Kopaonik ide među prosvetare

Kopaonik ide među prosvetare

  Odlukom da se izmeni Statut Centra za stručno usavršavanje pripremljen je teren da se Dečje odmaralište „Kopaonik” pripoji ovoj ustanovi. Opozicioni lideri kritikuju ovo rešenje kao „nebulozu”, uz komentar da je odmaralištu potrebna rekonstrukcija gde god ga pripojili
Na pitanje imaju li ikakve veze kragujevačko Dečje odmaralište na Kopaoniku i nedavno formirana gradska ustanova malo dužeg imena „Centar za stručno usavršavanje zaposlenih u prosveti” malo ko bi odgovorio pozitivno. E, upravo tamo gde nema nikakve veze gradska vlast je videla mogućnost za udruživanje.
Na poslednjoj sednici Skupštine grada doneta je odluka o izmeni Statuta „Centra za usavršavanje” kojom je toj ustanovi dodata šifra delatnosti kojom se bavi, što je pouzdan znak da će se „Kopaonik” ubrzo pripojiti „Centru”.
Tako gradska vlast nastavlja sa spajanjem i pripajanjem u gradskom javnom sektoru koje bi mnogi nazvali presipanjem iz šupljeg u prazno jer se ne vidi jasna svrha svih tih pretumbacija, osim možda želje gradske garniture da pokaže kako se bavi „krupnim i velikim reformama”.

Ruiniran objekat

Dečje odmaralište „Kopaonik” sada je u sastavu „Gradskog sajmišta” i ovo će mu biti još jedna u nizu transformacija jer je prvo bilo u sastavu Dečjih obdaništa, pa u sastavu gradske Agencije za turizam, sve do prebacivanja u „Sajmište”. Novo je to da će ovog puta biti pripojeno ustanovi koja ima tri četiri zaposlena i u kojoj se niko ne bavi pružanjem ugostiteljskih usluga i smeštajem dece, već usavršavanjem zaposlenih u prosveti, kako samo ime Centra kaže.
Aleksandar Beljaković, predstavnik zaposlenih u „Sajmištu”, kaže da je gradska vlast objasnila odvajanje „Kopaonika” i pripajanje „Centru” potrebom da se odmaralište detaljno rekonstruiše, a za to je potrebno konkurisati kod stranih donatora. Procena je da će se mnogo lakše dobiti donacija ako konkuriše ustanova koja je direktni budžetski korisnik,kao što je „Centar”, nego ako konkuriše „Sajmište”, koje je društvo sa ograničenom odgovornošću i indirektni korisnik budžeta.
Odmaralište je u veoma lošem stanju, ali radi i prima goste i trenutno su u njemu smešteni grupa dece i sportske ekipe. Prošle godine obnovljen je deo stare stolarije i zakrpljen deo krova, za šta je uloženo oko osam miliona dinara, a raspisan je tender za rekonstrukciju kuhinje gde bi se ugradila potpuno nova oprema. Procene na „Sajmištu” su da je za pravu rekonstrukciju odmarališta potrebno ulaganje od oko sto miliona dinara.
Beljaković kaže da su se zaposleni složili sa predlogom da se „Kopaonik” prebaci u „Centar” pod uslovom da sa sobom „povede” bar 15 radnika, koji su tom objektu svakako potrebni, jer je tamo uvek potrebno kuvara, domara...Ako se to ispuni i odmaralište se obnovi onako kako su vlasti zamislile, zaposleni u „Sajmištu” nemaju ništa protiv, rezimira Beljaković.
Bojan Stojadinović, šef odborničke grupe „Šumadijska regija PSG”, kaže da njegova organizacija ima stav koji se razlikuje i od gradske vlasti i od dela opozicije. Pripajanje „Kopaonika” „Centru” nije dobro jer bi bilo kamen o vratu toj ustanovi, ali nije dobro rešenje ni da ostane u „Sajmištu”.

Partnerstvo sa privatnim sektorom

„Šumadijska regija” smatra da je stanje u kome se odmaralište nalazi, a ono je loše, uz njegovu ekstremno dobru lokaciju i zemljište koje poseduje i na kome ima dozvolu za gradnju, idealna prilika da grad napravi jedan kvalitetan posao.
To bi se, po mišljenju ove organizacije, sprovelo kroz partnerstvo javnog i privatnog sektora, gde bi grad privatnom investitoru ustupio zemljište i dozvolu za izgradnju na ekskluzivnoj lokaciji, a za uzvrat dobio kompletno renovirano postojeće Dečje odmaralište, uz garantovan procenat udela za besplatan boravak kragujevačke školske dece u svim terminima i smenama.
-    Mi nemamo mnogo iskustva sa javno privatnim partnerstvom, ali u ovoj ideji iskoristili smo neka iskustva iz Češke u vreme tranzicije. Taj objekat ima izuzetno atraktivnu lokaciju i bolje je da grad preduzme inicijativu da se odmaralište sredi, nego da propada i onda da bude privatizovano od tajkuna. Inače, smatram da ne treba da se pripaja nikome, već da bude samostalno preduzeće, zaključuje Stojadinović.
Veroljub Stevanović, bivši gradonačelnik i predsednik „Zajedno za Šumadiju” kaže da je ideja o pripajanju „Kopaonika” „Centru” nebulozna ideja, kao što je bila i ideja utapanja Direkcije za urbanizam sa drugih pet javno komunalnih preduzeća, pa su od toga odustali i to bez izmene odluke.
-    Oni to opravdavaju nekavom idejom da će „Centar za usavršavanje” uključivati đake iz struke ugostiteljstva i spremanja hrane, pa bi oni gore išli na praksu. Posebno je sumanuta ideja da se đačka deca iz grada dekretom nateraju da gore odsedaju, kao da je ovo vreme komunizma. Đake treba privući da odu gore dobrim uslovima i cenom, a ne po nečijem naređenju, kaže Stevanović.
On navodi da je objekat u jako lošem stanju i da je poseta pet puta manja nego za vreme njegove vlasti, kada je boravilo od 42.000 do 45.000 đaka u sezoni. Nedavno je odmaralištu bila isključena struja, a jedina popravka je sanacija dela krova.
-    Više puta sam na sednicama Skupštine upozorio gradsku vlast da se ne igraju i ne pomišljaju da prodaju odmaralište. To je kragujevačko blago i sa slobodnim zemljištem za izgradnju novog objekta od 5.000 kvadrata rešenje se nudi samo. Urađeno je urbanističko rešenje i svi uslovi postoje da se dobije dozvola za gradnju. Može i javno privatno partnertstvo, ali je moje mišljenje da grad treba sam da investira gradnju novog objekta. To je izazov. Bilo bi tu mesta za smeštaj dece, ali i dosta mesta za komercijalno izdavanje. Pa neka neko kaže da taj objekat ne bi mogao da se izdržava i posluje pozitivno, zaključuje Stevanović.