Ovakva vlast građanima nije potrebna

Ovakva vlast građanima nije potrebna

 Gradonačelnik Nikolić je, što je politički očekivano, preuzeo preventivne mere da se obezbedi. Našu stranku napustilo je šest odbornika, a SPO jedan. Dajući im nameštenja, Nikolić je, bar za sada, osigurao većinu u gradskom parlamentu, kaže Ivan Dubljanin, poverenik DS-a u Kragujevcu

 Probni balon još uvek aktuelnog predsednika države u vidu najavljivanja kandidature za predstojeće izbore i cenkanje oko funkcija završilo se kao što se i očekivalo –  Nikolićevim odustajanjem da se ponovo kandiduje za predsednika. Ovakvoj odluci prethodio je, podrazumeva se, bliski susret sa premijerom Vlade, a šta su se konkretno dogovorili i šta će Nikolići u paketu dobiti  zauzvrat, tek će se videti.    
I pre nego što se pojavila vest o Nikolićevoj kandidaturi, uveliko se pričalo da su otac i sin pokušali da pridobiju podršku pojedinih istaknutih članova SNS, što je kasnije demantovano iz Predsedništva države.
 Ideja je bila, bar tako su objavili mediji, da se angažuju naprednjaci po celoj Srbiji da podrže Nikolićevu kandidaturu, ali je, navodno, broj njegovih pristalica bio toliko mali da je on uvideo da je istrčao, pa je rešio da „spusti loptu” i povuče se iz dalje trke.
 Ovakve priče pratile su ovih dana pravu dramu na političkoj sceni Srbije. Istovremeno, u medijima su povremeno objavljivane nezvanične informacije o navodnim detaljima trgovine funkcijama - od ambasadorskog mesta u Moskvi, preko mesta šefa SNS, ministarskih funkcija, do premijerske fotelje. Poslednje je bilo da je Vučić ponudio Nikoliću mesto počasnog predsednika SNS-a, a njegovom sinu mesto protpredsednika u Vladi Srbije.
 Svaka od ovih varijanti podrazumevala je da otac i sin idu „u paketu” na nove funkcije, pa se u Kragujevcu logično otvorilo pitanje pozicije gradonačelnika Radomira Nikolića.
Ovu priču dodatno je podgrejala informacija o neformalno pokrenutoj inicijativi za njegovu smenu.  

 

Nesposobna vlast nije potrebna građanima

Ako je vrovati vestima koje su ovih dana procurile u javnost, šefovi opozicionih odborničkih grupa u Kragujevcu sastali su se prethodne nedelje kako bi se dogovorili o smeni gradonačelnika. Prema nezvaničnim informacijama, za sada je izvesno da bi smenu podržalo najmanje 36 odbornika, ali bi ova brojka vrlo brzo mogla da se promeni i dovede do već viđenog scenarija od pre dve i po godine, kada su isti oni koji bi sada da smene Nikolića, tada prešli na njegovu stranu i smenili Veroljuba Stevanovića sa ove funkcije.
 Pokretač ove inicijetive je niko drugi do Milan Urošević, predsednik GO SPO i šef doskorašnje odborničke grupe u gradskom parlamentu, koji je pre dve i po godine bio   „čovek odluke” prilikom smene tadašnje gradske vlasti. Za ovu „promenu dresa“  dobio je funkciju predsednika Skupštine, ali je ona bila kratkog veka, pošto se Radomir, pobedivši na lokalnim izborima, odrekao njegovih usluga, pa se SPO vratio  među opoziciju. Šta više, nedavno je jedan od odbornika rešio da ih napusti, zbog čega je SPO ostao bez minimuma za svoju samostalnu odborničku grupu.   
 Urošević, međutim, demantuje da je ovo poslednje bilo razlog njegove inicijative za smenu gradonačelnika, već njegova nesposobnost da obavlja funkciju koja mu je poverena.
- Smatramo da je prestao da postoji i poslednji razlog za opstanak Radomira Nikolića na funkciji gradonačelnika. U trenutku kada je smenjivana prethodna vlast, ja sam objasnio  razloge zašto u tome učestvujemo i zašto mislimo da je dobro da Nikolić tada preuzme vlast u gradu, smatrajući da bi - zbog veza koje ima u republičkoj vlasti i činjenice da je sin predsednika Republike - mogao da izvuče grad iz teške finansijske situacije. S obzirom da je za ove dve i po godine pokazao svu svoju nesposobnost da obavlja funkciju koja mu je poverena i da je na poslednje izbore izašao krijući se iza Vučićevog imena, smatramo da više ne treba da obavlja ovu funkciju. Pogledajte grad – kontejnere, smeće, rupe na ulicama. Ništa se nije pomerilo sa mrtve tačke. Da sam na mestu Radomira Nikolića ja bih se sam povukao, rekao je Urošević i dodao da vlast ovakva kakva je, nesposobna,  građanima nije potrebna. On misli da su mnogi učesnici u vlasti bili sprečeni  autističnim ponašanjem gradonačelnika da pokažu svoje kvalitete, ali da će se to promeniti.
 Urošević je potvrdio da su 36 odbornika spremni da daju podršku inicijativi kada ona bude pokrenuta pred Skupštinom grada, ali da će sa njom krenuti tek kada budu imali minimalno 44 odbornika.
- Siguran sam da će, osim opozicije, uz nas biti i neke političke partije koje su u vlasti a misle isto kao i mi. Jednostavno, ova naša inicijativa daće snagu i njima da u ovome učestvuju. Možete i sami zaključiti o kome je reč na osnovu toga koje sve partije na republičkom nivou podržavaju Aleksandra Vučića, a njihovi odbornici će nam se pridružiti. U našem je interesu da što pre se rešimo sadašnjeg gradonačelnika i da Kragujevac što pre krene dalje, rekao je Milan Urošević.
 S obzirom da Vučiću eksplicitnu podršku daju Socijalistička partija Srbije (SPS) i Jedinstvena Srbija (JS), koje su na lokalnom nivou u koaliciji sa SNS, njihovi odbornici mogli bi da podrže rušenje Radomira Nikolića, kao i odbornici manjih stranaka koje su nastupale na listi SNS, a čiji beogradski šefovi podržavaju kandidaturu Aleksandra Vučića za predsednika Republike.

 

Grad bez perspektive

 Nešto ranije, bez svog odborničkog kluba ostala je i Demokratska stranka. Šest od ukupno osam odbornika ove opozicione partije napustilo je stranku posle odluke vrha DS-a da zbog saradnje sa SNS-om raspusti kragujevački odbor. Neke od odbeglih demokrata Radomir Nikolić je bogato nagradio, imenujući ih za svoje pomoćnike.
- Teško je sad reći šta će se dešavati s gradskom vlašću. Možda nekih reperkusija bude, ali gradonačelnik Nikolić je, što je politički očekivano, preuzeo preventivne mere da se obezbedi. Našu stranku napustilo je šest odbornika, a SPO jedan.Dajući im nameštenja, Nikolić je, bar za sada, osigurao većinu u gradskom parlamentu, kaže Ivan Dubljanin, poverenik DS-a u Kragujevcu, navodeći da su kragujevačke demokrate koncentrisane na kampanju koju će voditi njihov predsednički kandidat Saša Janković.
Mada DS još uvek nije učestvovala u razgovorima o smeni aktuelne gradske vlasti, ne znači da u narednom periodu to ne bi učinila ukoliko do toga dođe.
 Dubljanin naglašava da su svesni da potezi koje vuča sadašnja vlast ne predstavljaju volju građana i da su veoma nezadovoljni načinom na koji se grad vodi i da vraćanje dugova ne može da bude jedina politika grada. Potpuno je izostala komponenta razvoja, grad tavori po mnogim aspektima, propada i gubi jedan po jedan atribut grada. Više nemamo medije u gradu, nemamo sport, događaje, ni jednog novog investitora,  jednostavno nema više ničega što je krasilo ovaj grad, nema nikakve perspektive. DS je i prethodnu vlast kritikovala, ali sadašnje stanje je još gore.
 Naš sagovornik podseća na neispunjena predizbornih obećanja, na industrijske zone, dolazak Kineza koji će da otvore klanicu.
- Setite se samo na koji je način ova vlast preuzela funkcije u gradu. Ne bi me iznenadilo da će im se vratiti istom merom. Sve je još otvoreno, mora da se razgovara, ali ne samo o smeni vlasti po svaku cenu, već o tome u kom pravcu grad treba da ide i na način koji je u interesu građana. Toliko je nepoznanica u ovom trenutku, tako da mislim da su lokalni izbori najbolje rešenje, ali je takvo rešenje na dugom štapu. Ova vlast ne zaslužuje da opstane, smatra Ivan Dubljanin.

 
              
Ko će da vraća dugove

 Svi lideri opozicionih stranaka u gradu slažu se da aktuelna vlast nije uradila ništa i da je vratila grad na niske grane.
 - „Zajedno za Šumadiju” je zainteresovana da smeni lošu gradsku vlast, ali zbog toga što je  Kragujevac vratila najmanje 20 godina unazad, što je uništila medije, zato što gotovo da ne funkcionišu osnovne komunalne delatnosti u gradu, a ne zato što je došlo do neslaganja u vrhu SNS-a, pa je time ugrožena i pozicija Radomira Nikolića. ZZŠ ne želi da profitira na tome i u tom smislu ne želi da učestvuje u bilo kakvom prekomponovanju sa bilo kojim delom SNS-a, kaže šef odborničke grupe ZZŠ Bojan Stojadinović.
 U LDP-u, međutim, kažu da - pošto još uvek nema zvanične inicijative za smenu gradonačelnika - ne žele da komentarišu neformalne razgovore i medijske napise.  Onog trenutka kada se bilo kakve inicijative formalizuju, Liberalno demokratska partija će izneti svoj stav i aktivno učestvovati u kreiranju drugačije perspektive grada Kragujevca. Ipak ne skrivaju nezadovoljstvo aktuelnim gradskim rukovodstvom.
 - Naše nezadovoljstvo pasivnošću gradske vlasti i načinom na koji su nas uveli u sveopštu apatiju je poznato. Želimo da se Kragujevac, proaktivnim pristupom i korišćenjem svih raspoloživih resursa i potencijala razvija, nameće i takmiči sa boljima od sebe, a ne da se bez ikakvih zalaganja da nešto promenimo predstavljamo gradom - socijalnim slučajem, što je aktuelna strategija trenutne vlasti, kaže predsednik GO LDP Boris Kovačević. 
 NJegov kolega iz opozicione klupe Miloš Anđelković, šef odborničke grupe „Pokret za naš grad”, napominje da je prirodno da predstavnici opozicionih političkih organizacija razgovaraju o problemima sa kojima se grad susreće, o nezainteresovanosti predstavnika gradske vlasti da ih rešavaju, o izostanku bilo kakve investicije, o novom istorijskom zaduživanju grada po kamatnim stopama koje nisu 3,5 posto kao što vlast kaže, već preko pet posto što pokazuju ugovori sa poslovnim bankama, i nizu drugih problema za koje ova vlast nema rešenja.
- Sa druge strane, kada me pitate da li će doći do promene vlasti, to ipak nije pitanje za nas već za Aleksandra Vučića koji je i pobedio na lokalnim izborima u Kragujevcu, kao i za odbornike koji trenutno čine vladajuću većinu. Ukoliko su oni zadovoljni načinom na koji grad vode Radomir Nikolić i Vitomir Nedeljković, onda je izlišno govoriti o bilo kakavim promenama. A dok se iste ne dese, građani će i dalje čekati Kineze, Arape, Turke i mnoge druge investitore koje aktuelna gradska vlast svakoga dana dovodi, rekao je Anđelković.
 Ovom prilikom treba podsetiti da je aprila 2015. za mesto lidera kragujevačkih   naprednjaka bio zainteresovan i Goran Kovačević, šef odborničke grupe SNS-a u gradskoj Skupštini i on neformalno,  slovi za „Vučićevog čoveka” u ovom gradu. Ima li on ambicija da nasledi Radomira Nikolića i ko bi mogao da se nađe u trci za gradonačelnika ukoliko dođe do promena pitanja su na koja za sada niko ne može sa sigurnošću da odgovori. U svakom slučaju mesta u lokalnoj vlasti tek će se deliti, a „preletanja” u drugi tabor postala su svakodnevna pojava, samo još da vidimo ko će i kako ubuduće da vraća narasle dugove.