O rešenju tek po Božiću

O rešenju tek po Božiću

Samostalni sindikat preduzeća „Fijat plastik“ (bivše firme „Manjeti Mareli“) upozorava na ucene kojima su izloženi radnici zbog neslaganja sa nekim odlukama menadžmenta i na štetnost angažovanja radnika „na lizing“, ali nema informacija šta posle prošlomesecne prodaje (i) ove „Fijatove“ firme Japancima


Prvog dana decembra ove godine, oglasila se Sindikalna organizacija Samostalnog sindikata „Manjeti Mareli“ saopštenjem u kojem u navode kako se u preduzeću gde rade – „Fijat plastik“ (bivši „Manjeti Mareli“) - zaposleni i sindikat „ucenjuju u pokušaju rasturanja monolitnosti sindikata i kazne za prethodne štrajkove“.
U saopštenju se precizira da je sve je započelo upućivanjem stalno zaposlenih radnika ovog preduzeća na rad u „Fijat“, dok su u preduzeće dovođeni radnici preko agencija za iznajmljivanje radnika. Svi radnici upućeni u „Fijat“ su članovi sindikata, dok su radnici koji nisu članovi sindikata, toga bili pošteđeni.

Kažnjen sindikat ili radnici?

„Sindikat se ovome suprotstavio, jer smo razumeli da time žele da nas kazne za prethodne štrajkove, osujete moguće štrajkove, i zato što nismo hteli da stavimo potpisi da se saglasimo sa dokumentima koje nismo ni pročitali. Radnici zaposleni preko agencija nemaju pravo da štrajkuju, to je bila njihova vizija“, objašnjavaju iz ovog sindikata i dodaju:
„Tražili smo od poslovodstava da 19 radnika zaposlenih preko agencije za iznajmljivanje radnika prime u stalni radni odnos, nakon čega bi bilo moguće nastaviti upućivanje radnika. Pojedini od tih radnika su i po pet godina iznajmljeni ovom preduzeću. Postigli smo dogovor sa menadžmentom preduzeća da se radnici zaposleni preko agencija zaposle za stalno, o čemu su se i ovi radnici obavesteni i čemu su se radovali.
Iznenada, preduzeće je otkazalo potrebu za tim radnicima i svih 19 radnika je ostalo bez posla, kršeći dogovor sa sindikatom. Na taj način su hteli da kazne sindikat, koji se snažno zalagao za njihov prijem u radni odnos, a zapravo kaznili su nedužne radnike“.
Zbog svega toga, saopštavaju iz sindikalne organizacije firme „Fijat plastik“ sindikat će u skladu sa Zakonima, odgovoriti na sve te događaje, a ujedno i upozoravaju – kako piše _- da je „završena je naša tolerancija na neadkvatne uslove rada, zimi rada u hladnom, a leti po nesnosnim temeperaturama“.
Sindikat takođe ukazuje „na štetnost zapošljavanja preko agencija za iznajmljivanje radnika, već radnicima u Srbiji mora da se obezbedi dostojanstven rad.
Smatramo nedopustivim da preduzeća koja su koristila državne povlastice imaju ovakav odnos prema radnicima u Srbiji“.

Peglanja i „gužvanja“

Saopštenje je potpisao predsednik ove sindikalne organizacije Aleksandar Korać.
Podsećanja radi, „Manjeti Mareli“, koji zapošljava stotinak radnika, kao jedan od „Fijatovih“ kooperanata čiji je  pogon u Kragujevcu obećan na marginama ugovora države i „Fijata“, ni do maja ove godine nije poslovao mnogo drugačije. Od početka su radnici bili angažovani „na lizing“, a sindikat je stalno insistirao na ujednačavanju uslova rada sa onima u „Fijat Krajsler automobilima Srbija“.
Očekivanja da će se to i dogoditi podgrejao je majski prelazak (kupovinom) „Manjeti Marelija“ u ruke „Fijata“, ali se nedugo zatim podigla prašina zbog odbijanja zaposlenih u „Mareliju“ da potpišu novi kolektivni ugovor koji bi sadržao klauzulu o odustajanju od štrajka u naredne tri godine. Ta klauzula je, inače, prihvaćena od strane Samostalnog sindikata „FCA Srbija“ posle prošlogodišnjeg višednevnog štrajka.
Nespremnost na kompromis „ispeglana“ je prećutnim poštovanjem dotadašnjih pravila, mada je – takođe prećutno – i sindikat, prema izjavi Koraća datoj tada dnevnom listu „Danas“, obećao „da će se uzdržavati od organizovanja štrajkova sve dok poslovodstvo bude poštovalo sporazum iz marta, odnosno dok nam plate i ostale prinadležnosti budu usklađivane sa zaradama i nadoknadama zaposlenima u FCA Srbija“. Korać je tom prilikom dodao i da je „ostalo da se, u narednom periodu, u pregovorima sa poslovodstvom FCA Srbija reguliše status radnika angažovanih posredstvom agencija za iznajmljivanje radne snage“.
Međutim, pre četrdesetak dana, „Fijat Krajsler“ je saopštio da prodaje sve celine firme za proizvodnju auto-delova „Manjeti Mareli“ japanskom dobavljaču auto-delova „Kalsoni Kanseji korporejšen“ za sedam milijardi dolara.
I povodom najave te prodaje, predsednik Samostalnog sindikata „Manjeti Marelija“, Aleksandar Korać rekao je za RTK da ne očekuje nikakve promene za zaposlene u ovoj fabrici.
Šta se to u međuvremenu dogodilo da se sada „ispod tepiha“ izvlače teme naglašene u sindikalnom saopštenju od pre nekoliko dana nije moguće precizno odrediti. Naime,  menadžment „Fijat Krajsler automobila Srbija“ poslovično se ne oglašava, ćute i drugi koji bi mogli detaljnije da obrazlože najnovije iskričenje u firmi „Manjeti Mareli“, a u konačnom, i kompletna proizvodnja u kragujevačkoj filijali FCA „zamrznuta“ je najkraće do „posle Božića“.