Lakoca poigravanja tuđom imovinom

Lakoca poigravanja tuđom  imovinom

 Nezavršeni stanovi i lokali stambenog-poslovnog objekta „Milenijum” prelaze iz ruke jednih u ruke drugih investitora koji nadograđuju spratove, umesto da paralelno završavaju započete radove „Interšpeda”, iako im je to bio uslov za nastavak posla. Nadležni žmure pred problemom „teškim“ preko tri miliona evra, dok vlasnici grozničavo brinu da posle svega ne ostanu kratkih rukava

 

 Kupci stanova i lokala u stambeno-poslovnom objektu „Milenijum“ sredinom prošle nedelje, okupljanjem ispred zgrade Tužilaštva nastojali su da podsete nadležne i javnost na mogućnost da ostanu bez ičega, jer je već sada njihova imovina otuđena, što je i bio povod za podnošenje krivične prijave tužilaštvu i policiji.
 Naime, skoro petnaest godina traje njihova borba počev od starta radova na stambeno-poslovnoj zgradi „Milenijum”, koji se nalazi na raskršću ulica Lepenički Bulevar i Kralja Petra Prvog. NJu je počeo da gradi Dragan Stojanović i njegova firma „Interšped 66” još 2003. godine, a posle stečaja te firme zdanje su nastavljali da nadograđuju ko je kako stigao. Pukom srećom, objekat nije postao sastavni deo stečajne mase.
Da bi skrenuli pažnju na ovaj slučaj koji je dospeo u ćorsokak, prevareni kupci su, petog septembra sa stepeništa ispred Tužilaštva potsetili su na genezu slučaja. U ime svih je govorio Mirko Ivanović.
- Mi smo u toku 2003. i 2004. godine  sa firmom „Intešped 66” d.o.o. Kragujevac  zaključili pojedinačne ugovore o kupoprodaji stambeno-poslovnih jedinica i od tada se nalazimo u problemu koji traje skoro 15 godina. U tom periodu razni događaji su uticali na to da zgrada, koja se nalazi u strogom centru grada, dobije naziv prokleta Jerina ili Skadar na Bojani, navodi Mirko Ivanović.
Firma „Interšped”  je, navodi Ivanović dalje, otišla u stečaj, a kupci su - da bi zaštitili svoja prava i imovinu - najpre osnovali udruženje kupaca pod nazivom „Oštećeni kupci Milenijum”, a nakon toga i privredno društvo „Oštećeni kupci Milenijum doo”. Zadatak ovih pravnih lica bio je završetak započetih radova. Zaključeni su ugovori sa izvođačima koji su trebali da objekat privedu nameni  kako bi dobio upotrebnu dozvolu. Neki od tih radova su izvedeni, a da za to nisu pribavljene odgovarajuće dozvole nadležnih organa, s tim da same radove niko nije prekidao. S obzirom da su radovi izvođeni bez „papira“, nisu se stekli uslovi za njihov završetak u skladu sa zaključenim ugovorima, pojasnio je Ivanović.
 Duži niz godina pokušavali su da na različite načine reše problem spornog objekta, ali za to nisu našli odgovarajuću pomoć grada niti razumevanja od strane policije i pravosudnih organa.  
 Ivanović zatim dodaje da je 14. decembra 2016. godine došlo do promene u APR na osnovu nevalidne dokumentacije od strane neovlašćenih lica.
 Udruženje Oštećenih kupaca „Milenijum” osnovano je 2010. kako bi se omogućio  završetak radova i nadogradnja zgrade, jer svi vlasnici nisu uplatili u celosti iznose. Pronašli su investitora i sklopili ugovor s „Aktuel pro ingom” iz Kragujevca koji je trebalo da uloži 20 odsto vrednosti u njihove stanove, a za uzvrat je dobio odobrenje da nadzida sprat, što je učinio. Međutim, nedovoljno je uložio u započete stanove i lokale.  Privredno društvo „Milenijum doo“ je osnovano da bi nasledilo 99,96 odsto kapitala „Interšpeda” uloženog u dotadašnju izgradnju ove zgrade i koji je izuzet od stečaja. Za direktora privrednog društva je izabran Milorad Zorbić. Udeo vlasnika stanova i lokala je ušao sa 0,04 odsto prilikom registracije društva. U toku 2016. direktor Privrednog društva Milorad Zorbić i predsednik Privrednog društva Oštećeni kupci „Milenijum” d.o.o. Radoslav Tanasijević prenose kapital na fizičko lice Sašu Rankovića sa 100 odsto udela u APR, da bi on 25. maja ove godine sve to preneo na Jovana Pantića, novog investitora koji se uknjižio kao vlasnik 100 odsto kapitala. Protiv direktora i predsednika oštećeni kupci su podneli krivične prijave zato što su Pantiću preneli 100 odsto vlasništva bez ičije saglasnosti.      
- Oni pokušavaju da na protivpravan način prisvoje ceo objekat, čija se vrednost procenjuje na preko tri miliona evra. Ovim činom su obuhvaćeni naši stanovi i lokali koje smo platili pre 14 godina, kaže Ivanović.
 Čim su saznali za to podneli su  27. februara ove godine krivičnu prijavu Osnovnom javnom tužilaštvu protiv odgovornog lica, zbog sumnje da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja.
 Kupci su ovim okupljanjem hteli da utiču na brže rešavanje ove pravne stvari pošto to nije samo njihov problem, nego i problem grada Kragujevca. Razlog za urgentnost je - smatraju - i činjenica da je 25. maja ove godine, kod Agencije za privredne registre došlo do vlasničke promene, objekat prelazi u ruke drugog fizičkog lica, što po njima, podrazumeva da kupci gube sva prava raspolaganja svojom imovinom.
Oštećeni kupci su pred zgradu tužilaštva došli s pitanjem - koliko dugo još treba da čekaju na povraćaj otete imovine.

Upozorenje državnim organima  
 
 -Ovo je bilo upozorenje nas kupaca lokala i stanova državnim organima. Grad je upoznat sa tim problemom još od 2005. godine. Došlo je vreme da nam imovina, koju smo na legalan način kupili, pređe u privatnu svojinu samo jednog lica. Koliko ja znam, ne može da se izvrši prebacivanje privatne svojine ni na firmu, a kamoli na fizičko lice, bez naše pisane i overene saglasnosti, po novom zakonu, kod notara, objašnjava
Nenad  Jovanović, kupac lokala od 27,7 kvadrata od Dragana Stojanovića 2003. godine, koji je platio 54.000 evra po ondašnjem kursu.
Jovanović je jedan od retkih koji nije bio član udruženja „Prevarenih kupaca Milenijum”, tako da ni po tom osnovu niko nije imao pravo da išta ugovara bez njegove saglasnosti.  
- Niti sam bio član „Prevarenih kupaca”, niti sam imao bilo kakav udeo u svemu tome, osim što sam kupio lokal na legalan način, overio sve papire  u sudu  i platio sve takse sudu i opštini. I pored toga, došao sam u situaciju da je neko prebacio moj lokal na drugo fizičko lice bez moje saglasnosti i pisanog odobrenja. Ja lično nisam imao kontakta s kupcem. To je teško krivično delo i podneo sam krivične prijave tužilaštvu i Policijskoj upravi  26. decembra prošle godine protiv Milorada Zorbića, direktora društva „Prevarenih kupaca”, zato što je on neovlašćeno otuđio moju nepokretnost i prebacio na drugo lice, kaže Jovanović.
Po njegovim rečima, posle tri dana od podnošenja krivične prijave (29. decembra) zamenik Osnovnog javnog tužioca je odbacio krivičnu prijavu kao neosnovanu, bez konsultacije s policijom kod  koje još uvek traju istražne radnje. Na takvu odluku žalio se višoj instanci, iako mu, napominje, tužilaštvo nije dostavilo rešenje o odbijanju, nego je do akta slučajno došao. Pre 15 dana viši javni tužilac je usvojio njegovu žalbu protiv Osnovnog javnog tužilaštva. Ali on ne želi da se njegov premet objedini sa predmetom  udruženja „Prevarenih kupaca”,  jer on nije njihov član.
-  Tražim od Policijske uprave i tužilaštva da rade posao po zakonu. U suprotnom  obavestićemo  predsednika države, Vlade i predstavnika Visokog saveta sudstva i tužilaštva. Lično ću to da uradim, kaže Nenad Jovanović.
Na njegovu priču nadovezuje se Mirko Ivanović, vlasnik stana i tri lokala u zgradi „Milenijuma” koji je kupoprodajni ugovor overio u sudu i platio sve pripadajuće takse 2008. godine. On poseduje i založnu izjavu i trebalo je da im budu isplaćeni penali zbog nezavršenih radova u roku - od po 250 evra mesečno.
Ivanovića brine što je njegova imovina u međuvremenu prebačena u Agenciji za privredne registre na fizičko lice – Sašu Rankovića, i to 14. decembra 2016. godine. Međutim, napominje, više se ne vodi ni na njega, jer je kasnije prebačena na Jovana Pantića, sa 100 odsto udela u APR, što znači da je Pantićeva cela zgrada „Milenijum”. I to ne kao vlasnika građevinske firme koja je trebalo da završi čitav objekat, nego kao fizičkog lica.
- Saznavši da se 100 posto kapitala prenosi na novo fizičko lice, mi smo podneli krivičnu prijavu policiji 27. februara 2017. godine. U tom momentu Osnovno javno tužilaštvo je dalo nalog policiji da izvrši određena ispitivanja Privrednog društva „Oštećeni kupci Milenijum doo” i predsednika skupštine našeg udruženja, koji su navedeni u prijavi. Ispitivali su i validnost njihovih potpisa, s obzirom da seumnjamo da je prebacivanje ove imovine izvršeno falsifikovanom dokumentacijom, tvrdi Ivanović.
Policija je, napominje,  tražila da se izveštače i pečati. Oštećenim kupcima se učinilo da to traje predugo – 10 meseci, i zbog toga su odlučili da petog septembra izraze svoje negodovanje pred Višim tužilaštvom, ne bi li skrenuli pažnju da se slučaj ubrza, s obzirom da je usledilo dodatno prebacivanje na novo fizičko lice, i tako imovina zabrinutih kupaca došla na led.
Ivanović naglašava da je u početku bio sastavljen ugovor sa „ Aktuel pro ingom”. Trebalo je  da završe nadogradnju, a da kupci koji duguju po osnovu neizmirenih obaveza iz kupoprodajnih ugovora plate svoje zaostale obaveze, i to tek pošto se zgrada privede nameni. Međutim, iz „Aktuel pro inga“  su, iz nekih razloga, tražili da se sve izmiri pre završetka zgrade, što kupci nisu  prihvatili jer su već jednom bili prevareni od strane Dragana Stojanovića. I praktično tu je zapelo.
- Naš je stav bio da oni najpre završe zgradu, dobijemo ključeve u ruke i onda će dobiti vrednost koju svako od nas pojedinačno duguje, neko 5.000 evra, neko 10.000, kaže Ivanović.

Potemkinova sela
 
 NJemu, kao i ostalima najviše je zasmetao odugovlačenje sa ispitavanjem osumnjičenih. Izvršen je sporan prenos kapitala od 137 miliona dinara  a da   niko ne mrda prstom kako bi se utvrdilo  dsa li je tu bilo malverzacija.
 - Sve nekako kao da lebdi u vazduhu zbog silnih malverzacija od 2003. godine kada sam dala 10.600 evra, za kupovinu lokala u niskom prizemlju. Obećavali su nam da će sa ovom nadgradnjom sve biti završeno, ali od toga nema ništa. Zato smo i došli u situaciju da protestujemo ne bi li ostvarili svoja prava, kaže Snežana Milanović, član udruženja „Prevarenih kupaca Milenijum”.
Mirko Janković, kupac lokala od 22 kvadrata, kaže da je kupovina tog lokala trebalo da pomogne finansiranje školovanja njegove kćerke, koja je studirala van Kragujevca. Dve trećine ugovorenog iznosa je platio 2004. Kćerka je odavno završila studije, a lokal ni posle 15 godina nije završen.  

 

 

- Da bi se pokrili ili zataškali stvari oni prave „Potemkinova sela“, po uzoru na ruskog ministra, koji je pravio sela od kartona da bi dokazao kraljici Katarini kako je sve u redu. Tako je  i gradska vlast Kragujevca, da bi zataškala stvari i da zgrada „Milenijum” ne bi bila ruglo u centru grada, oni su okrečili i napravili novu fazadu, a unutra ništa nije pipnuto. Ima se utisak da je zgrada završena i samim tim su se „oprali” pred gradom i pred ovim ljudima. Ali, to ne znači ništa za ljude koji su dali novac, kaže Janković i rezigniran dodaje.
- Kada je osnovano udruženje „Prevarenih kupaca „Milenijuma” 2010. sav imetak zgrade je dat u ruke neadekvatnim ljudima koji su skloni malverzacijama i krajnji rezultat toga je da se svemu ne nazire kraj.

 

 

 


                                         I GRAD UČESTVUJE U ZATAŠKAVANJU: MIRKO JANKOVIĆ