veoma važni jer građanima treba pružiti odgovore na sva pitanja.  Na kraju, po zakonu bi nosioci funkcija morali da odgovaraju na pitanja koja zanimaju medije, a samim tim i građane, ukoliko podaci nisu proglašeni za tajne. Rušenje Tržnice nikako ne bi smelo da bude tajna, već bi se pre reklo da ovim ćutanjem sve želi da se zataška.