Jedni podržavaju, drugi se uzdržavaju

Jedni podržavaju, drugi se uzdržavaju

Većina opozicionih stranaka koje deluju u gradu podržava građanske proteste i smatra da bi mogle da se uključe i pomognu kod postavljanja jasnih političkih zahteva protesta, do kojih još nije došlo, ali ima i skeptičnih koji podržavaju izlazak na ulice, ali ne vide mogućnost saradnje

Već dve nedelje za redom Kragujevac je važna tačka građanskih protesta u Srbiji jer se subotom u centru grada i u šetnji ulicama okupilo nekoliko hiljada građana. Kao i u drugim gradovima, i ovde proteste organizuju građani, ali stranke pomno prate šta se događa i među samim šetačima svakako ima njihovih članova.
Ipak, nakon dve nedelje proteste je u Kragujevcu od stranaka zvanično podržala samo „Šumadijska regija – PSG”, dok su ostali za sada rezervisani. Šta o izlasku građana na ulice misle kragujevačke stranke, kako misle da će se protesti dalje razvijati i vide li  kao stranke svoje mesto u njima, pitali smo čelnike političkih organizacija u gradu.
Većina stranaka iz opozicije, i pored toga što se javno nisu oglasile, bezrezervno podržavaju ulične proteste u gradu i energiju koju učesnici pokazuju, njihovu odlučnost i to što svima stavljaju do znanja da se ne plaše, što smatraju posebno važnim.

Ulica – pravo mesto

Iz jedine stranke koja se do sada oglasila podrškom protestima Bojan Stojadinović, predsednik odborničke grupe „Šumadijske regije – PSG”, kaže da su oni pozvali građane i svoje simpatizere da protestuju , te su po tome aktivni učesnici u šetnjama, ali ne i organizatori.
On ponavlja ono što su istakli i u saopštenju za javnost pre nekoliko dana da je organizator protesta sam Vučić svojom politikom kršenja Ustava i gaženja institucija u zemlji.
I Ivan Dubljanin, predsednik Gradskog odbora DS-a u Kragujevcu, kaže da njihov GO podržava proteste u gradu zato što smatraju da građani više nemaju drugi način da iskažu nezadovoljstvo stanjem u državi, a i u gradu, sem da izađu na ulice,
-    I u državi i u Kragujevcu vlada medijski mrak, režim je stvorio virtuelnu stvarnost i građani su prinuđeni da pokažu da ne veruju u laži koje im se serviraju, a mesto gde to mogu je, nažalost, ulica. Zato treba da se vidi da postiji drugačija Srbija i da ljudi pokažu da nisu u strahu. Moramo da pokažemo da nećemo ćutati, jer ako vlasti poveruju da će građani ćutati bez obzira na sve, onda su u stanju svašta da nam rade, kaže Dubljanin.  
Iz Gradskog odbora LDP dobili smo odgovor koji bi se mogao nazvati kao „podrška sa zadrškom” za protest u gradu. U tom dopisu se kaže da je stav građana neprikosnoven, pa je i svaki protest građana neprikosnoven, ali da njihova stranka ne želi da zloupotrebi nezadovoljstvo građana, da se krije iza toga i traži politički profit, jer se nikada nisu krili.
U Gradskom odboru  LDP u Kragujevcu kažu da ih „velika neodređenost kada je u pitanju politički aspekt protesta sputava da se jasno odrede i politički deluju kao partija”.
Miloš Anđelković, šef odborničke grupe „Pokreta za naš grad”, odgovara da je ova organizacija bezrezervno na strani protesta građana. On kaže da, bez obzira na činjenicu da „PZNG” ne učestvuje u organizaciji protesta koji se dešavaju u gradu, obaveza je stranke da ih podrže jer stanje u kome se nalazi naše društvo iziskuje mobilizaciju svih koji žele da žive u uređenom društvu, gde nam neće putem medija servirati priču o boljem životu za dve, tri ili šest godina, a da građani žive sve gore, gde su mladi najveći izvozni adut ove vlasti, a svi koji ne žele da prihvate navedene činjenice se etiketiraju kao izdajnici, što dovodi do ogromnih podela u društvu.

Jasni politički zahtevi

Kako kragujevački protesti, kao deo procesa u celoj Srbiji, mogu dalje da se razvijaju i da li ovdašnje stranke vide u njima svoje mesto?
„Šumadijska regija” smatra da bi protest trebalo da postavi jasne političke zahteve, da bi ih trebalo artikulisati, a oni smatraju da je glavni državni problem oličen u Aleksandru Vučiću.
-    Pritisak treba da se usmeri prema smeni ili podnošenju ostavke Vučića. Svakako, vidimo svoje mesto kao stranke što se formulacije zahteva tiče.  Smatramo i da će se tada jasno odvojiti stranke koje su protiv ove vlasti u zemlji, i na drugoj strani one koje bi samo da smene gradsku vlast, a zadržale bi režim Vučića, kaže Bojan Stojadinović.
Ivan Dubljanin iz GO DS-a smatra da političke stranke ne treba u ovom trenutku da se stave na čelo protesta jer treba da se čuje šta građani misle. Ali, u drugom i trećem koraku, kako protest bude trajao, biće važno da se i političke stranke uključe da bi kanalisale tu energiju građana u institucije sistema, jer samo tako se može smeniti režim, zaključuje Dubljanin.
-    Vučić želi da izjednači vlast i opoziciju tako što će kazati Srbiji da ne mora da protestuje jer su svi isti, i vlast i opozicija. Ali, treba kazati da je razlika velika i da nisu isti. Stranke koje su bile na vlasti, pa i DS međi njima, pokazale su demokratski kapacitet jer su se povukle kada su vlast izgubile, a poražene su za 80.000 glasova. Ovaj režim pokazuje svojom netolerancijom i agresivnim ponašanjem prema političkim neistomišljenicima da neće biti spreman  da se povuče ako izgubi, a ja se usuđujem da kažem da neće ni dozvoliti izbore na kojima može da izgubi, kaže Dubljanin.
Gradski odbor LDP-a, međutim, ne vidi sebe u kragujevačkom protestu jer smatra da je nemoguće da se za iste političke ciljeve bore rame uz rame sa ultranacionalistima i skstremnim desničarima, koji su se toliko puta pokazali „na delu”, a koji se promovišu u prvim redovima i ističu sebe na čelu kolone.
-    Kragujevac je grad hrabrih i mislećih ljudi, poruka građana sa skupa u Kragujevcu je da ne žele političke stranke na protestima i taj stav mi moramo da poštujemo i poštovaćemo ga, kažu u LDP-u.  
 
Lokalna boja

Upadljivo je da je na dva do sada održana protesta u Kragujevcu bilo malo osvrta na stanje u samom gradu, pa je utisak da je sve proteklo bez dovoljno lokalne boje i osvrta na gradske probleme.
Naši sagovornici smatraju da toga treba da bude više, ali da je ključ promena na nivou državne vlasti. Tako Bojan Stojadinović smatra da protesti treba da budu koordinisani u celoj zemlji, ali lokalni problemi ne mogu da se reše dok se ne reši promena centralne vlasti jer su lokalne samouprave,  dolaskom na vlast SNS-a, postale administrativne ispostave jednog čoveka i Vlade Srbije.  
I Ivan Dubljanin se slaže da svaki protest treba da bude obojen lokalnim bojama i da   treba povezati gradski i državni nivo, ali da ne treba izgubiti iz vida da nikome neće biti bolje, ni u Kragujevcu, ni u Žitištu, ako se ova republička vlast ne promeni. Danas je sva moć sublimirana u jednom čoveku i sve od njega zavisi, zaključuje ovaj sagovornik.
-    S obzirom da su protesti u Kragujevcu tek pokrenuti kao podrška onima koji se odvijaju u Beogradu, svakako da u narednom periodu očekujemo konkretizaciju zahteva sa osvrtom na lokalne teme, jer Kragujevac nije pusto ostrvo i loša situacija u društvu se reflektuje i na naš grad. Svakako je to pitanje za same organizatore protesta, ali je potrebno jasno definisati izahteve koji će biti usmereni na sam grad Kragujevac, navodi Miloš Anđelković iz Pokreta za naš grad.
KO SE NIJE OGLASIO

Stevanović bez komentara

Od gradskih opozicionih stranaka odgovor na pitanje o stavu povodom građanskog protesta u Kragujevcu nismo uspeli da dobijemo samo od „Zajedno za Šumadiju” Veroljuba Stevanovića. U kontaktu sa predsednikom stranke dogovoreno je da se javimo 15. jaunara ujutru, ali nakon više poziva bivši gradonačelnik se nije javio. Tako je izostala prilika i da dobijemo odgovor na pitanje koliko ima istine u navodu iz lista „Danas” koji je pre nekoliko dana, uz konatataciju da je samo „Šumadijska regija” javno podržala proteste, objavio kako se nezvanično priča da Stevanović nije podržao proteste jer privodi kraju pregovore sa vrhom SNS-a da sa tom strankom uđe u koaliciju na lokalu i vrati se na vlast u gradu.
Sa druge strane, Milan Urošević, odbornik SPO u gradskoj Skupštini koji sve bliže sarađuje sa strankom Stevanovića, na svom tviter nalogu otvoreno se izjasnio protiv sadašnjih građanskih protesta u gradu.
„Nije da ne razumem ljude koji žele da svoje nezadovoljstvo iskažu na ovaj način. Odrastao sam u SPO-u, stranci koja je sinonim bunta i protesta. Ali ovi opozicioni kvazi lideri su krpelji generacije koja se sa razlogom oseća iznevereno. Da li je AV taj koji ih je izneverio”, piše Urošević u jednom tvitu, a u drugom opet kritikuje protestante:
„Imaš masovnost dovoljno da postaviš ozbiljan i ostavriv zahtev. Zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i dobiješ ih u najkraćem mogućem roku, već za 45 dana. Ali, nemaš onu stvar, jer znaš da na izborima ne možeš da dobaciš ni do dvocifrenog rezultata”.
U trećem tvitu Urošević  piše: „Onda se znao cilj, znalo se ko je organizator, opozicioni lideri nisu se krili, već predvodili kolonu. Ali, prvo pobediš, pa šetaš, ili šetaš da do izbora dođe. A ovi što na šetnju pozivaju, a izbora se boje, već su razočarali i one koji su u njima videli neku nadu”.