RADIONICE KREATIVNOG RAZMIŠLJANJA

Zagonetkama do znanja

RADIONICE KREATIVNOG RAZMIŠLJANJA

U prepunoj sali Prve kragujevačke gimnazije u organizaciji Društva učitelja Kragujevca i Centra za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju, kragujevačkim mališanima i njihovim roditeljima se predstavio Uroš Petrović, dečji pisac, autor 12 dela iz oblasti dečje književnosti i dobitnik nagrade Dositejevo pero.

On je pred oduševljenim školarcima izveo performans koji je trebalo roditeljima da objasni kako da kroz zanimljive igre, zagonetke i priče motivišu svoju decu da povežu ono što već znaju i primene na rešavanje problema koji se postavi pred njih. Ni roditelji nisu ostali ravnodušni, istakavši da je jedan od razloga što se okupilo toliko njih taj što deca u školama uče suvoparno, samo teoriju, i što se od dece traži da pamte bespotrebne datume, dok se na ovaj način razvija njihova kreativnost i brzo razmišljanje. 

Tako su deca, ovom prilikom, dobila zadatak da otkriju po čemu se to spomenik Nikoli Tesli u Los Anđelesu razlikuje od svih drugih na svetu ili da reše zagonetku šta je to manje kada nema glavu, a više kada ima glavu. Kako je istakao Petrović, nije važno samo da deca odgonetnu tačan odgovor, već je važan i način na koji će do rešenja doći. Tako čule su se zanimljive ideje da je spomenik Nikole Tesla na točkovima, da može da priča ili da je napravljen od zlata, a pravo rešenje bilo je da emituje besplatnu wi-fi mrežu.

- Sa decom je uvek ovako zanimljivo. Gledamo da ih otvorimo, da slobodno iznesu svoju ideju, da se ne snebivaju, kao što se to često dešava sa odraslim pametnim ljudima. Trudimo se da fizičkim pokretom, crtanjem, zamišljanjem neobičnih slika razvijemo kod dece sposobnost za razmišljanje i igru. Učimo ih kako da misle, a ne šta da misle i srećan sam koliko su napredovali, objašnjava Uroš Petrović. 

Ovaj performans priređen je kao promocija radionica koje Društvo učitelja i Centar za stručno usavršavanje organizuju u saradnji sa Centrom Nikola Tesla, a koje će se realizovati u Osnovnoj školi „Jovan Popović“. Radionice su namenjene deci uzrasta od pet do sedam godina, (predškolska grupa), ali i osnovcima podeljenim u grupu A - prvi i drugi razred - i grupu B - treći i četvrti razred. 

- Cilj radionica je razvijanje funkcionalnog mišljenja, povezivanje znanja, sprečavanje poremećaja pažnje i koncentracije kod dece u školskom uzrastu, kao i uočavanje darovitosti kod dece i usmeravanje te darovitosti. Sa decom radimo asocijacije, zagonetna pitanja, skrivene reči, a kod dece predškolskog uzrasta posebnu pažnju obraćamo na motoričke vežbe i razvoj. Svi polaznici dobijaju radne sveske, a bitno je da im uvek zadajemo domaći zadatak jer je poenta da se i kod kuće na sličan način igraju sa roditeljima, ističe Neda Bogojević Preković, jedna od organizatorki radionica.

Do sada je organizovan promotivni set besplatnih radionica za darovitu decu, koju su po svom izboru slale kragujevačke osnovne škole, a upis za nove radionice je u toku. One se održavaju u tri ciklusa, koji traju po dva meseca. Mališani će se okupljati svakog utorka, predškolci od 17:30 do 19, a osnovci od 19 do 20:30 časova. Broj grupa zavisiće od broja prijavljenih, a interesovanje je za sada veliko.