Sumnja na malverzacije sa imovinom

Sumnja na malverzacije sa imovinom

  Odbor radničkog protesta došao je do dokumenta Vlade na osnovu kojeg je prebacivana imovina iz „Zastava kamiona” u „Zastavu tervo” i tvrde da se ne vidi gde se izgubila imovina „Kamiona” vredna 679 miliona dinara

Umesto da se ide korak po korak ka rešavanju duga na ime neisplaćenih plata bivšim radnicima „Zastava kamiona”, zbog kojeg oni već nedeljama protestvuju u centru grada, posle najnovijeg okupljanja 10. septembra stanje postaje sve komplikovanije.
Pored zahteva da im država isplati dug za plate, koji se procenjuje na oko 150 miliona dinara za njih 300, i od koga ne odustaju, Odbor bivših radnika sada traži od nadležnih organa da istraže gde se izgubio deo imovine fabrike prilikom prebacivanja jednog dela hala i opreme preduzeća u novoosnovanu firmu „Zastava tervo”, koja treba da se bavi proizvodnjom vojnih vozila.
Radnici su došli do Zaključka Vlade od 29. septembra 2016. godine po kome je deo imovine „Kamiona” prebačen u novoosnovani „Tervo”. Iz tog dokumenta vidi se da je Vlada saglasna da se potraživanja koje je Fond za razvoj imao prema fabrici od 1,034 milijarde dinara namire prebacivanjem u vlasništvo države, a država je kasnije tu imovinu, hale i opremu dala za osnivanje nove firme „Zastava tervo”, čiji je stopostotni vlasnik.

Gradu na korišćenje

Kako stoji u Zaključku Vlade, jedan deo imovine koji je država stekla na ime dugova fabrike prema Fondu za razvoj u iznosu od 84,5 miliona dinara država je dala na korišćenje gradu Kragujevcu, a to je deo Upravne zgrade kod Sata koji je pripadao „Kamionima”.
U Zaključku se takođe navodi i da se oprema „Kamiona” ukupne vrednosti 82 miliona dinara unosi kao osnivački ulog u novo privredno društvo koje će osnovati Republika Srbija i koje će proizvoditi vojna neborbena vozila, odnosno u „Tervo”.
Kako tumači Milojko Popović, ove dve stavke trebalo bi da ulaze u zbir od 1,034 milijarde, koje je država na ime duga uzela od „Kamiona” i prebacila u novo preduzeće.
Ono što buni Odbor bivših radnika jeste podatak, takođe iz zaključka Vlade, da je na dan 30. juna 2016. godine ukupna procenjena imovina „Zastava kamiona” bila 373, 6 miliona dinara.
Popović smatra da je to imovina koja ostaje „Kamionima” nakon odvajanja dela koji je na ime dugova prebačen u „Tervo”. Kada se sabere deo koji je na ime dugova uzela država i deo koji je ostao „Kamionima” vidi se da nedostaje 679 miliona dinara, i to na osnovu procene imovine koja je prethodno bila urađena i po kojoj je ona u „Kamionima” vredela dve milijarde dinara.
Na protestu kod Krsta 10. septembra Popović je ovo pitanje i javno postavio i zaključio da ovde nisu čista posla i da nadležni treba detaljno da ispitaju kako se delila imovina Fabrike kamiona, zbog čega nije ostalo dovoljno novca da se bivšim radnicima isplate njihove plate i da ostanu bez povezanog radnog staža, pa sada moraju da izlaze na trgove i traže svoja prava.

Računi za usluge

Jedan od članova Odbora bivših radnika Goran Miletić, nekadašnji predsednik sindikata „Kamiona”, nije se složio sa pokretanjem pitanja navodnih finansijskih malverzacija, smatrajući da radnici treba da nastave da traže od Vlade zaostale plate, koja im to duguje prema Protokolu iz 2008. godine, a ako je bilo nekih nezakonitosti time treba da se bave nadležni istražni organi.
Zbog toga je na protestu 10. septembra javno istupio iz članstva Odbora radnika. Preostali članovi ovog tela ostali su uz Popovića, a umesto Miletića Odboru je priključen Milić Milić, bivši radnik.
-    Mi ostajemo pri svojim tvrdnjama da je bilo nezakonitosti sa imovinom. U prilog tome govori i podatak da je preduzeće „Zastava tervo” registrovano 7. decembra 2017. godine, a da je 30. maja ove godine isporučilo „Kamionima” račun od 2,6 miliona dinara za navodne usluge koje je obavilo. Takođe „Tervo” za prvih šest meseci ove godine od „Kamiona” potražuje 585.000 dinara, opet za neke usluge. Smatramo sumnjivim što je u ovom periodu u „Zastava kamionima” prodavana razna imovina, sirovine i delovi i to privatnicima iz Kragujevca, a sredstva su uplaćivana na račun u „Inteza” banci koji se vodi na sindikat. Sa tog računa su uplaćivane plate pojedinim zaposlenim i u „Kamionima” i u „Tervu”, tvrdi Popović.
On kaže da Odbor bivših radnika ostaje pri tome da im dug za plate isplati Vlada, po Protokolu iz 2008. godine. Što je i do sada bio zahtev protesta, ali kaže da se tom zahtevu pridružuju i drugi, da nadležni organi istraže sumnje koje su izneli i za koje imaju dokaze.
Popović podseća da se 11. septembra, na dan kada ovaj broj naših novina ide u štampu, u Privrednom sudu u Kragujevcu očekuje otvaranje stečaja u „Zastava kamionima”. Zato smatra da bi stečajni upravnik trebalo da ispita kako je odvajan deo imovine „Kamiona” koji je prebačen u „Tervo”. Zapravo, Odbor radnika zahteva od stečajnog upravnika da se time detaljno pozabavi i očekuju da će se tada sve rasvetliti. Ako nadležni tokom stečaja ne utvrde imovinske nezakonitosti Popović najavljuje da će Odbor radnika reagovati i podneti prijave nadležnim organima.
Sledeći protest bivših radnika „Kamiona” zakazan je u ponedeljak, 17. septembra.

ODLOŽEN STEČAJ „KAMIONA”
Dužnik nije obavešten
Otvaranje stečaja u kragujevačkom Privrednom sudu, zakazano za 11. septembar, odloženo je iz proceduralnih razloga. Kako smo saznali u sudu, dužnik, odnosno preduzeće „Zastava kamioni”, nije dobilo blagovremeno obaveštenje da svoje zstupnike pošalje na prvo ročište, pa je novo zakazano za 19. septembar u 11 sati. Do tada će predstavnici „Zastava kamiona” biti uredno pozvani da dođu na ročište, kažu u Privrednom sudu.