Zlatni indeksi Mašinskog fakulteta

Zlatni indeksi Mašinskog fakulteta

Godine 1968. tadašnji Mašinski fakultet u Kragujevcu upisao je devetu generaciju studenata. Pola veka kasnije proslavili su upis na studije i tom prilikom dodeljena su im simbolična priznanja - znatni indeksi

Kada je 2010. godine proslavljao svoj 50. rođendan, Fakultet inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, nekadašnji Mašinski fakultet, počeo je da organizuje manifestaciju „Zlatni indeks“ za one koji su pre pola veka počeli da studiraju.
- Za tih 45 godina koliko imamo diplomce ovde je diplomiralo oko 6.500 studenata na svim nivoima studija, tako da možemo da se ponosimo da smo bili rasadnik dobrih inženjera koji su bili i rukovodioci u velikim privrednim organizacijama, društveni radnici, istaknuti sportisti i danas Fakultet inženjerskih nauka ima jednu novu misiju. U skladu sa četvrtom industrijskom revolucijom želi da bude deo novog doba i iškoluje inženjere koji su sposobni da razvijaju velike kompanije koje dolaze u našu sredinu, rekao je Dobrica Milovanović, dekan.
Iz generacije koja je upisala Mašinski fakultet 1968/69. godine njih 73 je diplomiralo. Kako poručuju sa fakulteta, inženjeri koji su se školovali tih godina odigrali su veoma važnu ulogu u privrednom, političkom i društvenom životu Kragujevca i Srbije. Među pripadnicima ovogodišnje „zlatne generacije“ su i uspešni sportisti, učesnici Olimpijskih igara, Slobodan  Paunović (streljaštvo) i Milan Spasojević (troskok).

-    Sport i studije su išle paralelno. Kada imate 18 godina i kada ste ambiciozni imate energije za sve za šta ste se opredelili. Ja sam bio i student i reprezentativac u atletici. Bi sam prvak mediterana 1971. godine i učesnik Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine. Bilo je dosta studenata koji su bili uspešni sportisti. Reprezentativac u streljaštvu je takođe bio moja generacija. Kasnije sam radio u „Zastavi”, a onda sam otišao u privatnike i sve vreme me je sport pratio. Takmičim se celog života, pa i u onome čime sam se kasnije bavio, prisetio se Spasojević.
Oko 40 tadašnjih studenata došlo je na dodelu ovogodišnjih „zlatnih indeksa“. U toj generaciji ima i nekoliko bračnih parova, a jedan od njih su Vladeta i Gina Kostić.
-    Lepo je bilo studirati. Svi smo bili isti. Nije bilo nikakve razlike u materijalnom stanju, lepo smo se družili, išli smo redovno na fakultet, obavljali sve obaveze na vreme, ali smo se i družili kao generacija. Nas dvoje smo išli zajedno i u osnovnu školu, onda smo se razišli, sreli smo se na fakultetu i onda smo počeli da se zabavljamo. To se posle završilo brakom i imamo dvoje dece i četvoro unučadi. Danas smo došli da vidimo kako izgleda naša generacija posle 50 godina, jer ne viđamo sve, rekla je Gina.
Vladeta je posle diplomiranja bio asistent na Mašinskom fakultetu, kasnije je radio u „Zastavi”, a studije najviše pamti po ljubavi.
-    Vreme brzo prolazi. Mi smo sada samo lepi, nismo više mladi. U konkurenciji od 250 studenata bilo je preko 200 muškaraca i dvadesetak devojaka, a ja sam bio jedan od srećnika koji je uspeo da osvoji svoju sadašnju ženu i da ceo život provedemo zajedno. U našoj generaciji ima dosta uspešnih ljudi, doktora nauka, profesora Univerziteta u Kragujevcu, čak i sportista. To je zaista bila generacija koja je iskrena, poštena i radna, rekao je Vladeta.

Fakultet inženjerskih nauka je u okviru svog jubileja 2010. godine osnovao i Alumni klub gde nekadašnji studenti imaju priliku da se druže, ali i da unaprede fakultet za sadašnje i buduće generacije, čvrsto verujući da razmena iskustava ljudi istih i sličnih profesija ima nemerljiv značaj.