Da dug ne zastari

Da  dug ne zastari

 Veliki broj penzionera poslušao savet Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije da pribave potvrde koliko su im umanjene penzije i tako izbegnu zastarevanja potraživanja ako odluče da tuže državu i traže vraćanje uskraćenih primanja


 Na šalterima  kragujevačke Filijale Republičkog fonda penzijskog i invalidskog osiguranja  početkom decembra  nastale su neubičajene gužve. U velikom broju, po nekoliko  stotina dnevno, dolaze penzioneri i podnose  zahteve za Uverenja o povraćaju zadržanih iznosa od penzije na osnovu Zakona o privremenom uređivanju načina isplate  penzija i izdavanje Potvrde o isplati penzije od 1. novembra 2014.godine do dana podnošenja zahteva.
 Šta će sa uverenjima i potvrdama dalje raditi , većina penzionera još uvek ne zna. Nisu sigurni ni kako je došlo do pokretanja ove inicijative. Većinom su za nju čuli slučajno, u razgovoru sa poznanicima ili od mlađih ukućana, koji  se informišu preko interneta i društvenih mreža . Ali, za svaki slučaj dolaze da ih uzmu, poučeni životnim iskustvom da se finansijska politika i zakoni ponekad preko noći menjaju, a dokumenti kojima se neko pravo dokazuje uvek traže. Službenici im izlaze u susret , primaju  zahteve i izdaju tražena uverenja, ali ne komentarišu razloge zbog kojih ih penzioneri zahtevaju.  
 Oni upućeniji u redovima ispred šaltera kažu da je inicijativu za ovu akciju  pokrenulo Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije, čiji je predsednik Jovan Tamburić krajem novembra u zvaničnom saopštenju, koje su preneli neki mediji , pozvao penzionere da od Republičkog fonda PIO zatraže uverenja o visini isplaćenih i odbijenih iznosa penzija kako bi sprečili zastaru za finansijska potraživanja po osnovu smanjenja penzije starijih od tri godine.  

 

Šta dalje sa zahtevom?

 Zahtev mogu popuniti sami i predati ga u dva primerka, s tim da jedan s overenim prijemom zadrže i koriste ga u eventualnom pokretanju sudske parnice za nadoknadu dela penzija koji im je odbijen u protekle tri godine. Time  dobijaju i više vremena  da odluče hoće li je pokrenuti .
 U saopštenju Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica, uz ostalo, ocenjuje se da
većina diskriminisanih i oštećenih penzionera po osnovu primene nemoralnog i neustavnog Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, kojima su penzije na ovakav način smanjene, i posle tri godine nije ništa uradila da se pljačka prekine. Dalje se navodi:
 „Po Zakonu o obligacionim odnosima i nekim tumačenjima od 1.11.2017. godine počinje da teče zastara za finansijska potraživanja po osnovu smanjenja penzije, starija od tri godine. Na osnovu konsultacija sa nekoliko advokatskih kancelarija, pozivamo sve oštećene, da lično ili preko advokata podnesu odmah zahtev nadležnoj filijali Fonda PIO za donošenje Uverenja o povraćaju zadržanih mesečnih iznosa penzije na osnovu Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija i izdavanje Potvrde o isplati penzije u periodu od 01.11.2014. godine do dana podnošenja zahteva.
 Zahtev mogu popuniti sami i predati ga u dva primerka, s tim da jedan s overenim prijemom zadrže i koriste u pokretanju sudske parnice za vraćanje otetog.
Zahtevom sprečavaju zastarevanje potraživanja i dobijaju više vremena za odluku o izboru advokata za pokretanje sudske parnice u periodu do tri godine. Svaki mesec kašnjenja verovatno znači gubitak jednog mesečnog iznosa koji je zadržan od penzije.
Deo advokata smatra da već posedujemo pravosnažna rešenja o penzionisanju, koja ne može izmeniti ni jedan zakon i da nam druga rešenja nisu ni potrebna. Osnovano ne tražimo donošenje rešenja da PIO ne bi time manipulisao.
 Iako smo se uspavali očekujući da će se neko drugi izboriti za naša prava, moramo konačno nešto i lično uraditi. Zahteve moramo podneti masovno i tako pokazati da nismo pristali na finansijsku konsolidaciju na teret penzionera. Probudimo se i pokažimo da ne pristajemo na manipulaciju i pljačku. Formulari se mogu preuzeti u USPVLS na adresi Savski trg 9, treći sprat.
 Za dodatne informacije o ovoj akciji, zainteresovani mogu da pozovu brojeve telefona: 064 0618542, 064 2354113 ili pisati na mejl: [email protected] piše u saopštenju sa potpisom predsednika ovog Udruženja, Jovana Tamburića.   

                   

Pojedinačno ili kolektivno

 Mnogi penzioneri , kojih u Kragujevcu ima 69.500, od toga 60 posto njih prima pezije niže od 25.000 dinara i ne podležu umanjenju, razmišljaju da pravdu potraže na sudu  pokretanjem pojedinačnih ili kolektivnih tužbi. Smatraju da je to jedini način da im se razlika umanjenih penzija jednog dana isplati. S obzirom na to da je Ustavni sud odbacio inicijativu za ocenu ustavnosti koju su podneli Udruženje sindikata penzionera Srbije i vojni penzioneri, nije im, kažu, ostalo ništa drugo nego da tuže.
Odluka o privremenom umanjenju penzija izaziva  polemike i u advokatskim krugovima. Većinom je ocenjuju kao  neustavnu, jer Ustav Srbije kaže da se već dosegnuti nivo ljudskih prava ne može smanjivati. NJime je jasno definisano da je penzija neotuđivo pravo svakog pojedinca stečeno  na osnovu radnog staža i uplaćenih doprinosa.  Protivna je i Evropskoj socijalnoj povelji , ratifikovanoj  kod nas 2009. godine .
 Drugi, međutim, smatraju i da se država dosta dobro zaštitila novim zakonom i to tako što je navela da se jedan deo penzija isplaćuje iz budžeta, a drugi od uplate doprinosa u Fond PIO Srbije , kao i da je zbog ekonomske krize bila prinuđena da pribegne ovakvim merama.
 Zato često savetuju  penzionere da ne ulaze u ovaj spor, jer će dugo trajati i može biti neizvesan i skup. Oštećeni penzioneri će, međutim, ovaj problem moći da iznesu i pred Međunarodni sud  u Strazburu, pa je na njima da na osnovu svih ovih činjenica sami donesu odluku  hoće li nadoknadu za  svoje umanjene penzije potražiti na sudu.
Iz udruženja penzionera za sada nema zvaničnih najava  hoće li doći do pokretanja  kolektivnih tužbi za nadoknadu dela penzija koje su penzioneri u Srbiji tokom protekle tri godine primali umanjene za 10 procenata.
                                                                                                                                                    
 

 



ANKETA

Pavle Radojević, penzioner:  
- Očekujem novo rešenje Ustavnog suda Srbije o potpunom ukidanju Zakona o umanjenju penzija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Tasović, penzioner:
- Ustavnost zakona kojim su nam penzije umanjene je sporna. Ustavni sud Srbije treba to da potvrdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zijad Redžić, ratni vojni invalid:           
- Penzije su  naše neotuđivo stečeno pravo. Razmišljam o podnošenju tužbe, ali bi najbolje bilo da  to učinimo kolektivno.

 

 

 

LJiljana  Dimić,  penzionerka.  
- Država treba da vrati ono što nam je odbijala od penzija, a ako to ne učini  penzioneri treba da  podnesu kolektivnu tužbu.