Privremeno – nije za piće

Privremeno – nije za piće

 Mutna voda iz gradskog sistema može se koristiti za kuvanje i održavanje lične higijene, ali ne i za piće, rekla je pre dva dana dr Jelka Ranković iz Instituta za javno zdravlje, iako kvalitet vode nije vanredno kontrolisan jer niko to nije zatražio

 Ovih dana našoj redakciji obratilo se više građana s pitanjem zašto je danima mutna pijaća voda u naseljima Pivara, delu Erdoglije, kod „Plaze”, u Centru... i  da li takvom vodom sme kuvati, kupati, jer niko zvanično nije upozorio da sa pijaćom vodom nešto nije uredu. U trgovinama su primetili da je porasla kupovina flaširane vode. Zašto je  tako pitali smo direktno proizvođača i snabdevača, koji ima svoju internu kontrolu, ali i Institut za javno zdravlje koji pored ostalog vrši nadzor kvaliteta pijaće vode.  
 Na zvaničnom sajtu JKP „Vodovod i kanalizacija”  objavljeno je saopštenje, koje je poslato i medijima, u kome se kaže da zbog uvećane potrošnje vode u odnosu na prosečnu količinu za ovo doba godine, u pojedinim delovima grada može doći do blagog zamućenja vode. Potpuna stabilizacija očekuje se 17. januara u večernjim satima. Otuda mole potrošače da racionalno koriste vodu za svoje potrebe, kako bi se nastavilo sa urednim vodosnabdevanjem.
 Živorad Ranković, portparol „Vodovoda”, pojasnio je da to nije samo slučaj u Kragujevcu, nego i u Beogradu, te da nema razloga za zabrinutost . Tu se ne radi o hemijskoj i bakteriološkoj neispravnosti vode, nego samo o zamućenosti. Ekipe koje ispiraju linije su već bile na terenu i u utorak, 17. januara, do kraja dana očekivala se stabilizacija. Drugim rečima, očekivalo se da konačno iz slavina poteče bistra voda.
Problem je, napominje Ranković, sa onim delovima grada koji se snabdevaju sa akumulacije „Gruža”. A, 80 odsto građana se upravo odatle snabdeva.  Ostatak grada se snabdeva pijaćom vodom s Moravskog sistema i Vodojaže i oni, po tvrdnjama iz „Vodovoda”, piju bistru vodu.
 U ovom preduzeću pretpostavljaju da je do povećane potrošnje došlo zato što su mnogi njihovi korisnici namerno pustili da curi voda da ne bi zaledile česme, mada, napominje, ni to ne mora da bude uzrok veće potrošnje.
 Pitali smo i nadležne u Institutu za javno zdravlje da li je ovako zamućena voda ispravna za piće i da li uopšte građani treba da je konzumiraju za pripremanje hrane i održavanje lične higijene, nakon tvrdnji portparola „Vodovoda” da je bakteriološki i hemijski ispravna.  
 Dr Jelka Ranković nam je potvrdila da ih još uvek niko nije pozvao iz JKP „Vodovoda i kanalizacije” za vanredno uzorkovanje, pa ni inspekcija, tako da nisu ni kontrolisali ispravnost i otuda se ne može izjasniti o kvalitetu pijaće vode. Redovna kontrola pada . 18. januara. U svakom slučaju „Vodovod”  je proizvođač i on je, napominje, odgovoran za kvalitet vode.
 Dr Jelka Ranković napominje da non-stop zovu građani, ali i različite institucije i ustanove poput Dečjih ustanova, Studentskog doma i uvek s istim pitanjem - da li je voda ispravna za piće.
- Voda se može koristiti za kuvanje, umivanje, kupanje u narednih 24 sata, ali preporučujem da se pije samo flaširana voda. Već sutra sistem može biti stavljen pod kontrolu, kaže dr Jelka Ranković.