A sad i - balsamovanje

A sad i - balsamovanje

 Kad su pod krov kragujevačke „Čistoće” spakovana gotovo sva ostala gradska komunalna preduzeća, prvo je prekrštena nova-stara firma u „Šumadija Kragujevac”.
Istovremeno je u osnivačkom aktu (osnivač je grad) pobrojano više desetina novih poslova kojim će se preduzeće baviti, osim „pretežne delatnosti” - a to je briga o čistoći grada. Kada se taj pogolemi spisak pročita, ’ladno se može zaključiti da Kragujevcu nije potrebna više nijedna firma - sve će raditi „Šumadija”.
 Pošto je taj opis poslova zbrdazdolisan, i ovde će se sličnim redom izdvojiti ono što je baš poslovna „ekskluziva”.
 Pa idemo redom. Prvo nešto baš lepo - uzgoj kućnih ljubimaca (osim riba) mačaka i pasa, odmah potom je proizvodnja deterdženata, sapuna i sredstava za čišćenje i poliranje, pa trgovina automobilima i lakim motornim vozilima, kao i njihovo održavanje i popravke.
 Sledi trgovina na veliko: voćem i povrćem, pićima, duvanom, tekstilom, odećom i obućom, porcelanom, parfimerijskim i kozmetičkim proizvodima, delovima za motorna vozila, metalima i metalnim rudama. Onda trgovina na malo, znači u sopstvenim radnjama, i to: delova za vozila i metalne robe, suvenira, rukotvorina i religijskih predmeta, pa oružja i municije, cveća, đubriva i opet kućnih ljubimaca i hrane za njih itd.
 Onda još od uslužnih poslova: prevoz putnika u kopnenom saobraćaju, drumski prevoz tereta, pripremanje i posluživanje pića, delatnost reklamnih agencija, iznajmljivanje i lizing, „rad umetničkih ustanova (delatnost koncertnih i pozorišnih dvorana)”, ostale zabavne i rekreativne aktivnosti (vašari i sajmovi), pa još i otvaranje škola za vozače i, povrh svega, arhitektonska delatnost.
 Međutim, šta bi tako grandiozno preduzeće bilo bez proizvodnje, a proizvodiće se svašta: povrće, bostan, začinsko, aromatično i lekovito bilje, tekstilni proizvodi, radna odeća, betonski elementi, eksploatisaće se pesak, glina i koalin, a tu je i istraživački rad u prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama.
 U programu je i građevinarstvo, od priprema gradilišta, krovnih radova, zidanja, malterisanja do ugradnje stolarije, svih instalacija, postavljanja zidnih i podnih obloga, bojenja i zastakljivanja.
 „Šumadija” će se baviti i računarskim programiranjem, izradom veb portala, knjigovodstvenim i revizorskim poslovima, prometom nekretnina i još o-ho-ho.
Senzacionalna je novina, što bi rekli ovi iz bulevarske štampe, u odeljku o „pogrebnim delatnostima”. Obratite pažnju na stavku koja glasi „priprema leševa za sahranjivanje, spaljivanje i balsamovanje”. Au, kakav progres! Istina, za spaljivanje Kragujevcu nedostaje krematorijum, ali i za to postoji rešenje, na primer recept iz „Maratonaca”, kada je „tata spalio Đenku”, uz konstataciju „Al, je opravio, svaka mu čast”.
 A šta ćemo sa balsamovanjem? To je onaj proces koji su smislili stari Egipćani, a Vujaklija ga slikovito ovako opisuje: „Umrete, izvade vam sve organe, i mozak na nos usijanom žicom, pospu vas solju onako raspolućenog, ostave vas u pesku u pustinji da se lepo osušite, posle vas namažu nekim uljima, celog obmotaju zavojima i strpaju u kovčeg.
 Da tako ostanu večni najčešće su hteli faraoni, kojima su grobnice bile grandiozne piramide. Mi nemamo ni Keopsa, ni Kefrona, ni Mikerina, ili ih možda imamo, ali se drugačije zovu, pa valjda treba misliti i na njihov zagrobni život. Dotle ovaj narod  živi kao - balsamovan.
Bog te, šta se napravi od drljave „Čistoće”.
Sada čekamo realizaciju utvrđenog programa.