Šta (ne)može direktor škole

Šta (ne)može direktor škole

Sva odeljenja su po broju đaka na granici i ima ih od 28 do 30, ali tokom godine dolazi do ispisivanja dece i odlaska sa roditeljima u inostranstvo, da bi se posle nekoliko meseci opet vratili i upisali u ovu školu. Direktor ne može da ih odbije, ali je zbog toga u velikom problemu jer svaki put mora da sprovodi komplikovanu proceduru „pretumbavanja” i učenika i nastavnika    

Osnovna škola „Treći kragujevački bataljon” dospela je u žižu intresovanja javnosti prošle nedelje pošto je Školski odbor organizovao protest, prošlog petka, zbog najave da će odeljenja osmog razreda biti rasformirana usled manjka učenika. Naime, pravilo je da u četiri odeljenja mora da bude ukupno 91 učenik, a u ovoj školi ih je 88, pa je to bio razlog za pretumbavanje osmaka. To bi za posledicu imalo, ne smanjenje broja odeljenja, nego i menjanje predmetnih nastavnika i proglašenje tehnoloških viškova. Nastavnicima je, u tom slučaju, trebalo smanjiti fond časova od pet do 22 odsto, a u toj srazmeri i zarade. Inače, škola je u junu izgubila jedno odeljenje, a zaposleni u tom trenutku nisu bili zbrinuti, što je predstavljalo još jednu otežavajuću okolnost. S druge strane, činjenica da je reč o učenicima osmog razreda, koji su zajedno od prvih školskih dana, predstavljala je dodatni problem.
 

U interesu dece

Želja osmaka da još nekoliko meseci ostanu zajedno u svojim odeljenjima, koliko ima do kraja školske godine, bila je povod protesta, koji je organizovan prošlog petka, koji je organizovao Školski odbor. Međutim, tada je već bilo najava da će sve biti završeno u interesu dece i da odeljenja neće biti „pretumbana”, ali se kasnije saznalo, doduše nezvanično iz medija, da će direktor škole Slobodan Živanović morati da snosi posledice, što nije pokrenuo proceduru u junu, kada škole dobijaju uputstva za formiranje odeljenja.
Direktor, međutim, objašnjava da u junu nije bilo potrebe za sprovođenjem postupka svođenja odeljenja, pošto je bio dovoljan broj učenika, ali se u avgustu ispostavilo da „fale” tri učenika, kako bi se formirala četiri odeljenja.
-    Prihvatam odgovornost da nisam ispoštovao rok, ali sam to učinio u interesu dece, kako bi u završnom razredu do kraja ostali zajedno. Smatram da to ne bi bilo pedagoški za maturante, jer bi im se promenili i nastavnici srpskog, matematike, fizike, hemije, svih onih predmeta koje polažu na završnom ispitu, objašnjava Živanović. On dodaje da je o potrebi da se rasformiraju odeljenja upoznao roditelje i trebalo je da od prošlog ponedeljka krene rad sa tri odeljenja, pošto nije bilo drugog rešenja.   
On priznaje da je to trebalo uraditi prvog školskog dana, sačekati decu sa rasformiranim odeljenjima i to usred štrajka prosvetnih radnika. Uprkos tome, Živanović tvrdi da je prosledio podatke kakvi jesu, što je u svemu najvažnije, nigde  nije bilo manipulisanja sa brojem učenika, nego je prikazan kakav jeste.
Mesec i po dana posle toga, 17. oktobra, Školska uprava u Kragujevcu je pokrenula ovo pitanje i naložila da se rasformiraju sva četiri odeljenja. Od tog trenutka krenule su, istovremeno, dve aktvnosti. Škola je počela pripreme za smanjenje i pretumbavanje odeljeanja i proglašavanje tehnoloških viškova, a Školski odbor i Savet roditelja krenuli su da vode svoju bitku da do toga ne dođe.
Član Saveta roditelja i jedan od inicijatora protesta učenika Zoran Vujović je potvrdio da je direktor po preporuci smanjio broj odeljenja i decu obavestio da će biti pregrupisana u tri odeljenja, što je, kako kaže, neprimereno sada usred školske godine, a nije ni pedagoški.
-    Zato smo se mi roditelji skupili i dogovorili da na neki način izrazimo svoje nezadovoljstvo zbog toga. U međuvremenu smo saznali da se to neće desiti. Pomoćnik ministra je javio da se odustalo od podele odeljenja i to je sada rešeno, rekao je Vujović.
NJihov zahtev  je prihvaćen po hitnom postupku, pa je u tom trenutku izgledalo da je ispalo sve kako treba. Odeljenja su ostala na broju, a  van snage su i rešenja o proglašenim tehološkim viškovima. Baš kada se mislilo da je prevladao razum i da birokratska rešenja nisu u svakoj situaciji „crveno slovo”, u medijima je „procurela” vest da je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević najavio da će direktor Slobodan Živanović biti smenjen, navodno iz razloga što toj školi odeljenja nisu formirana prema broju učenika u skladu sa zakonom.
Ministar je objasnio da zbog manjeg broja učenika osmog razreda, kojih je ukupno 86, jedno od četiri odeljenja treba da se rasformira i da se učenici rasporede u ostala tri odeljenja. Direktor se, rekao je ministar, nije setio da ima manje đaka nego što treba da se formira odeljenje, pa nije hteo da smanjuje broj odeljenja, kako se roditelji i deca ne bi bunili što ih razdvajaju u završnom razredu. Ne može direktor o tome da odlučuje, nego treba da se primeni zakon, rekao je Šarčević prisutnim novinarima u Privrednoj komori Srbije, prlikom  predstavljanja projekta povezivanja najboljih studenata i poslodavaca u Srbiji.
 

Smena direktora samo u medijima  

Do zaključenja ovog broja novina, u utorak 6. oktobra, nije bilo zvaničnih informacija o smeni direktora. Povodom ovih informacija Živanović nije želeo da se izjašnjava.
-    Dobro je po decu što se situacija sa odeljenjima sredila. Svi su ostali zajedno, a stiglo je i zvanično odobrenje iz Ministarstva da se nastavlja sa četiri odeljenja. To je sada najvažnije. Drugih informacija nema, rekao je direktor Živanović koju ovu funkciju obavlja već deset godina.
Uovoj školi ima ukupno 764 đaka i svake godine beleži porast broja upisane dece. U poslednjih pet-šest godina zabeleženo je povećanje broja za preko stotinu učenika, a veliki je i broj dece romske nacionalnosti - ima ih oko 10 do 15 odsto, trenutno ih je 70. Veliki problem predstavljaju njihova migrantska kretanja, pa se tokom školeske godine izvestan broj njih ispisuje iz škole i odlaze sa roditeljima u inostranstvo, a onda se posle nekoliko meseci ponovo vraćaju i upisuju u školu. To je jedan od razloga što je broj dece u odeljenjima tokom godine promenljiv, pa čas ima dovoljno učenika, od 28 do 30, čas ih je manje. Shodno tome, svaki put bi trebalo pokretati proceduru za povećanje ili smanjenje broja odeljenja i nastavnika, što nije ni malo jednostavno.
-    Ovaj problem odavno je prisutan i ja sam o tome godinama obaveštavao sve nadležne ustanove. Uvek sam izlazio u susret deci koja su želela da nastave školovanje i maksimalno smo se trudili da sve bude kako treba. Nemoćni smo, međutim, da sami rešimo ovaj problem uprkos svemu što smo preduzeli. Sva odeljenja su na granici po broju dece i njihovi odlasci i dolasci tokom godine stvaraju probleme. Situacija je vrlo komplikovana jer ne mogu da odbijem da se dete vrati u školu, a ako prihvatim kršim zakon jer onda treba sprovesti proceduru, kaže Živanović.
On naglašava da prihvata svu odgovornost, ali da nije reč o nemaru, jer već tri-četiri godine potencira ovu priču kao specifičnu, ali ne nalazi rešenje.
Član Saveta roditelja Vujović priznaje da je veoma iznenađen informacijom o smeni direktora.
-    Neverovatno je da se direktori smenjuju preko medija. Kao član Saveta roditelja želeo sam da podržim decu, a isto je uradio i direktor. Svi smo zatečeni ovim što smo čuli, ali pošto još uvek nema zvaničnih informacija, ne bih želeo da govorim o daljim aktivnostima roditelja. Za sada je sve kako treba i nastavljamo dalje da radimo, kaže Vujović.
I predsednik Saveta roditelja Saša Vlahović koji ovu dužnost obavlja već četiri godine kaže da su zadovoljni što se izašlo u susret deci i napominje da povodom informacija u medijima neće biti nikakvih reagovanja.
-    Ne bih ovo radio tolike godine da u školi nije sve kako treba. Zahvaljujući direktoru i nastavnicima ova škola je pre nekoliko godina svrstana u red među 50 najboljih škola u Srbiji. To samo po sebi govori o kvalitetu rada zaposlenih, rekao je Vlahović.
Tokom poslednjih nekoliko godina u školi je izvršeno na desetine inspekcijskih nadzora i nikada nije bilo primedbi, niti konstatovanih nepravilnosti. Pre dve godine izvršena je rekonstrukcija škole, a u ovaj posao uloženo je preko 30 miliona dinara. Sve učionice su klimatizovane, što je retkost u školama, ugrađeni su video nadzor i alarmni sistem, a što je najvažnije učenici postižu zapažene rezultate na državnim takmičenjima. Iz fizike i matematike prošle godine osvojili su prva mesta, a škola je postala prepoznatljiva po svom imenu i postignutim uspesima.
U školi su naročito ponosni na činjenicu da njihovi đaci imaju visok nivo održavanja uspeha u srednjim školama. Direktor napominje da je u poslednje četiri godine preuzeto preko 20 tehnoloških viškova iz drugih škola i da sada ima 72 zaposlenih na neodređeno vreme.
Zaključujući ovaj razgovor Živanović je rekao da se u školi sve odvija u najboljem redu i da je on direktor ove škole dok se ne odluči drugačije i dok o tome ne stigne zvanično obaveštenje od nadležnih.
             

STAV MINISTARSTVA PROSVETE
Zahtev nije stigao na vreme
U Ministarstvu navode da za odobrenje da u odeljenjima bude manji broja učenika od propisanog škola treba da se obrati nadležnoj školskoj upravi Ministarstva do 15. septembra, posle čega Uprava daje stručno mišljenje.
Zahtev direktora OŠ „Treći kragujevački bataljon” stigao je 23. oktobra, dakle, mesec i osam dana posle tog roka. Zato je zahtev odbijen kao neblagovremen, kažu u Ministarstvu.
Inače škole koje su se obraćale Sektoru za predškolsko i osnovno obrazovanje radi organizovanja rada u odeljenjima četvrtog i osmog razreda s manjim brojem učenika, iz pedagoških razloga dobijale su saglasnost da ostanu sa istim brojem odeljenja, budući da se radi o završnim razredima. OŠ „Treći kragujevački bataljon” nije se obratila pomenutom Sektoru, zbog čega je kasnije došlo do problema.