Za lokalnu samoupravu ocena tri

Za lokalnu samoupravu ocena tri

Među 145 gradova i opština u kojima je organizacija „Transparentnost Srbija” sprovela istraživanje za 2020. godinu Kragujevac je zauzeo 28. mesto, sa 55 od mogućih sto poena, i uznapredovao je u odnosu na prethodne godine. Od velikih gradova sada je od njega bolji Novi Sad (na poziciji 23), Zrenjanin je deseti, Čačak 28, dok je Niš 71, a Beograd na katastrofalnom 129. mestu.
Kakve ocene je dobio grad Kragujevac po segmentima, odnosno pitanjima, kojih je ukupno 95? Pre toga kratko objašnjenje tabela uz ovaj tekst: sa nula poena ocenjen je odgovor koji je negativan, jednim poenom – pozitivan, a sa dva poena ako je odgovor, kako objašnjavaju u „Transparentnosti”, više vrednosti. Kragujevac je podjednako imao nula i jedinica – po 45, a dva poena pet.
Da krenemo od onoga što je po ovom istraživanju u gradu najpozitivnije, Na zvaničnom sajtu grada redovno se objavljuju odluke gradske Skupštine, budžet za tekuću godinu i podaci o javnim nabavkama, kao i konkursi i pitanja koja postavljaju građani, odgovaraju određene službe. Takođe, službeni list grada redovno je dostupan na sajtu i redovno se dostavljaju tražene informacije po Zakonu o njihovoj dostupnosti.

Šta je dostupno javnosti

Sažetak svega što je ocenjeno jednim poenom izgleda ovako: prvo ono što se odnosi na rad gradskih organa. Odluke Gradskog veća i Skupštine grada dostupne su na sajtu, kako one aktuelne, tako i one iz prethodna 24 meseca. Takođe, objavljuju se predlozi akata pre razmatranja na sednicama Skupštine grada, amandmani na predložena akta, dnevni red skupštinskih zasedanja, kao i rezultati glasanja. Poslovnikom o radu predviđeno je vreme za javna pitanja odbornika gradonačelniku i sednice gradskog parlamenta direktno prenosi gradska televizija.
Kada je reč o budžetu grada, prelazna ocena data je za dostupnost obrazloženja predloga ovog dokumenta i za objavljivanje poziva za javnu raspravu o njemu. Takođe, razmatraju se završni računi za prethodnu godinu i objavljuju se finasijski planovi indirektnih korisnika budžeta.
Sledeći set pitanja je o odnosima gradske uprave sa građanima. Prvo se navodi da postoji šalter sala za pružanje usluga, kao i obaveštenja o radnom vremenu i brojevima telefona na koje građani mogu da se informišu o uslugama koje su im potrebne. Dalje, postoji termin za susrete gradonačelnika sa sugrađanima, na sajtu su dostupna obaveštenja o podnošenju zahteva za slobodan pristup informacijama, kao i stranica posvećena javnim nabavkama i njihovom izvršenju u prethodnih 12 meseci.
Pozitivne ocene date su i za neke segmente javnog gradskog sektora. Navodi se da na sajtu grada postoje posebne stranice posvećene radu javnih preduzeća i ustanova, njihovi godišnji planovi rada, cenovnik usluga organa gradske uprave, javnih preduzeća i ustanova, a objavljuju se i konkusri za izbor njihovih direktora.
Na gradskom sajtu dostupni su i pozivi za davanje u zakup imovine u vlasništvu grada i konkursi za dodelu budžetskih sredstava nevladinim organizacijama. Objavljuju se usvojeni urbanistički planovi, zatim lokalni antikorupcijski plan, kao i to da je gradonačelnik podneo izveštaj o svojoj imovini. Na kraju, kaže se da je dostupan kodeks ponašanja zaposlenih u gradskoj upravi.

Bez konferencije za novinare

A šta je ocenjeno sa nula poena, odnosno šta u radu lokalne samouprave nije dobro, a to je i putokaz šta treba popraviti, bar prema rezultatima ovog istraživanja?
Iz domena rada gradske Skupštine navodi se da nisu javno dostupni podaci o tome kako odbornici pojedinačno i poimence glasaju, ne saopštavaju se obrazloženja za podnete amandmane na predloge akata, kao i podaci o kontaktima gradskih odbornika i građana.
Kada je reč o gradskom budžetu, ne objavljuju se mesečni izveštaji o njegovom izvršenju, ali još gore je što nema javno dostupnih izveštaja o polugodišnjim i devetomesečnim bilansima. Takođe, ne postoji takozvani vodič za građane kroz budžet, ne održavaju se javne rasprave o nacrtu budžeta, pa nema ni izveštaja o rezultatima rasprave. Takođe, ne objavljuje se revizija završnog računa budžeta, niti ima informacija da li je ona obavljena.
Najviše nula dobijeno je za odnose gradske uprave i građana. Na početku se kaže da u šalter sali i u prostorijama javne uprave nisu istaknuti rokovi za izdavanje dokumenata i uputstava. Zatim, nema podataka o prijavama korupcije od strane građana, a u uslužnom centrima ne postoji mogućnost da građani prijave uočene nepravilnosti ili kršenje zakona od strane gradskih organa, čak ne postoji mogućnost da putem sajta građani anonimno prijave korupciju ili nepravilnosti u radu. Takođe, na sajtu se ne objavljuju kontrolne liste gradskih inspekcija i ne mogu se pratiti podaci o postupanjima po žalbama, predstavkama i prigovorima.
Na sajtu grada nisu vidno dostupni podaci o kontaktima gradonačelnika sa građanima, ne održavaju se redovne konferencije za novinare, ne sprovode se istraživanja o zadovoljstvu građana radom gradske uprave i nisu vidljive informacije o podnošenju zahteva za slobodan pristup informacijama.
Kada je reč o radu gradske uprave, prva nula dobijena je zato što ne postoji informator koji sadrži podatke o godišnjim planovima javnih nabavki, o platama funkcionera i službenika, o uslugama koje grad pruža i rokovima za njihovo pružanje. Na sajtu grada ne objavljuju se sistematizacije javnih preduzeća i ustanova, dokumenta i procedure o izboru direktora i podaci o broju zaposlenih u javnim preduzećima i ustanovama.
Takođe, ne sprovode se konsultacije sa građanima kada se utvrđuju cene usluga javnih preduzeća i ustanova u formi skupova ili anketa, informacija o dodeli budžetskih sredstava medijima i izveštaja o realizaciji projekata nevladinih organizacija  koje finasira grad. Nema ni evidencije imovine (nekretnina) u vlasništvu grada koja je data u zakup, sa podacima o zakupcima, cenama i trajanju zakupa.
Na kraju, ne postoji javna evidencija o lobistima i o rasporedu dnevnih i nedeljnih aktivnosti gradonačelnika.
Valjalo bi da novi gradonačelnik i njegovi saradnici dobro proanaliziraju „nalaze” dokojih je došla  „Transparentnost Srbija”, pa onda da se potrude da poprave bar nešto od onoga što sada ne valja.